Ασθένειες Καναρίνι έχασε τα φτερά στην πλάτη και φαίνεται το δέρμα του

pocitician

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιουν 2014
Μηνύματα
23
Πόλη
Λαγκαδάς
Καλησπέρα σας, σήμερα πήγα να καθαρίσω το κλουβί και το καναρίνι μου στην πλάτη, όπως τεντώθηκε παρατήρησα ότι του λείπουν ολόκληρα πούπουλα και το δέρμα του φαίνεται! Τι συνέβη; Τι πρέπει να κάνω; Πληηηζ!
 

Συνημμένα

  • IMG_20160708_144645.webp
    IMG_20160708_144645.webp
    30,9 KB · Προβολές: 72
Αρχικά ψυχραιμία!

Δεύτερον στο κλουβί μένει μόνο του; Είναι αρσενικό ή θηλυκό? Πως είναι η διάθεσή του;
 
Ναι μένει μόνο του, αρσενικό, η διάθεση του δεν έχει αλλάξει καθόλου, τρώει το αυγό του, το φαΐ του, κελάηδημα δυνατό και δείχνει ευδιάθετος... ☹
 
Ναι μένει μόνο του, αρσενικό,
Χχμμ αν μου έλεγες ότι μένει με κάποιο άλλο ή ότι είναι θηλυκό θα σου έλεγα πως το μαδάει ο συγκάτοικος ή όταν αυτομαδιέται για να κάνει φωλιά..

η διάθεση του δεν έχει αλλάξει καθόλου, τρώει το αυγό του, το φαΐ του, κελάηδημα δυνατό και δείχνει ευδιάθετος... ☹
Αυτό είναι πολύ καλό! Δες σε παρακαλώ πολύ στις σχισμές των πατηθρών βλέπεις μικρά ζούφια; Επίσης το βράδυ πριν κοιμηθεί βάλε μια νωπή χαρτοπετσέτα στα κάγκελα και το πρωί τσέκαρε να δεις αν έχει μαύρα στίγματα.. Όλα αυτά στα λέω για να δεις αν υπάρχουν ψείρες στο χώρο σου που τον τρώνε και γι αυτό βγάζει τα φτερά του... Τον βλέπεις να ξύνεται έντονα ή να βγάζει μόνος του τα φτερά του;
 
Όχι δεν έχει κάτι από αυτά, ούτε ξύνεται, θα δοκιμάσω αυτό με την πετσέτα!
 
Εντωμεταξύ παρατηρώντας τη φώτο, έχει τόσο όμορφο και πυκνό και υγιές φτέρωμα στο υπόλοιπο σώμα του και μόνο το σημείο πίσω απ την πλάτη είναι εντελώς καραφλό! Αυτό εν μία νυκτί έγινε ή έβλεπες πούπουλα και σταδιακά έπεφταν έπεφταν και γύμνωσε η περιοχή αυτή;
 
Πόσες μέρες είναι που παρουσιάζει αυτή την εικόνα;
Βλέπεις πούπουλα τριγύρω στον πάτο του κλουβιού;
Αν ναι είναι μόνο μικρά (της πλάτης) ή έχει και μεγαλύτερα φτερά από ουρά ή από τις φτερούγες του;
 
Δεν βλέπω πούπουλα πουθενά, μόνο από την πλάτη λείπουν, σήμερα το παρατήρησα, ξαφνικά έγινε! Χθες ήταν εντάξει!

Σε εσωτερικό χώρο. Είναι, το βγάζω έξω αλλά μόνο όταν είμαι και εγώ δίπλα του, για κάνα 2ωρο
 
ξαφνικά έγινε! Χθες ήταν εντάξει!
Αν όντως είναι έτσι τότε σίγουρα έχουν επιδράσει κι άλλοι πιο επικίνδυνοι παράγοντες όπως τα αρπακτικά.
Υπάρχει περίπτωση να δέχτηκε επίθεση από καρακάξες για παράδειγμα;
 
Όχι, μέσα στο σπίτι είναι συνέχεια... Υπάρχει περίπτωση να είναι ψωρίαση ή κάτι τέτοιο; δεν γνωρίζω ακριβώς, αλλά υπάρχει περίπτωση να είναι η πτερόροια; κελάηδημα βγάζει αλλά έβγαλε για λίγα λεπτά, η διάθεσή του όμως είναι πολύ καλή, επίσης πιο δίπλα έχω άλλο ένα καναρίνι, σε ξεχωριστό κλουβί (είναι αυτό που φαίνεται στην φώτο προφίλ) αρσενικό, τα έχω χωριστά, και εκείνο δεν έχει εμφανίσει τίποτα, τα ταΐζω το ίδιο, τα καθαρίζω το ίδιο

