Ασθένειες Καναρίνι αναμαλλιασμένο κάνει θόρυβο σα να σπάει σπόρους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikolina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikolina

PB Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2020
Μηνύματα
424
Πόλη
Κεφαλονιά
Εδώ είμαι πάλι,, το ένα μετά το άλλο,, αφού περάσαμε κανιβαλισμό με τον παπαγάλο, έγινε το ένα καναρινι καλά που ήταν υποτονικό, βρήκα το επόμενο καναρινι νεκρό και χτες βγήκε ο σκυλάκος μας με καρκίνο , έχω από χτες πάλι απομόνωση το ένα καναρινι , άλλο αυτή τη φορά, γιατί είναι τελείως αναμαλλιασμενο , ξύνεται συνέχεια και κάνει ένα θόρυβο σα να σπάει σπόρια,,, έχω διαβάσει ότι σπάνια παθαίνουν ακαρεα τα καναρίνια , σας βάζω ένα βίντεο να ακούγετε τον ήχο. Και ένα που ξύνεται σαν παλαβό.
Τρώει κανονικά, πίνει νερό, έφαγε και το μαρούλι της χτες και σήμερα, το πρωί της έβαλα και μπανιέρα γιατί προσπαθούσε από την ταιστρα να πλυθεί και τωρα έβαλα και το μίξερ στο σπίτι και άρχισε να κάνει την παλαβή να ψεύτο κελαηδάει!(ειναι σίγουρα θηλυκιά , έχει κάνει αυγά)
Σκέφτηκα μην έχει και ψείρα αλλά στο κλουβί της ήταν άλλη μια θηλυκιά και παραδίπλα και τα υπόλοιπα , τα οποία δεν εμφανίζουν κάτι (για την ώρα τουλάχιστον ),,,,,,
 

Συνημμένα

  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Nikolina είσαι σίγουρη ότι δεν σπάει σπόρο; Καμμία φορά νομίζουμε ότι δεν έχει σπόρο στο στόμα ενώ έχει. Έτσι την είχα πατήσει εγώ με τον Σοφοκλή. Νόμιζα ότι δεν είχε σπόρο κ έκανε το θόρυβο αλλά στο τέλος είχε σπόρο στο στόμα. Πάντως ακάρεα κ να ψευτοκελαιδαει μου φαίνεται απίθανο. Για το άλλο που ξυνεται μήπως καλύτερα να το απομονώσεις κ να κάνεις το τεστ της βρεγμένης χαρτοπετσέτας για να δεις εάν έχει ψείρες. Σφήνωσε το βράδυ μια βρεγμένη χαρτοπετσέτα στα κάγκελα κ το πρωί την κοιτάς για στίγματα, μαύρα ή κόκκινα.
 
@MARY58 δε νομίζω ότι σπάει σπόρους πάντως,, γιατι το κάνει παρά πολύ ώρα συνεχόμενη. Θα κάνω αυτό με την χαρτοπετσέτα αλλά μου φαίνεται δύσκολο να χει ψείρες , γιατί θα ταν και το άλλο χάλια.
[automerge]1669817895[/automerge]
@Liakos18 όχι το Ράμφος, τα πούπουλα του ξυνει , όπως όταν τα περιποιούνται,αλλά το κάνει συνέχεια και πολύ έντονα,,, σαν το βίντεο που έβαλα
 
@Nikolina στο βίντεο δεν ξυνεται το καναρίνι. Κάνει μόνο τον ήχο που είπες.
 
@Nikolina συμφωνώ με τη Μαίρη. Και το δικό μου το κάνει πολύ συχνά για να καθαρίσει το Ράμφος του. Είναι λίγο μακρινό το βίντεο αλλά φαίνεται σαν να ανοιγοκλείνει το στόμα του. Μερικές φορές μπορεί να μένουν και υπολείμματα και τα καθαρίζουν.
 
Έχετε δίκιο , δεν ανέβηκε το δεύτερο βίντεο .

