Ασθένειες Καναρίνι βγάζει ήχους σαν να τσαλακώνει εφημερίδα

simos nikaia

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2014
Μηνύματα
20
Πόλη
Ρέντης
καλησπερα. εδω και 4-5 μερες εχω αυτο το προβλημα. ηρθε ενας φιλος περιστερας και μου ειπε πως εχει προβλημα αναπνευστικου, μου εδωσε ενα βιβλιο με διαφορα φαρμακα για περιστερια κ καναρινια κ βρηκα το Chevi-rhin της Chevita. Να το παρω;
ειναι κοινο καναρινι το εχω εξω μονιμα, νερο τους αλλαζω 2 φορες την ημερα και η τροφη τους ειναι η manitoba me chia
 
Πως θα δώσεις φάρμακο χωρίς να ξέρεις τι έχει;

Περιέγραψέ μας αν θες τα συμπτώματα λεπτομερώς μήπως μπορέσουμε να καταλήξουμε κάπου.
 
το μονο συμπτωμα που εχει ειναι μονο αυτος ο ηχος που βγαζει αντι για τσιρτσιρισματα
πεταει κανονικα μεσα στο κλουβι του ( τα εχω σε ζευγαρωστες τα καναρινια κ το καθε ενα μονο του)
δεν βλεπω καποια αλλαγη πανω του, οπως ηταν οταν τον εφερα πριν κανα 3μηνο τα ιδια συνεχιζει κ κανει ακομα.
οι κουτσουλιες του ειναι μια χαρα κ τρωει περισσοτερο και απο τα υπολοιπα.
ειναι μικρος ακομα 10-11 μηνων κ δεν κελαηδουσε τοσο αν και το κελαηδισμα του ηταν σαν να μιλαει (χαμηλοφωνο κ με διαφορα γυρισματα)
τον εχω σε σκιερο μερος χωρις να τον χτυπαν ρευματα αερα κ απο την ημερα που αρχισε να το κανει του εβαλα κ ενα κοματι ναιλον στην μια πλευρα που ηταν ας πουμε καπως εκτεθειμενος
του φτιαχνω τσαι κ εκτος απο σπορους για φαι εχω βαλει γλαστρες με διαφορα (αντρακλα-τσουκνιδα-θυμαρι-ραπανακι-ριγανι κ. Α ) που τους δινω 3-4 φορες την εβδομαδα
τα φαρμακα δεν τα θελω ουτε για τον εαυτο μου ποσο μαλλον να τα δωσω στα πουλακια αλλα πιστευα οτι σε 4-5 μερες αν ηταν απλο κρυωμα θα ειχε δειξει σημαδια βελτιωσης κ φωναξα τον φιλο που εχει 30 χρονια περιστερια κ κανει μονος του τις φαρμακευτικες αγωγες κ μου εδωσε 4 πιθανες εξηγησεις κ μεσα απο αυτες να κοιταξω ποια ειναι τα συμπτωματα του δικου μου και να παρω το καταλληλο
ακομα δεν το εχω παρει αφου δεν μου εχει πει καποιος απο εδω μεσα που ξερει κ συνεχιζω με τα βοτανα
 
Αν το βάλεις στο αφτί σου, ακούγονται ήχοι καθώς αναπνέει; Μήπως έλεγξες την κοιλιά του, είναι εντάξει; Δες και το στόμα του εσωτερικά αν έχει παντού το φυσιολογικό ροζ χρώμα παντού και το λαιμό εξωτερικά για οτιδήποτε ασυνήθιστο.

Εάν βρεις το Chevi-rhin μπορείς να του βάλεις καθώς θα ελέγχεις το στόμα.
 
στην αρχη που το πιανω ακουω κατι σαν γραντζουνισμα αλλα με τα απο λιγα δευτερολεπτα που εχει ηρεμησει δεν ακουγεται τιποτα οταν αναπνεει
ο λαιμος του μεσα - εξω ειναι ροζ
η κοιλια του εχει ενα μπορντο χρωμα
 
η κοιλια του εχει ενα μπορντο χρωμα
Έπρεπε να σου πω να ανεβάσεις φωτογραφία. Το μπορντό δεν είναι φυσιολογικό χρώμα κοιλιάς. Αν μπορείς βάλε φωτό, καλού κακού.
 
