Ασθένειες Καναρίνι έχει αίμα στο σώμα του εξωτερικά

thodoris1979

PB New Member
Εγγραφή
1 Απρ 2023
Μηνύματα
5
Πόλη
περαμα
Εδώ και λίγες μέρες τι καναρίνι δείχνει ότι έχει αίμα στο σώμα του εξωτερικά .δεν είναι επίθεση από άλλο πουλί γιατί το έχω δει σαν να προσπαθεί να βγάλει τα φτερά του δεν μπόρω να καταλαβω
 

Συνημμένα

  • IMG_20230401_122219.webp
    IMG_20230401_122219.webp
    348,6 KB · Προβολές: 42
  • IMG_20230401_122210.webp
    IMG_20230401_122210.webp
    189,5 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20230401_122158.webp
    IMG_20230401_122158.webp
    344 KB · Προβολές: 43
Σίγουρα κάτι έχει ,εγω θα το πήγαινα στο γιατρό μήπως έχει κάποια ασθένεια,τρώει κελαιδαει;;;
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: MARY58
@thodoris1979 Θοδωρή μήπως ξύνεται το πουλάκι; Τι εννοείς αίμα; Έχει ανοικτή πληγή ή φαίνεται το δέρμα του από τα φτερά που λείπουν;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@MARY58 ειναι αιμα και μερικες φορες βρισκω και στον τοιχο πιτσιλιες .το εχω ψαξει και για ψειρες αλλα δεν ειδα κατι .εξαλου το κλουβι το καθαριζω πολυ συχνα
[automerge]1680360281[/automerge]
@sofiamat18 και τρωει και κελαηδαει αλλα θα το παω σε γιατρο.νομιζω μια ΔΟΥΚΑΚΗ μου προτεινανε αν δεν κανω λαθος
 
@thodoris1979 το καλύτερο που θα κάνεις είναι να το πας σε πτηνιατρο. Η Δουκάκη είναι κοντά σου στον Πειραιά κ είναι εξαιρετική. Για τις ψείρες κάνε το τεστ της βρεγμένης χαρτοπετσέτας όπως αναφέρει ο @ianos
Επικοινωνία με Δουκακη
Αυτό που λες ότι βρίσκεις αίμα κ στο τοίχο, έχει πληγή ανοιχτή κάπου το πουλάκι; Αν ναι, βάλε του λίγο αραιωμένο μπεταντιν για να αποφύγεις την μόλυνση.
Που το έχεις εσωτερικά ή εξωτερικά;
 
Πιασε το πουλακι και βγαλε φωτο απο το σημειο που παρουσιαζει το προβλημα.
Βαλε τις φωτο εδω να δουμε.
 
το πουλακι τελικα το πηγα στην κυρια δουκακη (κλινικη στον πειραια) εχει κυστες στα φτερα του ειναι γονιδιακο θελει φροντιδα απο εδω και περα.. ολα καλα ευτυχως δεν ειναι κατι ανησυχητικο και μας εδωσε κατι φαρμακα να του κανουμε την ζωη του απο εδω και περα λιγο καλυτερη γιατι αυτο δεν γιατρευετε σας ευχαριστω ολους σας για το ενδιαφερον..
 
@thodoris1979 σ'ευχαριστώ Θοδωρή. Δηλαδή για το lump resolution δεν είπε κάτι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@MARY58 οχι δεν μου ειπε κατι για το lump resolution ισως γιατι δεν ειναι σε αυτο το σταδιο το πουλακι.τωρα αν χειροτερεψει δεν το γνωριζω ελπιζω πως οχι
 
@thodoris1979 ναι, έχεις δίκιο, αυτά θα στα έδωσε για την αποφυγή της δημιουργίας κύστης κ την πτερόροια. Σ'ευχαριστώ κ πάλι.
 
Back
Top