Ασθένειες Καναρίνι βουβάθηκε και κάθεται στον πάτο του κλουβιού εδώ και μια βδομάδα

AFRODITI60

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2023
Μηνύματα
5
Πόλη
ΑΘΗΝΑ
Έχω δύο καναρίνια, τον δικό μου Lemon Pie και τον φιλοξενούμενο Πασχάλη (της μητέρας μου). Ο Lemon Pie είχε πτερόρροια 2 χρόνια (!) και δεν κελαηδούσε, ενώ ο Πασχάλης ήταν λαλίστατος. Με το που έφερα τον Πασχάλη στο σπίτι πριν από περίπου 1 μήνα ο Lemon άρχισε να κελαηδάει σαν τρελός, ο Πασχάλης βουβάθηκε και εδώ και μια βδομάδα κάθεται στον πάτο του κλουβιού φουσκωμένος, κοιμάται όλη την ώρα, όταν ξυπνάει τρώει ασταμάτητα αλλά δεν μπορεί να σταθεί στο κλαρί. Φτερουγίζει για να μην πέσει. Τον πήρα στα χέρια μήπως έχει σπάσει πόδι, αλλά είναι ΟΚ. Του έδωσα 10 μέρες πολυβιταμίνη, τίποτα. Εδώ και τρεις μέρες του δίνω αντιβίωση abiomicyne αλλά δεν βλέπω βελτίωση. Στενοχωριέμαι τρομερά που το βλέπω έτσι. Καμιά ιδέα;
 
Αφροδίτη καλώς ήρθες. Να τα χαίρεσαι.
Αν και το θέμα είναι καλοσωρίσματος, προβληματίστηκα πολύ, ανησύχησα δλδ, με την κατάσταση του Πασχάλη. Και θέλω να σου πω τα εξής:
  1. Το πουλί πρέπει οπωσδήποτε, εχθές δλδ που λέει ο λόγος να πάει σε ειδικό γιατρό. Σε ποια περιοχή μένεις; (πιο κάτω σου επισυνάπτω τη λίστα με τους γιατρούς που ασχολούνται με πτηνά), να εξεταστεί και να λάβει διάγνωση και θεραπεία. Αυτό, όπως σου είπα είναι απαραίτητο να γίνει άμεσα.
  2. Όταν τον έπιασες, μήπως αντιλήφθηκες αν είναι αδύνατος; Αυτό μπορεί να το καταλάβεις είτε αν έχεις την εμπειρία να ψηλαφίσεις την καρίνα του (το κόκκαλο του στήθους του) είτε αν φυσήξεις τα πούπουλα στην περιοχή του στήθους του και κοιτάξεις την καρίνα...αν το κόκκαλο πετάγεται έντονα, τότε το πουλί, ενώ όπως λες τρώει, δεν παίρνει βάρος, αλλά αντιθέτως αδυνατίζει.
  3. Αν δεν υπάρχει καμία δυνατότητα να πάει σε πτηνίατρο, τότε σε πρώτη φάση θα του έδινα, σύμφωνα με τη δοσολογία που αναγράφεται στο σκεύασμα teniazine, που είναι το φάρμακο για τα εσωτερικά παράσιτα (σκουλήκια). Αν πράγματι πρόκειται για κάτι τέτοιο, αναμένεται το πουλί εντός δύο ημερών το αργότερο, να γίνει πιο ζωηρό και να αρχίσει να παίρνει βάρος. Φυσικά όλο αυτό, αν πράγματι η ασθένειά του δεν έχει προχωρήσει τόσο πολύ που να μην έχει πλέον τη δύναμη να φάει. Και επειδή αυτές οι δύο επόμενες ημέρες είναι σημαντικές (στις οποίες ενδεχομένως μπορεί και να επέλθει ο θάνατός του), καλύτερα θα ήταν να πήγαινες σε πτηνίατρο.
  4. Υπάρχουν κι άλλες ασθένειες που θα μπορούσε να έχει, και που προκαλούν την αδυναμία του, οπότε μην στέκεσαι καθόλου....
Από τα μέλη, πολύ καλή πτηνίατρος θεωρείται η κ. Δουκάκη, στον Πειραιά.
Στην πορεία, άνοιξε ένα νέο θέμα στη φροντίδα καναρινιών και γράψε μας για τα πουλιά και τις συνθήκες διαβίωσής τους (είδος τροφής, κλουβιά, χώρος στον οποίο ζουν, ηλικίες, ανέβασε φωτογραφίες από τα κλουβιά τους κλπ, ώστε να δούμε σε ποια σημεία χωρούν βελτιώσεις που θα μπορούσαμε ίσως να σου προτείνουμε)
 
@AFRODITI60 για αρχή απομάκρυνε το ένα καναρίνι δίπλα από το άλλο σε περίπτωση που είναι κάτι μεταδοτικό, η εικόνα που δίνεις είναι άσχημη,όταν ένα πουλάκι ετοιμάζεται να μας "την κάνει" κάθεται κάτω στο κλουβί με ανασηκωμένο πτέρωμα, έχει μειωμένη κινητικότητα συνήθως κλειστά μάτια και ίσως κουνάει και την ουρά πάνω κάτω.
Σε αυτή την περίσταση επείγει η εξέταση και ο έλεγχος κοπράνων του πτηνού από έναν κτηνίατρο ώστε να δωθεί η αντίστοιχη θεραπεία
Πρέπει να βιαστείς διότι θα το χάσεις
Δυστυχώς πολλά μπορεί να έχει, εσύ φρόντισε να είναι καθαρό το κλουβακι του και να έχει τροφή και νερό, μη δίνεις λαχανικά και φρούτα ειδικά αν κάνει διάρροια, για το αυγό επίσης είμαι επιφυλακτικός , να έχει σίγουρα σποροτροφη και καθαρό νερό.
Αυτά από εμένα, εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 
@AFRODITI60 όπως σου είπαν κ οι προλαλήσαντες κλείσε άμεσα ραντεβού με πτηνιατρο, την λίστα την έχεις από τον @ianos. Κ από προσωπική εμπειρία προτείνω την Δουκακη.
 
@ianos ΠΗΡΑ ΤΟ ΤΕΝΙΑΖΙΝ. ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΥΤΟ 'Η ΝΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠE O KTHNIATROS ΣΤΟ PETSHOP? ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ?@ianos@ianos
[automerge]1678623722[/automerge]
Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Πέταξε χθες για τον παράδεισο των καναρινιών. Αυτό που με λυπεί αφάνταστα είναι ότι υπόφερε το καημένο. Ο Φοίβος που ήταν το πρώτο μου καναρίνι πριν από 35 χρόνια πέθανε στον ύπνο του από γεράματα, ήταν 15 χρόνων
 
Πολ
@ianos ΠΗΡΑ ΤΟ ΤΕΝΙΑΖΙΝ. ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΥΤΟ 'Η ΝΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠE O KTHNIATROS ΣΤΟ PETSHOP? ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ?@ianos@ianos
[automerge]1678623722[/automerge]
Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Πέταξε χθες για τον παράδεισο των καναρινιών. Αυτό που με λυπεί αφάνταστα είναι ότι υπόφερε το καημένο. Ο Φοίβος που ήταν το πρώτο μου καναρίνι πριν από 35 χρόνια πέθανε στον ύπνο του από γεράματα, ήταν 15 χρόνων
@AFRODITI60 λυπάμαι, ο "κτηνίατρος" στο petshop τι σου είπε;
 
Back
Top