Ασθένειες Καναρίνι άρχισε να παίρνει ανάσα με δυσκολία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tammy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tammy

PB New Member
Εγγραφή
17 Οκτ 2018
Μηνύματα
12
Καλησπέρα, έχω ένα καναρίνι και σήμερα άρχισε να παίρνει ανάσα με δυσκολία και με ανοιχτό το στόμα και αρκετές φορές κάνει και έναν ήχο.
Σας παρακαλώ βοηθήστε με.
 
Ίσως κάποιο πρόβλημα του αναπνευστικού.
Χρειάζεται να το δεί πτηνιατρος...
Ο ήχος που κάνει με τι μοιάζει;
Κάνει τον ίδιο ήχο και τώρα που κοιμάται;
Γενικά ήταν ζωηρό αυτές τις μέρες έτρωγε κλπ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ζει ναι! Κοιμάται κανονικά, επανω στο κλαδάκι του και δεν κάνει ήχο! Το πρωί κελαηδουσε κανονικά! Το βγάζω στο μπαλκόνι το πρωί και το βάζω μέσα το βραδάκι! Ενας κύριος που έχει μαγαζί με είδη πουλιών, δεν το είδε αλλά πήγα να ρωτήσω, είπε ότι αρρώστησε από την αλλαγή θερμοκρασίας. Το θέμα είναι ότι δεν τον εμπιστεύομαι και πολύ... και εδώ δεν έχουμε πτηνιατρο.
 
Η καλύτερη κίνηση θα είναι να απευθυνθείς σε ένα Πτηνίατρο που θα εξετάσει το πουλάκι και θα καταλάβει ακριβώς τι έχει.

Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα απάντησε στις ερωτήσεις του @Giannisbox και @misalouris
και στις παρακάτω:
1. το πουλί βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο του σπιτιού ή εξωτερικό;
2. Η τροφή του είναι επώνυμη συσκευασμένη ή χύμα;
3. Του δίνεις επιπλέον αυγοτροφή ή βιταμίνες;
 
Κοιμάται κανονικά, επανω στο κλαδάκι του και δεν κάνει ήχο!
Μήπως κάτι το τρόμαξε;
Αυτή την εποχή κάνουν επιθέσεις τα γεράκια στα κλουβιά των μπαλκονιών...
Μήπως κάτι τέτοιο έγινε;
 
1) Το πρωί μόλις ξυπνήσω το βγάζω στο μπαλκόνι το απόγευμα το βάζω σπίτι μέσα.
2) Η τροφή είναι χύμα.
3) Του δίνω βιταμίνη που είναι χύμα και είναι κόκκινο χρώμα (κόκκινο χρώμα είναι το καναρίνι)
Και του έχω βάλει και ένα στικ, δεν ξέρω πως λέγεται, κρέμεται από πάνω και τρώγεται.. Είναι με σποράκια.
 
Και πως ξέρεις πως κάποιο πουλί δεν του επιτέθηκε;
Το μπαλκόνι μου είναι στον πρώτο όροφο, είναι αρκετά μικρό και στενό, συν ότι έχω τέντα οπότε νομίζω ότι είναι δύσκολο να του επιτεθεί κάποιο πουλί.
 
Δεν είμαι μάντης αλλά από τα γεγονότα και τις ενδείξεις εικάζω πως κάτι το τρόμαξε.
Αν μάλιστα αύριο δείχνει καλά.. Τότε οι εικασίες μου θα γίνουν σιγουριά.
Τώρα αν ήταν πουλί ή κάποιο άλλο τετράποδο αρπακτικό εσύ θα πρέπει να το διερευνήσεις.
Από την πολύχρονη πείρα μου όμως σου λέω.. Πως αν κάποιο γερακοειδές το έχει βάλει στο μάτι... σύντομα θα πεθάνει αν δεν πάρεις τα μέτρα σου.
 
Αν μάλιστα αύριο δείχνει καλά.. Τότε οι εικασίες μου θα γίνουν σιγουριά.
Έτσι και αλλιώς αποφάσισα να μην το ξανά βγάλω στο μπαλκόνι για να μην μου πάθει τίποτα! Μακάρι μακάρι να είναι αύριο καλά... Σ ευχαριστώ πολύ!
 
Αύριο το πρωί να μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις
Δεν θα ξεχάσω εννοείται! Μακάρι να είναι καλά! Είχα ακόμη ένα και μου πέθανε, ήταν μεγάλο σε ηλικία και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να το χάσω και αυτό!
 
Το πρωί μόλις ξυπνήσω το βγάζω στο μπαλκόνι το απόγευμα το βάζω σπίτι μέσα.
Πρέπει πάντα να διαλέγεις ή μόνιμα στο μπαλκόνι σε σκιερό και απάνεμο σημείο ( με προστασία απο τα αρπακτικά) ή εσωτερικά στο σπίτι για να μπορεί και το πουλί να προσαρμοστεί στις συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας.

Στο εσωτερικό του σπιτιού δεν πρέπει να το βάλεις κοντά στην κουζίνα. (λόγω των αναθυμιάσεων που παράγονται στο μαγείρεμα και απο τα σκεύη μαγειρικής)
Πρέπει να διασφαλίσεις ότι θα κοιμάται και ξυπνάει σωστά σύμφωνα με τον ημερήσιο κύκλο (ανατολή-δύση)

Οι χύμα τροφές είναι ρίσκο, καλύτερα να διαλέξεις κάποια επώνυμη συσκευασμένη.
 
Οι χύμα τροφές είναι ρίσκο, καλύτερα να διαλέξεις κάποια επώνυμη συσκευασμένη.
Μπορείς να μου προτείνεις κάποια τροφή;
Ξυπνάει κανονικά και κοιμάται κανονικά. Το πρωί απλά κελαηδάει πολύ και πίστευα ότι θα είναι καλύτερα να βγαίνει στο μπαλκόνι, το οποίο έχει σκιά είναι κλειστό, δεν φυσάει και έχει τέντα! Δεν ήξερα ότι πρέπει να είναι σταθερά μέσα στο σπίτι. Και όταν το βγάζω στο μπαλκόνι κελαηδάει ασταμάτητα. Θεώρησα ότι είναι καλύτερα!
 
Καλημέρα! Ο ήχος που βγαίνει με τα ανάσα του είναι πιο έντονος σήμερα! Αναπνέει με ανοιχτό στόμα και κάποιες φορές κάνει κάτι σαν να βήχει. Πάλι πάω εκεί κελαηδάει, είναι πάνω σε κλαδί! Αλλά φαίνεται ότι δυσκολεύεται πολύ να αναπνεύσει!
 
Back
Top