Ασθένειες Καναρίνι άλλαξε στάση ύπνου

Νίκη1

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιαν 2024
Μηνύματα
6
Καλησπέρα! Απέκτησα πριν 3 μήνες ένα καναρινι και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.
Όταν το είχα πρώτοπαρει κοιμόταν με το κεφάλι κρυμμένο μέσα στα φτερά του, σαν μπαλίτσα στο πιο ψηλό κλαδί. Την τελευταία εβδομάδα κοιμάται όρθιο με το κεφαλι ελαφρώς σκυμμένο προς τα κάτω σε ένα πιο χαμηλό κλαδί. Είναι φυσιολογικό να άλλαξε στάση ύπνου;
[automerge]1705088887[/automerge]
Ξέχασα να αναφέρω ότι το καναρινι γενικά είναι ζωηρό και κελαηδάει όλη μερα
 
Είναι σε σκοτεινό σημείο. Και το σκεπάζω καλά το βραδυ
 
Είναι σε σκοτεινό σημείο όλη μέρα;

Καλησπέρα! Οχι, μονο το βράδυ είναι σε σκοτάδι.
@Νίκη1 Εντάξει, δεν το λες και πρόβλημα. Αν είναι σέ σκοτάδι δεν είναι ανάγκη να το σκεπάζεις. Αφού είναι δραστήριο μην φοβάσαι.
Είναι το πρώτο καναρινι που έχω και αγχώθηκα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάντως
 
Νίκη θυμάμαι ότι τον πρώτο καιρό που πήρα το καναρίνι μου κοιμόταν έτσι. Με το κεφάλι λίγο μπροστά. Το σκέφτηκα σαν τον τρόπο του να είναι πάντα σε κάποια εγρήγορση στο άγνωστο κ νέο περιβάλλον που βρέθηκε. Μετά από λίγες μέρες όμως κοιμόταν όπως κοιμάται κ σήμερα, με το κεφάλι στα πούπουλα του. Μήπως άλλαξες κάτι στο κλουβί του ή στην ρουτίνα του; μήπως αγχώθηκε με κάτι; μπορεί βέβαια κ να είναι μια φάση, κ να περάσει κ να ξανακοιμηθεί με το κεφάλι στα πούπουλα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: kika
Back
Top