Ασθένειες Καναρίνι ανεβοκατεβάζει το κεφάλι του ανάμεσα στα κάγκελα

stavroulakokk

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2017
Μηνύματα
4
Πόλη
Δράμα
Γεια σας. Έχω ενα αρσενικό καναρίνι το οποίο γενικά είναι πολύ δραστήριο και κελαηδάει πολυ. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μερικές φορές κάνει κάτι πολύ περίεργο. κάθεται στην άκρη μιας συγκεκριμένης πατίστρας και ανεβοκατεβάζει το κεφαλάκι του ανάμεσα στα καγκελά του κλουβιού του. Μετα κατεβαίνει κάτω στον πατο και ανεβαίνει στην πατιστρα και ξανά το ίδιο. Είναι το παιχνίδι του αυτό ή έχει κάποιο πρόβλημα;
 
Κανονικά το κεφάλι του δεν θα πρεπει να χωράει ανάμεσα στα κάγκελα. Βάλε μας αν θελεις ειτε βίντεο με τη συμπεριφορά αυτή ειτε συνολική φωτό του κλουβιού σημειώνοντας το σημείο της πατηθρας και να φαίνεται και το άλλο σημείο κάτω που πηγαίνει το πουλί.
 
δεν χωράει το κεφάλι του. το καναρίνι προσπαθεί να το χωρεσει ανεβοκατεβάζοντας το. Κάθεται στην καφε πατήθρα στην άκρη και κάνει αυτο το πράγμα
 

Συνημμένα

  • 21244741_10209547708995538_976050622_n.webp
    21244741_10209547708995538_976050622_n.webp
    70,7 KB · Προβολές: 46
του κλουβάκι του δεν είναι εκεί συνήθως. επίσης όταν το κάνει αυτό κοιτάει ακριβώς από τη αντίθετη πλευρά
 
Δεν ξερω γιατι το κάνει, αλλά δεν ειναι πρόβλημα.
Όμως οι θέσεις των πατηθρων ειναι εντελώς λανθασμένες. Στο κλουβί χρειάζεσαι δύο πατηθρες: μία σχετικά ψηλά και μία χαμηλά. Επίσης και οι δυο θα πρεπει να ειναι κοντά στα άκρα του κλουβιού, όχι όμως τόσο κοντά ώστε να χτυπά η ουρά του πουλιου στα κάγκελα. Ακόμα, η μπανιέρα μπαίνει το πρωί για λίγο, έως ας πουμε 20 λεπτά κι επειτα βγαίνει ώστε το πουλακι να μην πίνει απο το βρωμικο νερό.
Τελος το κλουβι καλό θα ήταν να ειναι με τη μια του τουλάχιστον πλευρά εφαπτόμενη σε τοίχο, ώστε το πτηνό να νιώθει ασφάλεια και στο ύψος των ματιών σου και να ειναι τουλάχιστον 60 εκατοστά μήκος, π.χ. ζευγαρώστρα, ώστε το πουλακι να ανοίγει τα φτερακια του και να ξεμουδιάζει, ασκείται κλπ.

Για τροφές και γενικότερη φροντίδα αν θέλεις άνοιξε ενα νέο,θεμα στο κατάλληλο πεδίο.
 
... Και ανεβοκατεβάζει το κεφαλάκι του ανάμεσα στα καγκελά του κλουβιού του. Μετα κατεβαίνει κάτω στον πατο και ανεβαίνει στην πατιστρα και ξανά το ίδιο. Είναι το παιχνίδι του αυτό ή έχει κάποιο πρόβλημα;
δηλ Σου δίνει την εντύπωση πως μπορεί να ξύνει την μύτη του με αυτή την κίνηση;
Κάποτε το καναρίνι μου έγλυφε τα κάγκελα ανεβοκατεβάζοντας (έτσι ακριβώς) το κεφαλάκι του, είχε νευρολογικό πρόβλημα όπως μου είχε πει ο γιατρός...
 
