Γενικά Καναρίνι αγνώστου φύλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Geotzo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Geotzo

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2019
Μηνύματα
30
Καλησπέρα σε όλους.
Πέρυσι το καλοκαίρι αγόρασα ένα καναρίνι υποτίθεται αρσενικό αχάτη. Ούτε αχατη είναι (μάλλον κοινό γκρίζο με άσπρο) και μάλλον ούτε αρσενικό. Κελαηδάει λίγο αλλά κάπως «μπερδεμένα» σαν νεαρό αρσενικό καναρίνι. Όταν κάποια στιγμή καθάριζα τα κλουβιά και το είχα βάλει δίπλα στο αρσενικό μωσαϊκό, αυτό (το μωσαϊκό), του κελαηδούσε και του χόρευε σαν να ήθελε να ζευγαρώσει. Εκεί κατάλαβα ότι πρόκειται για θηλυκό. Το έβαλα με άλλο αρσενικό κοινό καναρίνι αλλά δε ζευγάρωσε.
Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποια ηλικία ξεκινούν τα θηλυκά να κάνουν αυγά (χωρίς αρσενικό);
Γιατί ηλικιακά πρέπει να είναι ενός χρόνου.
 
Γεωργία, καλησπέρα. Ηλικιακά είναι ώριμο για ζευγάρωμα. Το ότι πήγε το αρσενικό μωσαϊκό και του κελάηδαγε, δε σημαίνει ότι πρόκειται οπωσδήποτε για θηλυκιά. Τα αρσενικά, όταν είναι πειρωμένα κελαηδούν προς πάσα κατεύθυνση, θηλυκιά ή αρσενική!
 
Βρίσκεσαι στην καταλληλότερη περίοδο για ένα ενήλικο θηλυκό να παρουσιάσει ωοτοκίες.
Επειδή όμως είμαι και λιγάκι περίεργος θα ήθελα...
Φωτογραφίες από τον "αχάτη" (όσο πιο πολλές τόσο πιο καλά) και μην ξεχάσεις και μια από πλάγια (προφίλ)
Και πληροφορίες για τον εκτροφέα του. Για να μαθαινόμαστε σιγά - σιγά
 
Αρα αυτό δεν είναι κριτήριο γιατί φανταζόμουν ότι το μωσαϊκό κάτι ήξερε και έκανε τα χορευτικά του 😄
[automerge]1556045096[/automerge]
Φωτογραφίες από τον "αχάτη" (όσο πιο πολλές τόσο πιο καλά) και μην ξεχάσεις και μια από πλάγια (προφίλ)
Και πληροφορίες για τον εκτροφέα του. Για να μαθαινόμαστε σιγά - σιγά
Δυστυχώς δεν είχε δαχτυλίδι (το ξέρω λάθος) απλά από τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του (ήταν μικρόσωμο και με νυχάκια λεπτά και μικρά) φαινόταν ότι ήταν νεαρό! Θα προσπαθήσω να σας στείλω φωτογραφίες άμεσα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν μας πειράζει το δαχτυλίδι και η ηλικία του...
Να δούμε θέλω το πουλί μήπως και καταφέρουμε να βοηθήσουμε..
Όσο για τις πληροφορίες.. ίσως βοηθήσουμε μελλοντικούς αγοραστές..
 
Αυτό είναι το «μυστηριώδες» καναρινακι
 

Συνημμένα

  • D727D8AA-E1A7-467E-B683-7956891A791B.webp
    D727D8AA-E1A7-467E-B683-7956891A791B.webp
    62,9 KB · Προβολές: 54
  • 5A253FC9-B19B-41CC-984B-2DA84A49A69E.webp
    5A253FC9-B19B-41CC-984B-2DA84A49A69E.webp
    36,2 KB · Προβολές: 55
  • 29B76814-DEBC-48C1-89FE-D52D05E0ED05.webp
    29B76814-DEBC-48C1-89FE-D52D05E0ED05.webp
    27,8 KB · Προβολές: 57
Με τα όσα βλέπω .. κοπελιά θα έλεγα για το πανέμορφο καναρινάκι... Οι επόμενες φωτό χωρίς να το κρατάς. Γιατί θα ήθελα να αποκλείσω εντελώς την περίπτωση να είναι αγόρι...
Ποτέ ξανά πιάσιμο σε παρακαλώ.. αν θέλεις το καναρίνι σου να ζευγαρώσει στην ώρα του.
 
