Γενικά Καναρίνια Orfeus

takis_engineer

PB New Member
Εγγραφή
17 Φεβ 2015
Μηνύματα
149
Πόλη
Αθήνα
Τι-ποιά ακριβώς είναι τα καναρίνια "ορφέους"; έχω ακούσει και για περιστέρια "ορφέους".
Ποιος είναι-ήταν αυτός ο Ορφέας τελικά;
 
Τα καναρίνια orpheus ξέρω οτι δεν θεωρούνται αναγνωρισμενη ράτσα. Αποτελούν το καμάρι της Βουλγαρίας και κάθε χρονο διοργανώνουν εθνικό διαγωνισμό. Τα orpheus είναι διασταύρωση καναρινιων φωνής πολύ καλά εκπαιδευμένων καταλήγοντας στη σημερινή μελωδική μορφή.
 
Καναρίνια που έχουν δημιουργήσει οι γείτονες μας οι Βούλγαροι, κατ΄εμένα μπαστάρδεμα του Μαλινουά και τα έχουν εκπαιδεύσει σε ένα συγκεκριμένο ρεπερτόριο. Το έχουν επί πολλού, το διαφημίζουν και κάνουν διαγωνισμούς μεταξύ τους. Εμένα δεν με κέρδισε μια δυο φορές που τα άκουσα, θεωρώ πως δεν είναι κάτι γονιδιακά σταθερό, παρά μόνο αποτέλεσμα πολλής εκπαίδευσης και δεν μπορεί κάποιος να τα έχει με άλλα πουλιά... Μια παρόμοια προσπάθεια τα Ρώσικα μου άρεσαν περισσότερο στην φωνή.
 
Τι-ποιά ακριβώς είναι τα καναρίνια "ορφέους"; έχω ακούσει και για περιστέρια "ορφέους".
Ποιος είναι-ήταν αυτός ο Ορφέας τελικά;

Έχει απασχολήσει από το 2007 το petbird και έχει αναπτυχθεί συζήτηση γύρω από τα Πουλια απο Βουλγαρια
Μπορείς εκεί να διαβάσεις σχετικά... Και όσο θα το κάνεις μπορείς να ακούς και τις μελωδίες του που είναι στο παρακάτω video...
Σε άλλους αρέσουν πολύ... σε άλλους όχι. Γούστα είναι αυτά.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Έχει απασχολήσει από το 2007 το petbird και έχει αναπτυχθεί συζήτηση γύρω από τα Πουλια απο Βουλγαρια
Μπορείς εκεί να διαβάσεις σχετικά... Και όσο θα το κάνεις μπορείς να ακούς και τις μελωδίες του που είναι στο παρακάτω video...
Σε άλλους αρέσουν πολύ... σε άλλους όχι. Γούστα είναι αυτά.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Οι φωνές θυμίζουν άγρια πανίδα... Κλεινω τα μάτια και με ταξιδεύουν σε μια ρεματιά με πυκνή βλάστηση...
Ευχαριστώ Γιάννη

Καναρίνια που έχουν δημιουργήσει οι γείτονες μας οι Βούλγαροι, κατ΄εμένα μπαστάρδεμα του Μαλινουά και τα έχουν εκπαιδεύσει σε ένα συγκεκριμένο ρεπερτόριο. Το έχουν επί πολλού, το διαφημίζουν και κάνουν διαγωνισμούς μεταξύ τους. Εμένα δεν με κέρδισε μια δυο φορές που τα άκουσα, θεωρώ πως δεν είναι κάτι γονιδιακά σταθερό, παρά μόνο αποτέλεσμα πολλής εκπαίδευσης και δεν μπορεί κάποιος να τα έχει με άλλα πουλιά... Μια παρόμοια προσπάθεια τα Ρώσικα μου άρεσαν περισσότερο στην φωνή.
Κρίμα όμως που δεν έχει γίνει και μια παρόμοια προσπάθεια από Ελληνες, συντονισμένη, έχουμε τόσο καλούς εκτροφείς.
Δεν είναι απαραίτητο να ήταν φωνής ας ήταν και χρώματος η τύπου.
Ελπίζω κάποτε να γίνει η αρχή.
 
Οι φωνές θυμίζουν άγρια πανίδα... Κλεινω τα μάτια και με ταξιδεύουν σε μια ρεματιά με πυκνή βλάστηση...
Ευχαριστώ Γιάννη


Κρίμα όμως που δεν έχει γίνει και μια παρόμοια προσπάθεια από Ελληνες, συντονισμένη, έχουμε τόσο καλούς εκτροφείς.
Δεν είναι απαραίτητο να ήταν φωνής ας ήταν και χρώματος η τύπου.
Ελπίζω κάποτε να γίνει η αρχή.
Έχει γίνει...''greeksinger''...ήταν 69 % malinois- 31 % timbrados .
Απλά δεν έγινε συντονισμένα και τελικά δεν καρποφόρησε.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Λοιπόν, έτυχε και είδα (άκουσα) από κοντά τέτοια πουλιά πρόσφατα.
Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ αυτό που άκουσα, ίσως από Σεπτέμβρη να πάρω ένα αρσενικό ως προσθήκη στη "χορωδία" μου και 2-3 θηλυκά να δω τι υβρίδια θα βγάλουν.

Απο συζήτηση που είχα κατάλαβα ότι έχουν γίνει σημαντικά βήματα προς σταθεροποιηση της ράτσας, δε γνωριζω εάν το έχουν καταφερει απόλυτα. Έχω την αίσθηση από αυτά που άκουσα ότι κάποιοι συνεχίζουν να πρόσθετουν αίματα από άλλες ράτσες.

Παντως μπράβο στους Βούλγαρους για την προσπάθεια.
 
@patrickios γεια σου! ξερεις που μπορω να βρω τετοιο στην αθηνα;

Ότι θα υπάρχουν και στην Αθήνα είναι το μόνο σίγουρο, αλλά δυστυχώς δε γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο.

Υ.Γ Πες μου ότι το username είναι το κανονικό σου όνομα και είσαι ο Γιάννης Ζουγανέλης. Το λέω γιατί είχα δει πιο παλιά ότι ασχολούνταν με καναρίνια και είχε πολλά. 🙂
 
@patrickios ειιναι αδελφος μου.ασχολειται ακομη λιγο ,αλλα λιγωτερο με κατι τιμοραντο και εχει αυγα μικρα και αυγα τωρα...αλλα εγω θελω φωνες αγριοπουλιων

Έλα ρε συ, αλήθεια ; Είμαι πολύ φαν!

Φωνές από αγριοπουλια το πιο εύκολο παντως είναι να πάρεις κάποιο υβρίδιο που να έχει ποικιλία φωνών.

Αν θελήσεις οτιδήποτε σε ιθαγενη ή υβρίδια και βρούμε έναν τρόπο να τα φέρει κάποιος Αθήνα ή να τα πάρει από Θεσ/νίκη μπορώ να σου δώσω εγώ.
Εάν ποτέ θελήσεις πες μου.
 
Back
Top