@ianos τα φτερά του είναι απεριποίητα πολυ,, δεν είναι φουσκωμένο . Και άργησε πολυ να περάσει και η πτερορροια τους, με τις θερμοκρασίες που έχουμε εδώ μέχρι πριν 2-3 εβδομάδες ακόμα είχαν,,
[automerge]1669838563[/automerge]
.
[automerge]1669838663[/automerge]
@ΜΑΡΙΑαα το Ράμφος του το χει κλειστό όταν κάνει τον ήχο, φαίνεται μόνο που κουνιέται το πέτο του.
Γενικά και αυτό, όπως το προηγούμενο, δε φαίνεται άρρωστο άρρωστο, αλλά αν δω κάτι διαφορετικό σε κάποιο από τα υπόλοιπα , πάντα ρωτάω μήπως κάτι έχουν!

View attachment IMG_2221.MOV
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πραγματικά δεν ξέρω σε αυτήν την περίπτωση τι να σκεφτώ. Το ένα καναρίνι αρρωσταίνει, το άλλο πεθαίνει, το τρίτο είναι με "απεριποίητο" πτέρωμα και κάνει θορύβους και ξύνεται. Και ζουν όλα μαζί.
Από τη μία σκέφτομαι ότι έχουν κάποια ασθένεια που τα επηρεάζει όλα και είτε ο οργανισμός τους το αντιμετωπίζει (προς ίαση ή προς χρονιότητα) και από την άλλη ότι τα ζητήματα που προκύπτουν είναι συγκυριακά. Και όλα αυτά ελλείψει πτηνιάτρου στα πέριξ.
Δεν θυμάμαι Νικολίνα, έχεις συζητήσει / στείλει δείγματα στο μικροβιολογικό της Κομοτηνής; Αν όχι, τι θα έλεγες να το έκανες και μάλιστα να συνέλλεγες ό,τι δείγματα σου πουν από όλα μαζί στον ίδιο περιέκτη* ώστε αφενός να πληρώσεις λιγότερα χρήματα αφετέρου να δεις συνολικά τι μπορεί να έχει το κοπάδι σου και αν προκύψει αγωγή να την πάρουν όλα;
*αλλά αν σου ζητήσουν δείγματα από σάλιο φυσικά τα συλλέγεις με διαφορετικό στειλεό (το πως θα αναμειχθούν μεταξύ τους τα δείγματα δεν μπορώ να το φανταστώ)
 
@ianos καλημέρα. Όχι δεν το εχω κάνει, γιατί όπως και στο προηγούμενο θέμα που είχα ανοίξει πολλοί οι απόψεις διίστανται για το τι μπορούν να βρουν και τι αγωγή χρειάζονται ( δεν ακυρώνω αυτό που κάνουν , προς θεού) αλλά μάλλον πρέπει να το κάνω.
Το μόνο που ίσως πρέπει να προσθέσω μήπως παίζει κάποιο ρόλο και αυτό, είναι ότι πριν ενάμιση χρόνο που ζευγάρωσα τα πρώτα , η πρώτη γεννά μου πέθανε στις 11 μέρες όλα μαζί, ταϊσμένα στη φωλιά ένα πρωί, χωρίς χτύπηματα και χωρίς μαύρη τέλεια και τότε στις άλλες 2 αναπαραγωγές είχα βάλει στους γονείς grog new και βγάλανε αλλά 10 πουλάκια σε δυο γέννες. Αυτά είναι τα παιδιά τους, μήπως υπήρχε κάτι από τους γονείς;
Θα στείλω για να δούμε,,
 
Σήμερα πάντως είναι καλύτερα. Τωρα ήρθα σπίτι ,είναι και το τρίχωμα της σε καλύτερη κατάσταση,, και τα 2 με το που τα έβαλα σπίτι με τη μια συνήλθαν,, μάλλον είμαι υπερβολική και τα παραψιριζω τελικά,,
 
μάλλον είμαι υπερβολική και τα παραψιριζω τελικά,
δεν γίνεται να μην τα "ψειρίζεις", αφού κάθε λίγο προκύπτει ένα ζήτημα. Πραγματικά πιστεύω ότι θα πρέπει να μιλήσεις με το εργαστήριο, εφόσον είσαι μακριά από πτηνίατρο.
Καλημέρα
 
@Nikolina Δεν το λέω για να σε καθησυχάσω, αλλά τέτοιο δυνατό κλικάρισμα έχω ακούσει αρκετές φορές και ήταν πάντα λόγω σπόρου ή υπολείμματος σπόρου που μασουλούσε το πουλάκι. Αντίθετα τις δύο φορές που έχω αντιμετωπίσει κλικάρισμα παθολογικής φύσεως ήταν πολύ πιο χαμηλόφωνο -σα να μασάει χώμα περισσότερο, παρά σπόρο. Να προσέξεις αν το κάνει και στον ύπνο του.

