Ασθένειες Καναρίνι έχει συνέχεια σηκωμένο το πόδι και κουτσαίνει

ΜΑΡΙΑαα

PB Member
Εγγραφή
3 Ιουν 2020
Μηνύματα
1.945
Πόλη
Τρίκαλα
Σήμερα ενώ όταν ξύπνησε φαίνονταν μια χαρά κάποια στιγμή άρχισε να μην πατάει το ένα του πόδι. Το έχει συνέχεια σηκωμένο και κουτσαίνει. Σκέφτηκα ότι θα το χτύπησε αλλά δεν είδα καμία πληγή. Και τελικά κατάφερα και είδα αυτό...F5B71E8B-A1BA-4859-BE4E-B9EFEA804E1F.webp
[automerge]1602234948[/automerge]
Είναι ακαρεα;
 
Δεν νομιζω να φταιει οτι σηκωνει το ποδαρακι του, αν εχει ή δεν εχει ακαρεα παντα κατα την γνωμη μου! Σηκωνει το ποδαρακι του που εχει το μαυρο το δαχτυλιδι;γιατι σαν να μου φαινεται οτι το νυχι ειναι πιο μακρυ απο το νυχι στο ποδαρακι του που φοραει το πρασινο δαχτυλιδι! Μιλαω για το πισω το νυχακι!
 
Με το πράσινο δαχτυλίδι. Το σηκώνει και ισιώνει τα δάχτυλα και μετά το μαζεύει. Φαίνεται να πονάει γιατί στις πατήθρες πάει κουτσαίνοντας. Είπα για ακαρεα γιατί στο πόδι με το πράσινο δαχτυλίδι στο πίσω δάχτυλο φαίνεται να ασπρίζει κάπως σαν λέπι.
 
@ΜΑΡΙΑαα Μπορει να ειναι η αρχη για ακαρεα μπορει και οχι! Μπορει να το ξαφνιασε το ποδαρακι του καπου! Θα μας λυθει η απορια απο τους πιο εμπειρους να μαθαινουμε κι εμεις σιγα σιγα 😁
 
Μαρία να κοιτάξεις να του κόψεις τα νύχια. Πολλές φορές μπορεί να προκληθούν μικροτραυματισμοί στα πόδια από αυτό λόγω κακής πρόσφυσης στο κλουβί . Ακόμα μερικές φορές δείχνουν υπερβολική χρήση πρωτεΐνης δηλαδή αυγού , αυγοτροφής κλπ . Καλή συνέχεια.
 
Επίσης, όταν θα το πιάσεις και θα ελέγξεις το πέλμα του για πληγή ή αμυχές, κοίταξε και το δαχτυλίδι το πράσινο αν κολλάει στην άρθρωση, και αν ειναι εύκολο βγάλε το και επίσης φύσηξε κοιλιά, καρίνα και λαιμό να δεις αν υπάρχει πολυ λίπος ( θα κιτρινίζει)
 
Καλημέρα. Το ποδαράκι σήμερα είναι μια χαρα. Θα τον πάω στον εκτροφέα για τα νύχια γιατί φοβάμαι πολύ! Θα του πω να μας βγάλει και το δαχτυλίδι.Τώρα για την κοιλιτσα του γιατί; Δεν του δίνω κάτι που δεν πρέπει αλλά θα του πω και γι αυτό. Να πιάσω αυτό το καναρίνι μονη μου και να κάνω όλα αυτά θα είναι γολγοθάς! Βέβαια ξέρω πως κάποια στιγμή πρέπει να γίνει! Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια! 🙂
 
Τώρα για την κοιλιτσα του γιατί;
Για να εξετάσει η πιθανότητα να πάσχει από ποδοδερματίτιδα. Αυτό ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα ότι έχει το δικό σου καναρίνι κάτι τέτοιο, απλά πρέπει να αποκλείονται όλα τα ενδεχόμενα μέχρι να φτάσουμε στο πιο πιθανό.
 
Καλησπέρα. Γυρίσαμε από τον εκτροφέα. Τα ποδαράκια πεντακάθαρα, δεν έχει λίπος πουθενά και γενικά ενθουσιάστηκε με την κατάσταση του. Τα νύχια δεν τα έκοψε γιατί λέει δεν χρειάζονται. Οπότε μάλλον κάπου το χτύπησε. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! 🙂
[automerge]1602503481[/automerge]
μάλλον κάπου το χτύπησε.
Το ποδαράκι του εννοώ.
 
Back
Top