Ασθένειες Καναρίνι είναι νωθρό και κάθεται στο πάτωμα του κλουβιού

Evita Alex

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιαν 2022
Μηνύματα
4
Πόλη
Κιάτο
Καλησπερα σε όλους! Ένας φίλος έχει ένα καναρίνι περιπου 2 χρονών... Μέχρι προχθες κελαιδουσε απίστευτα! Ζωηρό κ χαρουμενο. Από χθες είναι νωθρο, κάθεται στο πατωμα του κλουβιου κ η εικόνα του είναι πολυ κακη. Δυστυχώς εκεί που μένει δεν έχει κανένα κτηνιατρο μικρών ζώων. Στο pet shop του έδωσαν βιταμίνες. Τι άλλο μπορεί να κάνει; από τις φωτο βλέπω να έχει πολυ ταλαιπωρημένο φτέρωμα κ σαν πληγη πανω απο το ράμφος.
 

Συνημμένα

  • IMG-92793fe6876503559012d9c5bab9e9a7-V.webp
    IMG-92793fe6876503559012d9c5bab9e9a7-V.webp
    85,7 KB · Προβολές: 36
  • IMG-77fcc9456d239074dd7b212df4c99ae2-V.webp
    IMG-77fcc9456d239074dd7b212df4c99ae2-V.webp
    108,5 KB · Προβολές: 36
οχι, είναι μόνο του στο κλουβί κ είναι κ το μοναδικό ζωάκι στο σπίτι τους. Γίνονται μικροί σεισμοί στην περιοχη αυτό το διάστημα αλλά να επαθε όλο αυτό από το φόβο του;
 
Ζει ελεύθερο στο χώρο ή μέσα σε κλουβί; Υπάρχει το ενδεχόμενο να εχεί τραυματιστεί στο χώρο διαβίωσης του;
Άλλαξε κάτι στις καθημερινές του συνήθειες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Για να υπαρχει πληγη οπως αναφερεις,καποια στιγμη με καποιο τροπο τραυματίστηκε χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχει και καποια ασθενεια παραλληλα.

Οι βιταμινες δεν θα λυσουν το προβλημα.
Σε ποια περιοχη βρισκεται?
 
Οχι είναι μόνιμα σε κλουβί. Το έβγαλε έξω από το κλουβί μόνο τώρα για να το δει από κοντά γιατί ανησυχει. Γενικά δεν έχει αλλάξει τίποτα στην καθημερινότητα του...
[automerge]1641325177[/automerge]
@Tony Forpus στην Κορινθία. Κ εγώ όπως το βλέπω από μικρή εμπειρία νομίζω ότι θέλει κάτι πιο δραστικο. Μήπως έχει ψείρες η ακάρεα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε ευχαριστώ πολυ! τώρα μόλις επικοινώνησα με το φίλο κ μου είπε ότι μπορεί κ να τον έχει τσιμπήσει καποιο άλλο πουλι γιατί παρατηρησε ένα σαν "δαγκωμα" εκεί που έχει πληγη ... Είναι δυνατόν να του επιτέθηκε άλλο πουλι ενώ είναι μέσα στο κλουβί;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Είναι δυνατόν να του επιτέθηκε άλλο πουλι ενώ είναι μέσα στο κλουβί;
Αν το κλουβί βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο μπορεί σίγουρα να συμβεί, πολλοί έχουν χάσει πουλιά από επιθέσεις αρπακτικών.
Τα κλουβιά που βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο πρέπει να έχουν προστασία.
κατάλογος.webp
Καλό θα είναι το πουλάκι να παραμείνει σε εσωτερικό ζεστό χώρο μέχρι να συνέλθει.
 
Back
Top