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιος μύκητας; Τέλος, υπάρχει περίπτωση να είναι λόγω ζέστης ή λόγω του ότι μπορεί να την τρόμαξε κάτι; Τα διάβασα σε ένα ποστ για καρδερίνα, Δεν ξέρω αν έχει σχέση... Επίσης όσον αφορά την διατροφή, τις τελευταίες δύο βδομάδες, επειδή έλειπα για μεγάλο διάστημα και τς είχα αφήσει στην μάνα μου, τρώγανε μόνο τροφή και τους έδινε αγγουράκι,...
 
Πρώτον να πω -και χίλια συγγνώμη για το ασχετο- ότι έχεις πολύ όμορφα καναρίνια (και αυτό στο αβαταρ και η μικρή εδώ που έχει χάσει τα πουπουλα).

Συνεχίζω.
Αφού λοιπόν έλειπες αυτές τις 2 εβδομάδες τότε μήπως έχει χάσει τα πουπουλα από τότε και απλά εσύ το παρατηρήσες τώρα;
Γιατί δεν γινεται να χάθηκαν τόσα πουπουλα.. Αποκλείεται να τα εφαγε.
Ρώτησες τη μητέρα σου αν είδε πουπουλα στον πάτο του κλουβιου;
Τι αγγουρακι δεν νομίζω να έχει καμία σχέση.
Μήπως τελικά-μιας και είναι και κυρια- τα έβγαλε μόνη της για φωλιά;
 
Αρσενικό είναι, είναι πράγματι πολύ όμορφα :) μου είπες πως δεν είδε, μπορεί όπως βάζει ηλεκτρική σκούπα να μην το πρόσεξε, εννοώ να έφευγαν στο πάτωμα και απλά να τα ρούφηξε, αλλά στο κλουβί δεν είχε, θα δω για τις ψείρες σήμερα
 
τις τελευταίες δύο βδομάδες, επειδή έλειπα για μεγάλο διάστημα και τς είχα αφήσει στην μάνα μου, τρώγανε μόνο τροφή και τους έδινε αγγουράκι,...
Πολύ πιθανόν να είναι και η αιτία του κακού.
Η σωστή και ισορροπημένη διατροφή είναι βασικότατη για όλους τους οργανισμούς.
Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιος μύκητας;
Υπάρχει περίπτωση να είναι ψωρίαση ή κάτι τέτοιο;
Διόλου απίθανα όλα... μπορεί να το πας να το δει κάποιος γιατρός;
Όχι, μέσα στο σπίτι είναι συνέχεια...
Ίσως συμβάλει αρνητικά στο πουλί κι αυτό.
Ο ήλιος κι ο καθαρός αέρας είναι προαπαιτούμενα.
αλλά υπάρχει περίπτωση να είναι η πτερόροια;
Κατά κύριο λόγο στη φυσιολογική πτερόρροια απουσιάζει το κελάηδημα και δεν υπάρχει τέτοια ταχύτητα στην πτώση φτερών.
κελάηδημα βγάζει αλλά έβγαλε για λίγα λεπτά, η διάθεσή του όμως είναι πολύ καλή,
Η γενικά καλή εικόνα που περιγράφεις ίσως συντείνει προς κάτι δερματικό... αλλά όπως έγραψα χρειάζεται να το δει ειδικός.
επίσης πιο δίπλα έχω άλλο ένα καναρίνι, σε ξεχωριστό κλουβί (είναι αυτό που φαίνεται στην φώτο προφίλ) αρσενικό, τα έχω χωριστά, και εκείνο δεν έχει εμφανίσει τίποτα, τα ταΐζω το ίδιο, τα καθαρίζω το ίδιο
Δεν είναι κάτι που μπορεί να μας βοηθήσει για ασφαλή συμπεράσματα αυτή η αναφορά.
ή λόγω του ότι μπορεί να την τρόμαξε κάτι; Τα διάβασα σε ένα ποστ για καρδερίνα,
Μπορείς να μας το εξηγήσεις περισσότερο αυτό?
 
Back
Top