Ασθένειες Καναρίνι έχασε την φωνή του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GimDim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GimDim

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2015
Μηνύματα
180
Πόλη
Αρμένιο
Πριν δύο ημέρες ξεχωρίζοντας τα νέα μου ζευγάρια για αναπαραγωγή και βάζοντας τα από την κλούβα όπου τα έχω όλα μαζί, στις ζευγαρώστρες συνέβη το εξής. Ένα απόλυτα υγιέστατο αρσενικό που κελαηδούσε συνεχώς, από τη στιγμή που βρέθηκε μόνο του στο διαμέρισμα της ζευγαρώστρας έχασε τη φωνή του, δηλαδή ενώ δείχνει ότι κελαηδά δεν ακούγεται, δεν βγαίνει ήχος καθόλου. (κατά τα άλλα είναι απολύτως φυσιολογικό και ζωηρό).
Η δική μου εξήγηση έχει να κάνει με το στρες που βίωσε στην προσπάθειά μου να πιάσω τα πουλάκια στην κλούβα ( με απόχη), διαδικασία που κράτησε ένα δεκάλεπτο.
Το ερώτημα είναι αν πρέπει να το αφήσω για ζευγάρωμα ή να το αντικαταστήσω.
 
Αν δεν κάνω λάθος δεν τα έχεις βάλει ακόμη σε ζευγάρια.
Συνεπώς έχεις υποθέτω μερικές βδομάδες περιθώριο να εκτιμήσεις εκ νέου την κατάσταση.
Θεωρώ πως όσο κι αν στρεσαρίστηκε μια και όπως λες...
(κατά τα άλλα είναι απολύτως φυσιολογικό και ζωηρό).
γρήγορα θα επανέλθει στην παλιά καλή ωδική κατάσταση.
Δώσε χρόνο... και βλέπουμε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Γιάννη, αφού έκανα την επιλογή των ζευγαριών τα έβαλα στις ζευγαρώστρες έχοντας τοποθετημένο το αδιαφανές χώρισμα (το οποίο αφήνω συνήθως για 7-10 ημέρες, το θέμα είναι αν οφείλεται στο στρες ή είναι κάτι άλλο.
Να δώσω ... χρόνο αλλά... Πόσο εκτιμάς.
 
Να δώσω ... χρόνο αλλά... Πόσο έκτιμας.
Αδύνατη κάθε χρονική προσέγγιση... από κανέναν...
Ως πρόταση μια και έχεις ξεκινήσει μπορεί να σου πω να συνεχίσεις όλα όσα σχεδίασες... αλλά με ιδιαίτερη προσοχή στο φιλαράκο σου...
Εύχομαι όλα αυτά πολύ σύντομα να αποτελέσουν απλά έναν προβληματισμό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: GimDim
Εφόσον τον είχες δει υγιή να τον βάλεις.Απλά θα στρεσσαρίστηκε. Δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι η κλούβα αλλά σε τέτοια κατάσταση χωρίς να ξέρω μια χρήση με ψεκαστικό ώστε να βραχούνε ίσως βοήθαγε.Αν έκανες ώρα με την απόχη ή χτύπησε κάπως θα φοβήκε το κακόμοιρο.
 
Εφόσον τον είχες δει υγιή να τον βάλεις.Απλά θα στρεσσαρίστηκε. Δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι η κλούβα αλλά σε τέτοια κατάσταση χωρίς να ξέρω μια χρήση με ψεκαστικό ώστε να βραχούνε ίσως βοήθαγε.Αν έκανες ώρα με την απόχη ή χτύπησε κάπως θα φοβήκε το κακόμοιρο.
Όσον αφορά το βρέξιμο, τα βάζω μπανιέρα και πλατσουρίζουν και το χειμώνα.
Θα περιμένω μια εβδομάδα και αν δεν επανέλθει θα επιλέξω άλλο αρσενικό, για να μην μείνει... μόνο με τη χαρά η κανάρα...
 
