Γενικά Καναρίνι άρχισε να μαδάει και να μην κελαηδάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anouk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anouk

PB New Member
Εγγραφή
15 Απρ 2008
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα παιδια. Εχω απο τον απριλιο ενα καναρινακι. Απ οτι μου ειπανε ειναι αρσενικο. Αρχισε να κελαιδαει το καλοκαιρι που το πηγα κοντα σε αλλα. Απο τοτε που επεστρεψε σπιτι αρχισε να μαδαει και αυτος ηταν ενας λογος να μην κελαιδαει (οπως με ενημερωσανε-λογω εποχης), αλλα εχει ενα μηνα να κελαιδησει. Θα τον ακουσω να βγαλει φωνη; Μια φορα την εβδομαδα που τον επισκεπτεται στο μπαλκονι μια δεκαοχτουρα. Τι να κανω, μηπως ειναι αρρωστο και δεν κελαιδαει; Παντως και κανονικα τρωει (τον αγλεουρα) και κανει τις βολτες του. Μονο οταν του μιλαω βγαζει μια φωνη που ακουγεται σαν τσιρ. Αυτο...
 
Το ίδιο έπαθε και το καναρίνι της μητέρας μου.Από την πτερόρροια και μετά δεν ξανακούσαμε τίποτα παρά μόνο το γνωστό "τσιρρ" όταν του μιλάμε. Και κατα τα άλλα τρώει κανονικά και είναι ζωηρότατο και γλυκύτατο. Ξέρει κανείς το λόγο;
 
Αν είναι αρσενικό και δεν υπάρχει κάποια ασθένεια τότε μην ανησυχείς, υπομονή και θα αρχίσει να τραγουδάει (μάδημα = πτερόρροια).
Ρίξε μια ματιά στο φόρουμ έχει πάρα πολλές και χρήσιμες πληροφορίες.

ΥΓ Τρόμαξα με τον τίτλο του μηνύματος σου, plz μην γράφεις με κεφαλαία, εκτός οτι δείχνει οτι φωνάζεις είναι πολύ κουραστικά για εμάς που τα διαβάζουμε :)
 
Το οτι δε κελαιδαει μετα την πτερορια ειναι λογικο. Δε σημαινει οτι ειναι αρρωστο. Τα καναρινια κελαιδανε για να βρουν το ταιρι τους.
 
παιδια δοκιμαστε να αγορασετε ενα σκευασμα πολυβιταμινουχο και να το χορηγησετε στα πουλακια σας που εχουν αυτο το προβλημα γιατι μετα το μαδημα εξασθενουν πολυ και χρειαζονται βιταμινες για να ξαναεπανελθουν.
 
to diko moy ta exei pari ola . edo kai ena xpono kanei tsioy tsoy , ala tora einai kai me tin kopela toy se ena klubaki mipos aytow einai o logos
 
Το έχεις μαζί με το θηλυκό και για αυτό δεν κελαιδαει.
Όπως σου είπαν και ποιο πάνω το αρσενικό κελαιδαει για να προκαλέσει το θηλυκό, εσύ τα έχεις μαζί έτσι γιατί να το κάνει;
Πες μου έναν λόγο που τα έχεις από τώρα μαζί;
 
το ιδιο προβλημα εχω και εγω. Σταματισε να ριχνει πουπουλα τον Σεπτεμβριο. Ακομη περιμενω παρολο της βιταμινες που του εχω δοση. Μαλλον ειναι εποχη της μουγκαμαρας
 
Σας εχει πιασει ολους ενας πανικος χωρις λογο. Σταματηστε να ντοπαρετε τα καναρινια. Τα πουλια αυτη τη στιγμη βρισκονται σε περιοδο αναπαυσης δεν εχουν την αναγκη για διαφορα σκευασματα. Θα καταστρεψετε το συκωτι τους. Καντε υπομονη θελουν το χρονο τους. Εσεις χορευετε στα καλα καθουμενα δε πινετε πρωτα κανα κρασακι... Τα πουλια ειναι ζωντανοι οργανισμοι δεν ειναι οικιακες συσκευες για να τα βαζετε στην πριζα για να κελεαιδησουν
 
epidi to epeleksan mona tous , ego ta poulakia ta exo eleftera sto spiti mou oli mera trigirnoun to wradi i otan pinane pane sto klouwi ena paroti exo duo
 
Το ιδιο προβλημα το εχουμε αρκετοί νομίζω. Ουτε τα δικα μου κελαιδάνε, ουτε το καρδερινικάναρο. Το ιδιο γίνεται πάντα αυτη την εποχή μετά απο την πτερρορια. Υπομονή θα τα ξανακούσουμε όταν θα θέλει η ίδια η φύση.
 
Σας εχει πιασει ολους ενας πανικος χωρις λογο. Σταματηστε να ντοπαρετε τα καναρινια. Τα πουλια αυτη τη στιγμη βρισκονται σε περιοδο αναπαυσης δεν εχουν την αναγκη για διαφορα σκευασματα. Θα καταστρεψετε το συκωτι τους. Καντε υπομονη θελουν το χρονο τους. Εσεις χορευετε στα καλα καθουμενα δε πινετε πρωτα κανα κρασακι... Τα πουλια ειναι ζωντανοι οργανισμοι δεν ειναι οικιακες συσκευες για να τα βαζετε στην πριζα για να κελεαιδησουν
Συμμεριζομαι απολυτα την αποψη του Θοδωρη, ενας λογος που κανει τα πουλια να σωπαινουν ειναι και το παχος που προερχεται απο αλογιστη χρηση βιταμινων. Μην ξεχναμε οτι τα πουλια οπως και ολα τα ζωα της φυσης απο αρχες φθινοπωρου (μετα την πτερορροια δηλ. Για τα πουλια) φροντιζουν να αποθηκευουν λιπος για να αντεξουν το χειμωνα που ερχεται με αποτελεσμα να εχουν εκ φυσεως την ταση να καταναλωνουν μεγαλυτερες ποσοτητες τροφης ειδικα λιπαρης οποτε το νου μας, η λυση ειναι ελεγχος και στην ποσοτητα και στην ποιοτητα διατροφης και περιοδικος ελεγχος οπτικος στην κοιλια του καθε πουλιου για υπαρξη λιπους. Και φυσικα προσοχη και μετρο στην χρηση βιταμινων, εξ' αλλου η περιοδος που διανυουμε ειναι της συντηρησης ( πλην ελαχιστων εξαιρεσεων ).
 
To δικό μου καναρίνι δεν κελάηδαγε την περίοδο της πτερορίας με τώρα βγάζει ένα χαμηλόφωνο τραγούδι. Πιστεύω το δικό μου με τις μέρες θα βελτιώσει το τραγούδι. Το ίδιο και το δικό σου πιστεύω
 
Back
Top