Ασθένειες Καναρίνι Μαλινουά, ξαφνικά έπεσε στον πάτο με συνεχείς σπασμούς

Gariven

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2013
Μηνύματα
11
Πόλη
Αθήνα
Μην χρησιμοποιείτε greeklish http://petbirds.gr/help/terms
Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα καναρινάκι μαλινουά και μέχρι σήμερα το πρωί ήταν μια χαρά, κελαηδούσε και έτρωγε κανονικά. Ξαφνικά έπεσε κάτω και άρχισε να τρέμει ολόκληρο και να κάνει σπασμούς. Το πήγα σε ένα petshop και μου είπαν ότι μπορεί να το έπαθε από την ζέστη ή και να μαγκώθηκε κάπου. Ακόμα συνεχίζει και σπαρταράει σαν ψάρι. Παρακαλώ πείτε μου αν έχετε συναντήσει κάτι παρόμοιο και τι πρέπει να κάνω. Ευχαριστώ.
 
Το πουλάκι που το είχες; Μέσα στο σπίτι ή έξω; Το έβλεπε ο ήλιος εκεί που ήταν; Μπορεί να το τσίμπησε σφίγγα;
Μπορεί να το τρόμαξε αρπακτικό;

Αν έχεις ηλεκτρολύτες δώσε του λίγες σταγόνες στο στόμα ή αλλιώς λίγο αραιό ζαχαρόνερο με σύριγγα στο στόμα χωρίς την βελόνα φυσικά.
 
Το είχα μέσα στο σπίτι και μόλις το κρέμασα έξω κάτω απο την τέντα μετά απο 10 λεπτά που πήγα κοντά το είδα κάτω. 'Οσο για σφίγγα η κάποιο άλλο εντομο αποκλείεται γιατί έχω πλέγμα στο κλουβί επίσης το έβλεπα συνεχώς και αρπακτικό δεν πλησίασε κοντά. Θα δώσω ζαχαρόνερο και θα περιμένω. Ευχαριστω και συγνώμη για τα γρικλις.
 
Δεν πειράζει, προφανώς δεν ήξερες.
Τώρα κομπογιανίτικη λίγο η συμβουλή αλλά λόγω των ημερών λείπουν πολλά παιδιά που ξέρουν καλύτερα. Να είναι τίποτα εγκεφαλικό; Πως εξελίσσεται εν τω μεταξύ;
 
Μου το είπε ενας φίλος ότι μπορεί να είναι και εγκαφαλικό. Συνεχίζει να χοροπηδάει καμία εξέλιξη
 
Μου δείχνει επιληπτική κρίση η εγκεφαλικό.
Από τη στιγμή που δεν είχαν παρατηρηθεί άλλα συμπτώματα, δεν πάει το μυαλό μου ούτε σε σαλμονέλωση, ούτε σε κάποια άλλη ασθένεια.
Βάλε το σε ένα ήσυχο μέρος, άλλαξε το νερό με χαμομήλι και παρακολούθησέ το. Δε νομίζω ότι στην παρούσα φάση, υπάρχει τρόπος να το βοηθήσεις.
 
το ειχα παθει κ εγω καποτε αυτο.. Πριν 6 χρονια. το εβαλα σε ενα μπρυκι με δροσερο νερο βρυσης μολις το ειδα ετσι
μετα που το εβαλα στο κλουβι εκατσε κατω αλλα δεν εκανες σπασμους.. Μετα απο κανα 2ωρο εκανε μια μεγαλη κουτσουλια με αιμα κ ψωφησε..
 
Προφανώς λες να μην κάνει το ίδιο και ο φίλος μας.
 
Προφανώς λες να μην κάνει το ίδιο και ο φίλος μας.
μαλλον οχι..
εγω νομιζα οτι το επαθε απο την ζεστη κ αυτο πιστευω ακομα.
Δεν το ειχα στον ηλιο το πουλακι, ομως η τεντα κατεβαζε ζεστη
 
Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται και σε μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας, αλλά πόση διαφορά μπορεί να έχει το μέσα (που ήταν) με το έξω (που τοποθετήθηκε);
 
Παιδια δείχνει κάπως καλύτερα θα έλεγα, προσπαθεί να πίει και νερό. Το έχω μέσα στο σπίτι τώρα σε δροσερό μέρος και το παρακολουθώ. Μακάρι να την γλυτώσει. Το τράβηξα και βίντεο για να το δείτε καλύτερα->

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πρέπει να κάνεις τις ρυθμίσεις δημόσιες δεν το βλέπουμε, λέει είναι ιδιωτικό.

Πω πω το καημένο, δώσε του εσύ νερό, μην περιμένεις να μπορέσει μόνο του. Το νερό βοηθάει και επειδή κάνει ζέστη και ίσως στην ζέστη να οφείλεται ό,τι έπαθε αλλά έχει και μεταλλικά στοιχεία. Πήγες να πάρεις almora plus να του δώσεις ηλεκτρολύτες;
 
Του έδωσα ζαχαρόνερο όπως μου είπες,ισως γι αύτο να καλυτερεψε λίγο. Παω να πάρω τους ηλεκτρολύτες μήπως έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Ευχαριστώ πολύ θα σας κρατώ ενήμερους
 
Ναι πήγαινε και μην διαλύσεις όλο το φακελλάκι, έχει 20 μέσα νομίζω, αλλά το 1/3 περίπου στην ποτίστρα.
Βάλε του ένα πετσετάκι σ' όλον τον πάτο να κάθεται μαλακά το καημένο, ή διπλό χαρτί κουζίνας.
 
Εμένα για εγκεφαλικό μου κάνει... Πόσο χρονών είναι το πουλάκι; ☹

Εύχομαι ολόψυχα περαστικά!
 
Είναι 2 ετών, του έβαλα λίγη σκόνη απο το φακελάκι και θα περιμένω και άλλο. Πάντως τώρα στέκεται κανονικά απλά κουνίεται δεξιά και αριστερά.Ας ελπίσουμε να την γλιτώσει.
 
Back
Top