Ασθένειες Καναρίνι θηλυκό 7 μηνών είναι φουσκωμένο και τρώει συνέχεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης orale
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

orale

PB New Member
Εγγραφή
3 Ιαν 2024
Μηνύματα
13
Το καναρινι μου τις τελευταίες μέρες είναι πολλές ώρες στην ταιστρα και τρώει και ειναι λιγο φουσκωμένο και κοιμήθηκε και κάνα 2 βραδιά στο πατο κάτι δεν πάει καλά τι είναι Ρ παιδια;
 
  • Sad
Αντιδράσεις: kika
Επισκέψου ένα κτηνίατρο με ειδίκευση στα πτηνά, σου παραθετω τη λίστα:

 
Φίλε μου μένω κυπρο ρωτάω μπας και έχει να μου πει κάποιος περί τίνος προκειται
 
Έχει και στην Κύπρο κτηνιάτρους με ειδίκευση στα εξωτικά ζώα, με ένα πρόχειρο ψάξιμο σου βρήκα αυτο:

Allpets Veterinary Clinic
τηλ: 99105305
 
  • Χρήσιμο
Αντιδράσεις: ianos
Δυστυχώς είμαι μακρυά από εκεί και δεν έχω όχημα να μετακινούμε εύκολα εσυ γνωρίζεις κάτι που μπορεί να με βοηθησεις;
 
Μπορείς με ένα ψάξιμο στο google να βρεις κάποιον κοντινότερο που να σε βολεύει, το πουλάκι χρειάζεται να το δει κτηνίατρος
 
Καλησπέρα, καλή Χρονιά.
Το καναρινι μου τις τελευταίες μέρες είναι πολλές ώρες στην ταιστρα και τρώει και ειναι λιγο φουσκωμένο και κοιμήθηκε και κάνα 2 βραδιά στο πατο κάτι δεν πάει καλά τι είναι Ρ παιδια;
Δυστυχώς οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές και μόνο η εξέταση από Κτηνίατρο του πουλιού αλλά και της κουτσουλιάς θα μπορούσε να δώσει αξιόπιστες απαντήσεις.
Οι κουτσουλιές του είναι φυσιολογικές ?
Καλό θα ήταν να το έχεις σε ζεστό περιβάλλον μέχρι να βγάλεις άκρη.
 
Μεγάλη πιθανότης για κάτι τέτοιο.........
Μεγαβακτήριο.


Macrorhabdus ornithogaster.
Πρόκειται για είδος μύκητα (ζύμη), που προσβάλλει το γαστρεντερικό σύστημα των πουλιών ( καναρίνια, ψιττακοειδή). Τα προσβεβλημένα πουλιά είναι αδύνατα με έντονη καρίνα και συρρίκνωση στην περιοχή της κοιλιάς, παρόλο που τρώνε κανονικά και συχνά έχουν υπερβολική όρεξη. Το πτέρωμα τους είναι συρρικνωμένο και σε επισκόπηση της κοιλιακής χώρας παρατηρούμε διόγκωση της περιοχής δεξιά όπως την κοιτάμε (μοιάζει με μπαλάκι). Στα περιττώματα βρίσκουμε συχνά αχώνευτους σπόρους, λόγω της προσβολής του πεπτικού συστήματος από τον μύκητα (δεν γίνεται επαρκή άλεση και χώνεψη τους). Σε εξέλιξη της νόσου παρατηρείται διάρροια με μελανές κουτσουλιές λόγω αιμορραγιών του γαστρεντερικού. Εμετός με αναμάσηση αχώνευτης τροφής με βλέννα συχνά παρατηρείται. Η ασθένεια παρουσιάζει περιόδους έξαρσης και ύφεσης και κατά την έξαρση παρουσιάζεται η απώλεια βάρους ενώ δεν λείπουν και οι δευτερογενείς βακτηριακές λοιμώξεις. Η έντονη δύσπνοια και η αδικαιολόγητη πτερόρροια λόγω στρες αποτελούν σταθερά συμπτώματα σε έξαρση της ασθένειας. Η ιστολογική εξέταση μετά από νεκροψία δίνει ασφαλή διάγνωση. Σε πτηνά φορείς της νόσου από τα περιττώματα γίνεται διάγνωση της ασθένειας. Θεραπευτικά χορηγούμε αμφοτερικίνη – Β και φλουκοναζόλη σε πτηνά που έχει γίνει διάγνωση της νόσου και μόνο τότε, λόγω της τοξικότητας των συγκεκριμένων δραστικών ουσιών( νεφροτοξική δράση).Η συχνή χορήγηση μηλόξυδου και προβιοτικών με οξύφιλους γαλακτοβάκιλους προφυλάσσει τους πτερωτούς μας φίλους από την ασθένεια. Η δημιουργία όξινου περιβάλλοντος δεν ευνοείται την ανάπτυξη του μύκητα.
 
Ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφοριες
[automerge]1704363933[/automerge]
Εγώ πάντως παιδιά μένω λεμεσο και δύσκολα να βρω γιατρό να εξετάσει τις κουτσουλιές απλά υπάρχει ένα που δίνει κάποια φαρμακα
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Σου βρήκα τρία κτηνιατρεία στη Λεμεσό που διενεργουν εξετασεις και έχουν ειδίκευση στα εξωτικά ζώα, το να δώσεις φάρμακα χωρίς να υπάρχει εξέταση-διάγνωση δεν ενδείκνυται

Dimitris Iosif Veterinary Clinic
+357 25 377070

Limassol Veterinary Clinic
+357 25 338877

Animal Health Veterinary Clinic
+357 25 583334
 
Δυστυχώς είμαι μακρυά από εκεί και δεν έχω όχημα να μετακινούμε εύκολα εσυ γνωρίζεις κάτι που μπορεί να με βοηθησεις;
Καλησπερα @orale
Αρχικα ευχομαι καλη χρονια. Θετεις ενα ερωτημα δινοντας πολυ λιγα στοιχεια. Δεν ειναι δυνατο να περιμενεις απαντηση / διαγνωση και μαλλον και φαρμακευτικη αγωγη απο μελη μιας κοινοτητας. Δηλαδη αν κανω εγω την χαζομαρα και σου πω εχει το α και παρε το β φαρμακο για χ μερες θα με κανει καλο μελος? ανοητο μελος θα με κανει. Αγωγες χωρις διαγνωση και optimally μετα απο εξετασεις δεν πρεπει να γινονται για λογους που αντιλαμβανεται καποιος ευκολα
απο οτι ειδες πανω απο 2 μελη σου ανεφεραν την αναγκη να υπαρξει διαγνωση απο γιατρο.Δεν σε κινητοποίησε?
Μαλιστα ο @Avrolimos αφιερωσε προσωπικο του χρονο ο ιδιος και εψαξε 3 διαγνωστικα να επικοινωνησεις. Δεν ειστε στην ιδια πολη ουτε στην ιδια χωρα καν. Δεν εχει μαγικες ικανοτητες ουτε ειναι πτηνιατρος ο ιδιος. google search εκανε .

Δεν μας ειπες καν
αν ειναι το μονο που εχεις καναρινι
αν ειναι εσωτερικη η εξωτερικη εκτροφη
αν εχεις και αλλα , σε τι κατασταση ειναι αυτα και αν εχουν καποια συμπτωματα
ηλικια πανω κατω
κλπ κλπ κλπ
 
Οκ φιλε μου καταλαβαινω.. κάποια πράγματα τα εγραψα όπως ηλικία που ανέφερες δεν είπα να βγάλουν διάγνωση αν γνωρίζει κάποιος κατι
 
@orale δυστυχώς όπως σου είπε ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@ τέτοιες συμπεριφορές μπορεί να οφείλονται από διάφορες ασθένειες κ μόνο πτηνιατρος μπορεί να σου πει με ασφάλεια τι εχει. Κ μέχρι τότε, ακολούθησε την συμβουλή του @ΙΩΑΝΝΗΣ@ κ έχετε το κάπου ζεστά. Αν θες, ανέβασε φωτογραφία από τις κουτσουλιές του.
[automerge]1704394624[/automerge]
είναι πολλές ώρες στην ταιστρα και τρώει
Εννοείς ότι έχει αυξηθεί η όρεξη του;
 
Καλημέρα το έχω στο δωμάτιο χτες του έβαλα βιταμίνες στο. Νερό και σήμερα μυλοξιδο
 
Αυτές είναι οι φωτο
[automerge]1704467181[/automerge]
Μου λέει είναι μεγάλο το αρχειο
[automerge]1704467893[/automerge]
1000003520.webp1000003518.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top