Φροντίδα Καναρίνι δεν θέλει να κάνει μπάνιο με τίποτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης manis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

manis

PB New Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2018
Μηνύματα
1
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα στους λάτρεις των καναρινιών και των λοιπών πτηνών. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πάνω στο μπάνιο των πτηνών. Έχω ένα λιποχρωμικό καναρίνι το οποίο δεν θέλει να κάνει μπάνιο με τίποτα. Του βάζω καθημερινά την μπανιέρα του το πρωί, την αφήνω για 1 με 1.30 ώρα και μετά την βγάζω. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι φτερουγίζει και τρίβεται όταν του βάζω να φάει αγγούρι, μήλο και αχλάδι. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;
 
Το ίδιο θα σου πω κι εγώ. Δοκίμασε να αλλάξεις μπανιέρα. Έχω ένα γιορκσαιρ το οποίο δεν έκανε ποτέ μπάνιο. Κάθε μέρα έβαζα την μπανιέρα και μετά από λίγο την έβγαζα άθικτη. Μια μέρα έπεσε από τα χέρια μου και έσπασε. Στο πετ σοπ βρήκα μια εντελώς διαφορετική μπανιέρα, πράσινη σε σχήμα φύλλου. Το επόμενο πρωί με το που την έβαλα μπήκε αμέσως μέσα για να κάνει μπάνιο. Από τότε κάθε πρωί πλατσουριζει.
 
Την καλησπέρα μου! Επίσης, να προσέχεις με την ποσότητα του νερού που περιέχει το σκεύος λουτρού. Πολύ μεγάλη ποσότητα πιθανόν να φοβίζει και να αποθαρρύνει το καναρίνι. Το νερό που θα βάζεις θα πρέπει να γεμίζει περίπου τη μισή μπανιέρα σε βάθος. :)
 
Καλημερα παιδια, η παρατειρηση μου ειναι η εξης: Με το που του αλλαξα μπανιερα (αλλο χρωμα) μπηκε και εκανε δυο φορες! Συνεπως πιστευω παιζει πολυ μεγαλο ρολο, στο αν δεν κανει μπανιο το καναρινι, η μπανιερα. Πιθανον καποια χρωματα τα φοβουνται
 
Και εμένα μου έχει συμβεί. Σε δύο αρσενικά είχε τύχει να χρησιμοποιώ μπανιέρες πράσινου και καφέ χρώματος και δεν έμπαιναν πολύ. Σκέφτηκα να τις αντικαταστήσω με μπλε χρώματος. Μόλις τις τοποθέτησα έδειξαν μεγάλη ευχαρίστηση και προθυμία στην χρήση τους. 👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Εγώ χρησιμοποιώ εξωτερικές διαφανές και δεν εχω κανένα πρόβλημα, από 30 ημερών πουλάκια μπαίνουν και απολαμβάνουν το μπάνιο τούς και δεν κάνουν και μούσκεμα τα πάντα τριγύρω τους.
 
Back
Top