Για το φτέρωμα πρέπει να ανεβάσεις μια πολύ πιο κοντινή φωτογραφία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και άργησε πολυ να περάσει και η πτερορροια τους, με τις θερμοκρασίες που έχουμε εδώ μέχρι πριν 2-3 εβδομάδες ακόμα είχαν,,
Κάτι ακόμα τώρα που είδα ότι μίλησες για πτερόρροια.
Και το δικό μου καναρίνι εμφάνισε συμπτώματα κλικαρίσματος μετά την πτερόρροια φέτος, που συνέβαιναν και στον ύπνο του. Μετά από περίπου μια εβδομάδα που συνέχιζε αυτό το βιολί, το πήγα στην κα Δουκάκη η οποία δεν του βρήκε τίποτα και μου είπε ότι πολλά καναρίνια κάνουν κάτι τέτοια "περίεργα" μετά την πτερόρροια, χωρίς να είναι κάτι ανησυχητικό. Μου έδωσε το Antiasmatico της Tabernil, και επαναλαμβάνω χωρίς ουσιαστικά να βρει το παραμικρό πρόβλημα με το καναρίνι. Οπότε υποθέτω ότι μπορείς να το δώσεις κι εσύ, αν και εγώ δεν ακούω τίποτα ύποπτο στο βίντεο. Εφόσον δε βήχει/φτερνίζεται/δυσκολεύεται στην αναπνοή, νομίζω ότι απλά παίζει με κάποιον σπόρο στο στόμα του. (Για την ιστορία, το καναρίνι σταμάτησε το κλικάρισμα την ίδια μέρα που το πήγα στη γιατρό -ήθελε απλώς να με κάνει να σκορπίσω 30ε)
 

Συνημμένα

  • 20221202_122531.webp
    20221202_122531.webp
    33,9 KB · Προβολές: 14
@mpalitsas γενικά και τα 2 , με το που τα είδα και κάτι δεν μ άρεσε και τα έπαιρνα μόνα τους σπίτι , η συμπεριφορά τους ήταν οκ σε όλα. Τρωγαν κανονικά και σπόρους και το μαρουλάκι τους , έχουν όρεξη για μπανάκι, τσιτσιρίζουν συνέχεια , υπερκινητικά είναι, δεν έχω δει να φουσκώνουν η κάτι,, και επειδή αυτά είναι αδέρφια και είχα ξαφνικά πολλά, δεν έχω παρατηρήσει τη συμπεριφορά από το καθένα, όπως στους γονείς τους για να ξέρω αυτούς τους ήχους αν τους έκαναν και πριν, άλλο τωρα που έχω ένα μόνο του μέσα στο σπίτι,,
Αλλά φέτος μου ταλαιπωρήθηκαν πολύ γιατί δε σταματούσαν να κάνουν αυγά , γεννούσαν κοντά 3 μήνες ασπορα συνεχόμενα και ας είχα πάρει τα αρσενικά και είχαν και μεγάλο χρονικό διάστημα πτερορροια. Όποτε είναι και ταλαιπωρημένα,,
Έχω βάλει και βιταμίνες για να πάρουν τα πάνω τους .
Έχω να κάνω μια επέμβαση στο σκυλάκι μου την Πέμπτη , να πάνε εκεί όλα καλά γιατί είναι δύσκολα τα πράγματα, και θα βάλω σε σειρά μετά να στείλω τις κοτσιλιες,,
 
@Nikolina Γενικότερα μιλώντας, προσπάθησε να "καταργήσεις" σιγά - σιγά το κονσεπτ μεγάλη κλούβα με πολλά πουλιά μέσα και έχε τα σε μικρότερα κλουβιά σε δυάδες τα θηλυκά και μόνο του το κάθε αρσενικό.
Θα σε βοηθήσει πολύ στη διαχείριση.
 
Back
Top