Γενικά Καναρίνι έχει γίνει επιθετικό

lakispap1991

PB New Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2013
Μηνύματα
64
Πόλη
Ιωάννινα
Γεια σε όλη την παρέα. Έχω ένα θέμα με ένα καναρίνι το οποίο τον τελευταίο μήνα έχει γίνει επιθετικό. Είναι αρσενικό και δεν έχει κλείσει ακόμη χρόνο. Οταν βάζω το δάχτυλο στην άκρη του κλουβιού ή όταν του βάζω το αυγό, εκείνο αγριεύει και έρχεται να με τσιμπήσει. Γιατί συμβαίνει αυτό; Δεν το έχω ξανασυναντήσει σε άλλο πουλί.
 
Γεια σε όλη την παρέα. Έχω ένα θέμα με ένα καναρίνι το οποίο τον τελευταίο μήνα έχει γίνει επιθετικό. Είναι αρσενικό και δεν έχει κλείσει ακόμη χρόνο. Οταν βάζω το δάχτυλο στην άκρη του κλουβιού ή όταν του βάζω το αυγό, εκείνο αγριεύει και έρχεται να με τσιμπήσει. Γιατί συμβαίνει αυτό; Δεν το έχω ξανασυναντήσει σε άλλο πουλί.
Δεν είσαι ο μόνος που δεν έχει συναντήσει επιθετικό καναρίνι...
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν να γνωρίζει κάτι σχετικό...
Και φυσικά δεν ξέρω γιατί συμπεριφέρεται όπως συμπεριφέρεται...όταν και αν το κάνει...
 
Μήπως του έχεις καναβούρι στην τροφή ή του το δίνεις extra;
 
Αλίκη, το κανναβούρι ή άλλοι σπόροι κάνουν τα καναρίνια πιο επιθετικά;
 
Αλίκη, το κανναβούρι ή άλλοι σπόροι κάνουν τα καναρίνια πιο επιθετικά;

Για το κανναβούρι συγκεκριμένα έχω διαβάσει ότι ενοχοποιείται για επιθετική συμπεριφορά...
Κι γω! Δε ξέρω όμως κατά πόσο ισχύει... Κόψτο (ούτως ή άλλως πλέον δεν κάνει τόσο κρύο, δε χρειάζεται) και δες αν θα υπάρχει αλλαγή στη συμπεριφορά του.
 
To κάθε πουλί έχει τη δική του ''προσωπικότητα'' και συμπεριφορά. Μην προσπαθούμε να βρούμε κρυμμένες αιτίες για κάθε παράξενη συμπεριφορά. Δεν μπορεί να μη θέλει ενόχληση στο χώρο του; Δεν μπορεί να θέλει να ζευγαρώσει και το πύρωμα που δεν εκτονώνεται, να του δημιουργεί επιθετικότητα;
 
Το πρώτο καναρίνι που είχα και ήταν αρσενικό, είχε αυτήν την συμπεριφορά.
Κατέβαζε τα φτερά του και ερχόταν να τσιμπήσει.
Από τότε και μετά όσα έχω πάρει δεν έχω ξαναδεί παρόμοια συμπεριφορά.
Είτε πρόκειται για αρσενικό η θηλυκό.
 
Το πρώτο καναρίνι που είχα και ήταν αρσενικό, είχε αυτήν την συμπεριφορά.
Κατέβαζε τα φτερά του και ερχόταν να τσιμπήσει.
Από τότε και μετά όσα έχω πάρει δεν έχω ξαναδεί παρόμοια συμπεριφορά.
Είτε πρόκειται για αρσενικό η θηλυκό.
Κάνε μια προσπάθεια να γράψεις σε video τη συμπεριφορά του..
Έχει φοβερό ενδιαφέρον...
 
Το συγκεκριμένο δεν το έχω πια.
Ήταν και πολύ παλιά, πάνω από δέκα χρόνια.
Βρήκα όμως ένα βίντεο στο youtube με ένα καναρίνι που έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Το συγκεκριμένο δεν το έχω πια.
Ήταν και πολύ παλιά, πάνω από δέκα χρόνια.
Βρήκα όμως ένα βίντεο στο youtube με ένα καναρίνι που έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Και επιθετικό αλλά συνάμα και πολύ θαρραλέο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Το συγκεκριμένο δεν το έχω πια.
Ήταν και πολύ παλιά, πάνω από δέκα χρόνια.
Βρήκα όμως ένα βίντεο στο youtube με ένα καναρίνι που έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Δεν έχω προσωπική εμπειρία από τέτοια καναρίνια, πιθανολογώ πως υπερασπίζεται το χώρο του...
 
Βρήκα όμως ένα βίντεο στο youtube με ένα καναρίνι που έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.
Γιατί χαρακτηρίζετε ως επιθετικότητα αυτήν την συμπεριφορά; Επειδή ανοίγει το στόμα του; Εγώ για εξοικείωση το βλέπω.
 
Γιατί χαρακτηρίζετε ως επιθετικότητα αυτήν την συμπεριφορά; Επειδή ανοίγει το στόμα του; Εγώ για εξοικείωση το βλέπω.
Το άνοιγμα των φτερών και η "στάση" του κορμού δείχνουν επίθεση...
Έχω δει από μητέρες κυρίως να "τσιμπούν" τη λαβίδα... αλλά όχι τέτοια συμπριφορά...
 
Στα δικά μου τα μάτια θα φάνταζε ως επίθεση αν η κίνηση γινόταν από μόνη της όταν η γυναίκα βάζει το χέρι στο κλουβί. Όμως αυτό κάθεται στο χέρι της και αποκομίζω την εντύπωση πως παίζει μαζί της.
 
Μαρία δεν παίζει, γιατί δεν υπάρχει καμία εξοικείωση με τον άνθρωπο. Τρομάζει έντονα μόλις μπει το χέρι στο κλουβί, φοβάται παρά τις ήρεμες κινήσεις... και στο τέλος όταν ο κίνδυνος "ελαχιστοποιείται" καθαρά επιτίθεται...
Ανεβαίνει πάνω στο χέρι για να κάνει την επίθεση πιο ολοκληρωμένη...
 
Το θέμα είναι αν μπορώ να το βάλω να ζευγαρώσει. Γιατί φοβάμαι μήπως τραυματίσει τη θηλυκιά.
 
Το θέμα είναι αν μπορώ να το βάλω να ζευγαρώσει. Γιατί φοβάμαι μήπως τραυματίσει τη θηλυκιά.
Δοκιμάζεις.. Δεν πιστεύω πως θα υπάρχει πρόβλημα.
 
Back
Top