Ειναι πολύ όμορφο όντως 😊. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω άλλες φωτογραφίες αύριο για να έχει και πιο πολύ φως! Σας ανεβάζω και δυο φωτογραφίες του τυχερούλη θετού νεοσσού !
 

Συνημμένα

  • EA4B0426-42A5-4290-9FD7-F593B1FB6076.webp
    EA4B0426-42A5-4290-9FD7-F593B1FB6076.webp
    75,5 KB · Προβολές: 40
  • 2177168A-4A98-49BE-9563-8DD3E03FB660.webp
    2177168A-4A98-49BE-9563-8DD3E03FB660.webp
    50,4 KB · Προβολές: 38
Είναι πανέμορφο το πουλάκι Γεωργία να το χαίρεσαι!

Έχω απασχολήσει το forum με ένα αντίστοιχο δικό μου θέμα..
Εάν θελεις και έχει χρόνο διάβασε το. Νομίζω έχει ενδιαφέρον.


Πολύ περιληπτικά, το φύλο του πουλιού ξεκαθαρίστηκε με τεστ DNA. Το καναρίνι μετά από δυόμιση χρονιά κελάηδησε.. Εχθές 🙂

Επισης, μια συμβουλή εάν μου επιτρέπεις.. Όποτε και εάν μπορέσεις το κλουβάκι του γκρίζου άλλαξε το με ένα καινούργιο. Δεν είναι και σε πολύ καλή κατάσταση από ότι βλέπω.
 
Σ’ευχαριστώ πολύ για το παραπάνω θέμα! Είναι πανομοιότυπη η περίπτωσή μου! Το έδειξα το πουλάκι πριν κάποιους μήνες σ´έναν γνωστό μου εκτροφέα και μου είπε πως είναι θηλυκό και μάλιστα το έβλεπε και πυρωμένο! Του έβαλα φωλιά, νήματα αλλά τίποτα. Μετά από λίγο καιρό το έβαλα με ένα αρσενικό με χώρισμα αρχικά, φωλιά, νήματα, ξανά τίποτα! Έβγαλα μετά από μέρες το διαχωριστικό μπας και το παρακινήσει ο αρσενικός αλλά το μόνο που έγινε ήταν να καβγαδίζουν. Εκεί άρχισα να αμφιβάλλω ξανά για το φύλο του γιατί τσακώνονταν σαν κοκόρια! Κελαηδάει την πιο πολύ ώρα αλλά όπως είπα και στην αρχή αυτού του post το κελάηδημά του θυμίζει νεαρό καναρίνι που κάνει τις πρώτες προσπάθειες για τραγούδι. Το κλουβί έχεις δίκιο είναι άθλιο, Το μετέφερα εκεί προσωρινά (στην κλούβα του έβαλα το θετό νεοσσό για να κάνει τις πτήσεις του) μέχρι να δω πως θα διαχειριστώ το χώρο μου.
 
Χαίρομαι που άντλησες έστω και κάποια επιπλέον πληροφορία από το post μου Γεωργία.
Όπως θα διαπίστωσες, με την οπτική εξέταση δεν είναι απολύτως βέβαιο ότι θα μπορέσει κάνεις να αποσαφηνίσει το φύλο σε ένα καναρίνι. Εδώ μέσα έχουμε πάρα πολύ έμπειρους εκτροφείς, όμως ακόμα και αυτοί δεν ορκίζονται όταν πρόκειται να διαπιστώσουν το φύλο σε ένα πουλάκι. Και εννοώ φυσικά τις δύσκολες περιπτώσεις.

Υπάρχει ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με τον διαχωρισμό του φύλου στα καναρινιά. Εαν θελεις διάβασε το και αυτό

Μεταφέροντας την δίκη μου άποψη, θεωρώ πως εάν λείπει ο παράγοντας κελάηδημα (όπως στις δίκες μας περιπτώσεις) ο καλύτερος και με ελάχιστα έξοδα τρόπος είναι το τεστ DNA. Αποφεύγουμε, πειράματα, ταλαιπωρια και όλα τα σχετικά που σίγουρα επηρεάζουν το πουλάκι. Ειδικά εάν είναι αρσενικό το πρώτο πράγμα που θα το επηρεάσουν θα είναι το τραγούδι του.
 
Back
Top