Ακου αυτο, μοιαζει;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Φαίνεται περισσότερο το στήθος και λιγότερο η κοιλιά. Απο ότι μπορώ να διακρίνω από το πάνω μέρος της κοιλιάς, υποθέτω ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην υπόλοιπη.

Από την περιγραφή δεν διακρίνω κάποιο έντονο πρόβλημα. Για να αποφύγεις κάθε ενδεχόμενο, μια επίσκεψη στο γιατρό θα μειώσει κάπως τις αστοχίες από τις υποθέσεις εξ' αποστάσεως.

Προσωπικά, εάν ήταν δικό μου και με ανησυχούσε αυτή η κατάσταση του, θα του έκανα θεραπεία με Pulmosan και https://community.petbirds.gr/threads/aviosan-chevita.17737/ ή https://community.petbirds.gr/threads/aviomycine-tafarm.17748/ ή κάποιο αντίστοιχο αντιβιοτικό της εταιρίας που προτιμά καθένας.
 
@Stavros, ευχαριστω σταυρο. Δεν ξερω καθολου απο φαρμακα ποσο μαλλον απο εταιριες.
ο κτηνιατρος που παω εχει κλεισει για διακοπες και οι αλλοι εδω κοντα δεν αξιζουν για να παω
πιο πολυ εμπιστευομαι εσας παρα αυτους
εξαλου δεν βλεπω να ειναι τοσο αρρωστο ωστε να το παω οπουδηποτε
αυτα τα φαρμακα βλεπω οτι ειναι για τα ακαρεα το pulmosan αλλα δεν ειδα μαυρα σημαδια στον λαιμο του
και το aviosan λεει οτι ειναι για χρονιες παθησεις ενω εμενα ειναι κατι μερες που εχει προβλημα
αν ειχε ακαρεα 'η καποιο πιο σοβαρο προβλημα απο ενα απλο κρυολογημα δεν θα επρεπε να ειναι καπως πιο υποτονικο;
σορυ αν σας ζαλιζω απλα για πιο σιγουρια ρωταω
 
Όταν τα πουλιά αδυνατούν να κρύψουν την ασθένειά τους, είναι συνήθως αργά για θεραπεία.

Ναι, το Pulmosan ενδείκνυται για τη θεραπεία του ακάρεως της τραχείας. Η αναφορά σε "χρόνιες" καταστάσεις συμπεριλαμβάνει τις μη χρόνιες. Το αντίθετο είναι που πρέπει να δημιουργεί αμφιβολίες.

Υ. Γ. Αν έχεις τη δυνατότητα, τότε και το Chevi-rhin θα έκανε καλό.
 
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις
καλο καλοκαιρι να εχουμε και θα σας πω σε λιγες μερες πως πηγε η φαρμακευτικη αγωγη
 
Επίσης Σίμο, περαστικά!
 
καλησπερα. επιτελους το καναρινακι μου αρχιζει και επανερχεται στα φυσιολογικα του.
σας γραφω και την φαρμακευτικη αγωγη που εκανα ωστε να μου διορθωσεται τυχον λαθοι
ξεκινησα με aviosan την θεραπεια και ο φημιος απο την πρωτη μερα ειχε αρχισει να δειχνει σημαδια βελτιωσης αλλα ακομα συνεχιζα να ακουω το τσαλακωμα στην φωνη του και η βελτιωση εμεινε στασιμη, μετα απο 5-6 ημερες θεραπειας με aviosan και 7 ημερες με βιταμινες τον πηγα σε κτηνιατρο και μου ειπε να κανω παλι την θεραπεια με aviosan για αλλες 7 ημερες και 7 ημερες με βιταμινες. απο την δευτερη μερα τις θεραπειας δεν ειδα σημαδια βελτιωσης του πουλιου κ ετσι πηγα στην κτηνιατρικη αποθηκη, τους εξηγησα το προβλημα και μου εδωσαν το tabernil για 7 ημερες και μετα παλι βιταμινες για αλλες 7 ημερες και τωρα ο φημιος εχει αρχισει παλι τα σαλιαρισματα του
 
Back
Top