Ασθένειες Καναρίνι αδυνάτισε και κάθεται στον πάτο του κλουβιού

kostas2002

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουλ 2020
Μηνύματα
21
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Καλησπέρα έχω ένα θηλυκό καναρίνι στο οποίο παρατήρησα αδυνάτισμα αλλά ακόμη δεν φάνηκε καρίνα επίσης το παρατήρησα να κάθεται μερικές φορές στον πάτο του κλουβιού, το ακούω να φτερνίζεται γύρο στις 3-4 φορές την ημέρα και κάθε φορά φτερνίζεται 4 φορές συνεχόμενα και πίνει αρκετό νερό με αποτέλεσμα οι κουτσουλιές να βγάζουν μούχλα. Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι και αν ναι πως μπορώ να το θεραπεύσω;
 
Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι και αν ναι πως μπορώ να το θεραπεύσω;
Δυστυχώς εμείς όχι, οι γιατροί αναλαμβάνουν πουλιά που ασθενούν;

οι κουτσουλιές να βγάζουν μούχλα
Τι εννοείς μούχλα; Ανέβασε μερικές τέτοιες φωτογραφίες και της κοιλιάς για να σου πούμε απλά την άποψη μας αν θέλεις.
 
Καλησπέρα η φωτογραφία με την κοιλιά αύριο θα στείλω και με τις κουτσουλιές.
Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος γιατρός ο οποίος να γνωρίζει από πουλιά στην πόλη μου.

IMG_20210314_202430_1024x768.webp
 
Δεν μου δίνει την εντύπωση αδύνατου πουλιού.
παρατήρησα να κάθεται μερικές φορές στον πάτο του κλουβιού,
Κάθεται συνέχεια ή για λίγο και μετά ανεβαίνει στις πατήθρες ?
το ακούω να φτερνίζεται γύρο στις 3-4 φορές την ημέρα και κάθε φορά φτερνίζεται 4 φορές
Το κάνει συνήθως πρωί ?
Μπάνιο του βάζεις ?
Σε τι χώρο βρίσκεται το κλουβί ? υπάρχουν σκόνες στο περιβάλλον ?
Τι υπόστρωμα έχεις στο κλουβί ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Οχι δεν κάθεται συνέχεια, κάθεται για λίγο και μετά ανεβαίνει στις πατηθρες, κάθεται συνήθως τις πρωινές ώρες. Μπάνιο βάζω μέρα παρά μέρα επίσης στο μπάνιο ρίχνω και λίγο μηλόξυδο, ναι υπάρχει λίγη σκόνη στο περιβάλλον διότι είναι σε υπόγειο βέβαια το καλοκαίρι τα έχω σε εξωτερικό χώρο και για υπόστρωμα χρησιμοποιώ χαρτί κουζίνας
 
Η φωτο δειχνει ενα σπαθατο πουλακι με λιπος σε λαιμο και κοιλιά.
Αυτο ειναι την δεδομενη στιγμη,τωρα αν ηταν πιο παχυ και αδυνατισε δεν το ξέρουμε.
Μελλοντικη φωτο θα δειξει αν χανει βαρος.
 
Ο χώρος του υπογείου είναι τελείως ακατάλληλος για τα πουλιά, εκτός από την σκόνη, πιθανή υγρασία, τα πουλιά στερούνται το ευεργετικό φως του ήλιου, ειδικά το τελευταίο μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στον οργανισμό τους (έλλειψη βιταμινών).
Αν μπορείς βάλε το πουλί σε εξωτερικό χώρο.
Το μηλόξυδο σταμάτησε το προς το παρόν.
Παρακολούθησε αν προσπαθεί να πλυθεί στην ποτίστρα και για αυτό φαίνεται ότι καταναλώνει αρκετό νερό.

Επίσης βάλε και τα παπαγαλάκια σε εξωτερικό χώρο (είδα σε άλλο θέμα σου ότι και αυτά φτερνίζονται)
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Στο υπόγειο όπου τα έχω τα έχω μόνο για τον χειμώνα και έχω και ένα μεγάλο παράθυρο 2,50×1,60m από το οποίο μπαίνει αρκετό φως επίσης χρησιμοποιώ λάμπες με χρονοδιακόπτη.
Υρασία δεν υπάρχει στον χώρο γιατί έχω μετρητή επίσης τα παπαγαλάκια τα έχω στο σπίτι και όχι μαζί με τα υπόλοιπα πουλιά διότι καταστρέφουν τις φωνές τους και τα παπαγαλάκια τελικά φτερνίζονταν από την ψειρόσκονη όπου υπήρχε στην φωλιά.
[automerge]1615804277[/automerge]
Ο χώρος του υπογείου είναι τελείως ακατάλληλος για τα πουλιά, εκτός από την σκόνη, πιθανή υγρασία, τα πουλιά στερούνται το ευεργετικό φως του ήλιου, ειδικά το τελευταίο μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στον οργανισμό τους (έλλειψη βιταμινών).
Αν μπορείς βάλε το πουλί σε εξωτερικό χώρο.
Το μηλόξυδο σταμάτησε το προς το παρόν.
Παρακολούθησε αν προσπαθεί να πλυθεί στην ποτίστρα και για αυτό φαίνεται ότι καταναλώνει αρκετό νερό.

Επίσης βάλε και τα παπαγαλάκια σε εξωτερικό χώρο (είδα σε άλλο θέμα σου ότι και αυτά φτερνίζονται)
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ την κατανάλωση αρκετού νερού την κατάλαβα από την μούχλα όπου βγάζουν οι κουτσουλιές μερικές φορές.
[automerge]1615805309[/automerge]
@Stavros ορίστε οι φωτογραφίες με κοιλιά και κουτσουλιέςIMG_20210315_123635_1024x768.webpIMG_20210315_123444_1024x768.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ όντως αυτή η κανάρα πυρώνει πολύ και πέρσι είχα πρόβλημα γιατί έκανε δύο γέννες οι οποίες ήταν πετυχημένες η μία με πέντε αυγά εκ των οποίων βγήκαν τα 4 και η άλλη επίσης και όταν την χώρισα από τον αρσενικό συνέχισε να γεννάει μόνη της και σύνολο έκανε 19 αυγά μαζί με τα γόνιμα.
 
Τα παιδιά πιο πάνω όπως βλέπω και εγω χωρίς να θεωρηθεί κάτι αλανθαστο είναι ότι η καναρα είναι μια χαρά ούτε καρινα βλέπω στο πουλι ούτε κάποιο πρόβλημα. Φαίνεται ότι είναι πυρωμενο και ίσως αυτός ο λόγος αδιαθεσιας γτ ειναι έτοιμο να κάνει αυγο...
 
όντως αυτή η κανάρα πυρώνει πολύ και πέρσι είχα πρόβλημα
Αν δεν σκέφτεσαι να την ζευγαρώσεις να την μεταφέρεις σε σημείο με λίγο φως και αν είναι δυνατόν να μην ακούει αρσενικά.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ πέρσι έτσι έκανα την άλλαξα χώρο για να μην ακούει τα αρσενικά και πυρώνει αλλά την έβαλα ξανά με αρσενικό γιατί θα την ζευγαρώσω
 
Back
Top