δηλ Σου δίνει την εντύπωση πως μπορεί να ξύνει την μύτη του με αυτή την κίνηση;
Κάποτε το καναρίνι μου έγλυφε τα κάγκελα ανεβοκατεβάζοντας (έτσι ακριβώς) το κεφαλάκι του, είχε νευρολογικό πρόβλημα όπως μου είχε πει ο γιατρός...
ναι αυτή την εντύπωση μου δίνει. αλλα μπορεί και να παίζει. Δεν ξέρω μου φαίνεται παράξενο. εσείς πως το αντιμετωπήσατε;

Δεν ξερω γιατι το κάνει, αλλά δεν ειναι πρόβλημα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Διόρθωσα τις πατήθρες οπως ακριβώς μου είπατε. η μια πλευρα του κλουβιού ειναι εφαπτόμενη στον τοιχο. μονο το βράδυ το φερνω μέσα και το σκεπάζω για να κοιμηθεί. Τον χειμώνα θα τον έχω μόνιμα μέσα σο σαλόνι πάνω σε μια βιβλιοθήκη. Θα είναι καλά εκεί λέτε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
ναι αυτή την εντύπωση μου δίνει. αλλα μπορεί και να παίζει. Δεν ξέρω μου φαίνεται παράξενο. εσείς πως το αντιμετωπήσατε;
Όπως προανέφερα το πουλάκι το είδε γιατρός (το δικό μου σίγουρα έγλυφε τα κάγκελα)... Ουσιαστική αντιμετώπιση στο νευρολογικό του πρόβλημα δεν υπήρχε... Του έδωσε βιταμίνη Β
 
το χω ξαναδει. ειναι συνηθες παιχνιδι φυλακησμενων.
καλο ειναι να του βρεις καμμια απασχοληση η καμμια θηλυκια.
αν και η αλλαγη πατηθρων ισως το σταματησει.
 
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Διόρθωσα τις πατήθρες οπως ακριβώς μου είπατε. η μια πλευρα του κλουβιού ειναι εφαπτόμενη στον τοιχο. μονο το βράδυ το φερνω μέσα και το σκεπάζω για να κοιμηθεί. Τον χειμώνα θα τον έχω μόνιμα μέσα σο σαλόνι πάνω σε μια βιβλιοθήκη. Θα είναι καλά εκεί λέτε;
Πατηθρες ξυλινες πρεπει να παρεις...
Το πουλακι η θα το εχεις μονιμα εξω..η μονιμα μεσα αν δεν υπαρχει προστασια για αρπαχτικα...
Το μεσα εξω δεν κανει καλο στην υγεια τους...
Και με αυτη τη συνεχη αλλαγη θεσης, μπορει να παθει στρες και αυτο μετα θα φερει προβληματα στην υγεια του.
Να το εχεις σε ενα μονιμο σταθερο μερος..
Την κουνια να την βγαλεις... Πιανει χωρο σε μικρα κλουβια...
Στο κλουβι πρεπει να υπαρχει μονιμα σουπιοκοκκαλο και να του περνεις συσκευασμενη τροφη και οχι χυμα...
Εγω παντως θα ελεγα να εκανε μερικες επαληψεις με επιθολ το ραμφος πανω κατω και τα ποδια για κανα δυο τρεις μερες μη τυχον και εχει ακαρεα, αλλα και στη φωτο δεν φαινεται πολυ καθαρα το πουλακι...
Παρε ομως σουπιοκοκκαλο για να τριβει το ραμφος του και να το τρωει... Καλη συνεχεια 🙂
 
Εγω παντως θα ελεγα να εκανε μερικες επαληψεις με επιθολ το ραμφος πανω κατω και τα ποδια για κανα δυο τρεις μερες μη τυχον και εχει ακαρεα, αλλα και στη φωτο δεν φαινεται πολυ καθαρα το πουλακι...
Εύα, ας δούμε τότε πρώτα κοντινές φωτογραφίες του ράμφους και των ποδιών, και μετά θα φανεί αν χρειάζεται επιθόλ.
Η σκηνή / κίνηση που περιγράφει το μέλος μας και εμένα μου δίνει την εντύπωση ενός δραστήριου πτηνού που βαριέται, αλλά ποτέ δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.
Θα ήθελα να έβλεπα μια φωτό του κλουβιού και να γνώριζα τις διαστάσεις του.
 
Μάλλον τα ίδια με τον δικό μου τον κομπλεξικό κάνει, που συνεχίζει να χτυπάει το ράμφος στις ταΐστρες
 
Back
Top