Γενικά Καναρίνι δεν κελαηδάει ενώ προσπαθεί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xrisoula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xrisoula

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2018
Μηνύματα
47
Πόλη
Ηράκλειο
παιδια θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση ο Καναρος μου δεν κελαηδαει ενώ ανοίγε το στόμα του προσπαθεί Αλλά δεν του βγαίνει η φωνή όπως παλιά Μήπως φταίει η πτετορροια;
 
Καλησπέρα :)
Πάντα στην περίοδο της πτερόροιας μειώνεται πολύ το κελάηδημα των καναρινιών.
Γενικά είναι μια στρεσογόνα περίοδος για τα πτηνά.
Θέλει ήρεμο περιβάλλον, καλή και πλούσια διατροφή με βιταμίνες και μπανάκι νωρίς το πρωί γιατί τα ανακουφίζει!
 
μηπως ξέρουμε πότε ξεκινάει να κελαηδαει; Πάντως η θυληκια είναι πιο ευδιαθετει από τον καναρο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα δεν τους έχω χωρίσει σε άλλο κλουβί Πότε μόνο το χωρισμα έχω βάλει, δεν πρέπει;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@xrisoula
Χώρισμα τέτοιο που να μην μπορεί να βλέπει το ένα το άλλο πρέπει να βάλεις αν δεν έχεις...
Το αρσενικό καναρίνι κελαηδα για να προσελκύσει το ενδιαφέρον του θηλυκού. Οταν το έχει δίπλα του και κοιτάζονται τότε δεν υπάρχει λόγος να τραγουδάει με τόσο ζήλο ή δεν τραγουδά καθόλου...
 
Καλησπέρα δεν τους έχω χωρίσει σε άλλο κλουβί Πότε μόνο το χωρισμα έχω βάλει, δεν πρέπει;
Καλησπέρα και σε σένα Χρύσα! Τα αρσενικό και τα θηλυκά καναρίνια τα ενώνουμε αποκλειστικά για την περίοδο της αναπαραγωγής. Το υπόλοιπο έτος τα διατηρούμε χωριστά, το καθένα σε ατομικό κλωβό, προκειμένου να αποφύγουμε εκτός εποχής οίστρο και αλλαγές στη συμπεριφορά τους, όπως σου προανέφερε ο Γιάννης, το μειωμένο κελάηδισμα του αρσενικού. 😉
 
δεν είχα ποτέ θέμα με τον καναρο.. Πιστεύω λόγω πτετορροιας έχει μειώσει την όρεξη του για τι βάζω και βίντεο και ακούει Αλλά καναρίνια και έχει την διάθεση και δεν βγάζει ήχο μόνο ανοίγει το στόμα του και τεντώνεται
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Συνεπώς, κρίνοντας από τα γραφόμενα σου, θα χρειαστεί υπομονή μέχρις ότου να ολοκληρώσει την πτερόρροια του, να ανακτήσει τις δυνάμεις του και σταδιακά θα αρχίσει ξανά τα τραγούδια του! Και μία φιλική συμβουλή, είναι να μην ακροάζεται συνέχεια ήχους άλλων πτηνών, ιδιαίτερα σε ένταση, διότι αυτό ίσως να τον στρεσσάρει, μην μπορώντας να ανταποκριθεί ωδικά.:)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ναι το σκέφτηκα αυτό οπότε δεν το ξανά κάνω για τι μπορεί και να του δημιουργώ εγώ το στρες.. Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
παιδια θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση ο Καναρος μου δεν κελαηδαει ενώ ανοίγε το στόμα του προσπαθεί Αλλά δεν του βγαίνει η φωνή όπως παλιά Μήπως φταίει η πτετορροια;
Οχι. Εχει πρόβλημα υγείας και πρέπει να το ψάξεις. Κατα πάσαν πιθανότητα εντοπίζεται στους αερόσακκους η στο τέλος της τραχείας που είναι σύριγγα. Μπορεί μια απλή φλεγμονή ή κάτι σοβαρότερο όπως ασθένειες που προσβάλλουν το αναπνευστικό. Δεν είναι ίσως κάτι άμεσα επικίνδυνο, αλλά αν μείνει μπορεί να εξελιχθεί άσχημα.
 
Οχι. Εχει πρόβλημα υγείας και πρέπει να το ψάξεις. Κατα πάσαν πιθανότητα εντοπίζεται στους αερόσακκους η στο τέλος της τραχείας που είναι σύριγγα. Μπορεί μια απλή φλεγμονή ή κάτι σοβαρότερο όπως ασθένειες που προσβάλλουν το αναπνευστικό. Δεν είναι ίσως κάτι άμεσα επικίνδυνο, αλλά αν μείνει μπορεί να εξελιχθεί άσχημα.
θα το κοιτάξω ..σε ευχαριστώ
 
Back
Top