Αφού το καημένο τράβηξε ό,τι τράβηξε για να ζευγαρώσει, κρίμα δεν είναι να τον αντικαταστήσεις τώρα; Άστον εκεί να το ΄φχαριστηθεί τουλάχιστον
 
Η δική μου εξήγηση έχει να κάνει με το στρες που βίωσε στην προσπάθειά μου να πιάσω τα πουλάκια στην κλούβα ( με απόχη), διαδικασία που κράτησε ένα δεκάλεπτο.
πολύς χρόνος.. Πολύ και το στρες που δέχτηκαν.
θέλω να πιστεύωκαι πάντα βάσει εμπειριών, πως θα συνέλθει σύντομα και καλό θα ήταν να μην αλλάξεις ζευγάρι.. Αφού τον διάλεξες, δώστου τουλάχιστον την ευκαιρία να ανταποκριθεί στην επιλογή σου, μιας και για ότι περνάει τώρα, δεν φταίει αυτός..σωστά;
πίστεψε στο καναρίνι σου και.. Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός!
 
Η χρηση ψεκαστηρα που προτεινε και ο Λαμπρος και που και εγω εφαρμοζω θεωρω οτι ειναι η πιο ενδεδειγμενη. Οταν χρησημοποιουσα αποχη στην κλουβα εκτος απο το στρες και την αναταραχη που τους προκαλουσα, ειχα και προβληματα τραυματισμων τους.
Η αφωνια του φιλου σου ειναι πιθανον να προηλθε απο ολη αυτη την ταλαιπωρια. Εχεις δοκιμασει να τον βαλεις ξανα για λιγη ωρα μονο τους μηπως αλλαξει κατι;
 
Μόλις ξημερώσει θα ξανασφυρίξει. Έτσι πιστεύω :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Οταν χρησημοποιουσα αποχη στην κλουβα εκτος απο το στρες και την αναταραχη που τους προκαλουσα, ειχα και προβληματα τραυματισμων τους.
Κώστα έκανα δυστυχώς το λάθος να φτιάξω την κλούβα σχετικά μεγάλη και έτσι η απόχη χωρίς να είναι η ενδεδειγμένη λύση, είναι σχεδόν μονόδρομος, πάντως τραυματισμός δεν υπήρξε.
Η αφωνια του φιλου σου
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, αλλά κελαηδάει κανονικά χωρίς όμως να ακούγεται, έχει διάθεση κανονικά. Πιστεύω αυτό εννοείς με τον όρο αφωνία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
φουσκώνει δλδ ο λαιμός του, ανοίγει το στόμα και δε βγάζει φωνή;
Ακριβώς αυτό κάνει... . Είναι πολύ περίεργο, δεν το έχω ξαναδεί αυτό το πράγμα.
Θα δώσω λίγο χρόνο ακόμη, όπως είπε ο Γιάννης, γιατί είναι πολύ όμορφο πουλί και θα ήθελα απογόνους από αυτό.
 
Καλέ μήπως είναι μαλινουά;
Έτσι κάνει αυτή η ράτσα...
Το καναρίνι προέρχεται από διασταυρωση αρσενικού (κοινό χαμηλόφωνο αυτά που πολλοί αποκαλλούν ντόπια ή ελληνικά) με θηλυκό μαλινουά.
Αυτό που αναφέρεις για τα μαλινουά (τα οποία να σημειώσω δεν με συγκινούν) πρώτη φορά το ακούω.
 
Μόλις ξημερώσει θα ξανασφυρίξει. Έτσι πιστεύω :)
Δικαιώθηκες με μόλις μια ημέρα καθυστέρηση, σήμερα έχουμε σχεδόν ολική επαναφορά στο γνώριμο τραγούδι του...
Ευχαριστώ.
 
Ε ναι φίλε μου.Από τη μια μέρα στην άλλη δεν την χάνει την φωνή. Το στρες έφταιξε.Βάλτονα μέσα με την κανάρα τώρα :)
 
Δικαιώθηκες με μόλις μια ημέρα καθυστέρηση, σήμερα έχουμε σχεδόν ολική επαναφορά στο γνώριμο τραγούδι του...
Ευχαριστώ.
Μα καλά, τι είχε πάθει το κακόμοιρο; Βρογχόσπασμο;
 
Back
Top