Ασθένειες Καναρίνι ευδιάθετο κάθεται στον πάτο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pit7kal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pit7kal

PB New Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2021
Μηνύματα
17
Πόλη
Καλαμάτα
Καλημερα ομαδα το καναρινακι που εχω καθεται στον πατο του κλουβιου ειναι ευδιαθετο κελαιδαει αλλα καθεται κατω στην γωνια του κλουβιου πριν μερες ειχα ανεβασει εδω για καποιο σπυρι στο ποδι του που αποδειχτηκε ευλογια μετα απο θεραπεια με μπεταντιν και βαζελινη το σπυρακι εφυγε.Βεβαια εδω καλαματα κανει κρυο επισης εχθες που ειχε ηλιο παλι καθοταν κατω μηπως κρυωνει??Να το βαλω μεσα στο σπιτι μεχρι να περασει το κρυο??
 
γεια σου φίλε μου ποσο χρονων είναι το καναρίνι? επίσης τι κλαδάκια έχει στο κλουβί? πλαστικά ή ξύλινα? τα νύχια του είναι μεγάλα?
 
Ειναι περιπου 1 ετους πλαστικα στρογγυλα του εχω τα νυχια του ειναι λιγο μεγαλα οχι πολυ
 
Μήπως το καναρινακι σου, έχει στρες?
[automerge]1643285663[/automerge]
Έκανες κάποια απότομη κίνηση με αποτέλεσμα να ταραχτει?
 
?Να το βαλω μεσα στο σπιτι μεχρι να περασει το κρυο??
Να το βάλεις μέσα μακρυά από εστίες θερμότητας και να παρακολουθήσεις την συμπεριφορά του.
Ενίσχυσες την διατροφή του με λιπαρούς σπόρους λόγω κρύου ?
 
Το αν έχει στρες δεν είμαστε σίγουροι.Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που εξαιτίας τους κάθεται ένα καναρίνι κάτω 😕🤔 υπάρχουν σχετικά θέματα για την κατάσταση του καναρινιού σου.​
[automerge]1643304088[/automerge]
Συμφωνώ με τον Ιωάννη.Είναι σημαντικό τον χειμώνα να υπάρχουν πιο λιπαροί σπόροι στην διατροφή του.
 
Στη θέση σου θα:
  • το έπιανα (σε κλειστό χώρο) και θα κοιτούσα πολύ προσεκτικά τα πέλματά του, για αμυχές, ερεθισμούς (κοκκινίλες), οιδήματα. Επίσης θα κοιτούσα στήθος κοιλιά (φυσώντας τα πούπουλα) αν έχει λίπος, δλδ είναι υπέρβαρο και για αυτό κουράζεται πάνω στα κλαδάκια, όπως επίσης θα πήγαινα κοντά για να το "αναγκάσω" να ανέβει σε κάποια πατήθρα, κι έπειτα θα απομακρυνόμουν για να παρατηρήσω τη στάση του σε ηρεμία (αν κάθεται με την κοιλιά στην πατήθρα ή όχι)
  • θα τσέκαρα αν το φυσάει αέρας, και θα έβαζα πλαστικό γύρω - γύρω από το κλουβί (πάνω - κάτω επίσης) ώστε να μην βρίσκεται σε άνεμο ή / και θα το μετέφερα σε απάνεμη θέση
  • θα πρόσθετα καθημερινά μερικά κεράσματα πιο λιπαρής τροφής (σου είπαν πιο πάνω)
Πόσες ημέρες πριν έπεσε το σπυράκι της ευλογιάς;
 
@ianos καλημερα φιλε μου σημερα εδω καλαματα εχει πιο πολυ ζεστη στο μπαλκονι που ειναι ο μικρος εχει ηλιο ανεβαινει στις πατηθρες δεν καθεται κατω στις πατηθρες καθεται κανονικα οχι με την κοιλια τρωει πινει κελαδαει για την ακριβεια δεν εχει σταματησει καθολου.Μεσα οταν τον ειχα λογω κρυου δεν καθοταν κατω μονο στις πατηθρες.
[automerge]1643357582[/automerge]
@ianos και επισης δεν εχει κοκκινιλες η οτιδηποτε αλλο στα ποδαρακια του επειδη ομως δεν ειμαι εμπειρος αν θες πες μου να σου στειλω φωτο τα ποδια του να μου πεις και εσυ την γνωμη σου αναμενω τις συμβουλες σου σε ευχαριστω για τον χρονο σου
 
Ναι, δεν θα ήταν κακή ιδέα να ανεβάσεις καθαρές φωτογραφίες από :
τα πόδια, (να φαίνονται και τα νύχια)
τα πέλματα
το στήθος, κοιλιά και αμάρα. Σε αυτήν τη φωτό θα πρέπει να φαίνεται το δέρμα και για αυτό, αύριο, αν έχει καλό καιρό, θα βρέξεις τα δάχτυλά σου και θα παραμερίσεις τα πούπουλα στις περιοχές δεξιά και αριστερά και μετά θα βγάλεις τη φωτό. Κάτι σαν το παρακάτω δλδ

 
@ianos καλημερα φιλαρακι καλο μηνα εχω παλι θεμα με το καναρινι σηκωνει τωρα το αλλο του ποδι αυτο που εχει το δαχτυλιδι σου στελνω φωτογραφιες απο τα πελματα του και το στηθος του να μου πεις τι μπορει να συμβαινει.Συνεχιζει καποιες φορες να καθεται κατω στο κλουβι.Οταν εχει κακοκαιρια κουρνιαζουν τα καναρινια ψηλα??
 

Συνημμένα

  • 20220202_100005.webp
    20220202_100005.webp
    47,7 KB · Προβολές: 20
  • 20220202_100032.webp
    20220202_100032.webp
    30,6 KB · Προβολές: 20
  • 20220202_100204.webp
    20220202_100204.webp
    51,3 KB · Προβολές: 20
Back
Top