Ασθένειες Καναρίνι κάθεται στο δάπεδο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mare96
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mare96

PB New Member
Εγγραφή
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά καλησπέρα,

Το καναρινάκι μου από χτες το απόγευμα κάθεται σε μια γωνία στο δάπεδο. Το παρατήρησα αργά το βράδυ οπότε δεν ξέρω πως συμπεριφέρθηκε μέσα στη μέρα. Στα φυσιολογικά του είναι ζωηρό, κάνει ένα μονότονο κελάηδισμα μερικές φορές πιο τραγουδιστό, παίζει, πετάει και τρώει συνεχώς.
Να σημειώσω οτι το βρήκα στο μπαλκόνι μου και δεν ξέρω τι φύλο είναι.

Το βράδυ ανέβηκε στην πιο ψηλή πατήθρα και κούρνιαξε. Το πρωί το βρήκα πάλι κάτω στη γωνία, να με κοιτάει χωρίς μιλιά. Του έβαλα σε αυτή τη θέση αυγοτροφή και το νερό του μήπως έχει κάτι με τα ποδαράκια του και δεν μπορεί να κινηθεί αλλά μόλις έβαλα το χέρι μέσα στο κλουβί άρχισε να κινείται, να πετάει και να κελαηδάει ως συνήθως. Έκατσα να το παρατηρήσω και αφού έφαγε, πάλι λούφαξε στην ίδια θέση.

Πριν λίγο έβγαλα μερικές φωτογραφίες από την κοιλιά για να ου πείτε αν πρέπει να πάω σε γιατρό ή να του δώσω κάτι άμεσα.

97231322_245610060112975_2849739100435513344_n.webp97534430_526412781598686_622616081478975488_n.webp98603363_2991346607586637_4553797860801380352_n.webp
 
Το πουλάκι είναι θηλυκό και πυρωμένο, βάλε υγρό ασβέστιο στο νερό του και τοποθέτησε του μια φωλιά αφού πρώτα έχεις βάλει μέσα νήμα που θα το στρογγυλέψεις με ένα πορτοκάλι.
 
Σε ευχαριστώ Γιάννη. Δλδ σε πρώτη φάση δεν βλέπεις κάτι που να δείχνει ασθένεια;
Θα πάω να πάρω φωλιά και νήμα όπως λες, αυτό σημαίνει ότι είναι έτοιμο να γεννήσει και γι' αυτό συμπεριφέρεται έτσι;
Επίσης να συμπληρώσω οτι υπάρχει σουπιοκόκκαλο. Το καλύπτει ή να πάρω το ασβέστιο που λες;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πωωω σε ευχαριστώ φίλε μου, είμαι να σκάσω απ το πρωί.
Μας επισκέφτηκε στις 28 Δεκεμβρίου 2019. Όλο έλεγα να την πάω στο γιατρό να την δει, να μάθω και το φύλο, αλλά δεν υπήρχε χρόνος, την έβλεπα υγιέστατη μετά ήρθε και η καραντίνα... Υπέθεσα οτι είναι θηλυκό μιας και δεν κελαηδάει ιδιαίτερα.
Λογικά χωρίς αρσενικό θα κάνει κάποιο/α αβγά άσπορα και μετά τι κάνω; Τα αφαιρώ; Μετά από πόσο;
 
Βάλε φωλιά και νήμα στο κλουβί και άφησέ την να την φτιάξει μόνη της.
Θά κάνει τα αυγά της που φυσικά θα είναι άσπορα.
Άφησέ την να κλωσήσει για 10 ημέρες και μετά άρχισε να αφαιρείς ένα κάθε μέρα μέχρι το τελευταίο, στο τελευταίο αφαιρείς και την φωλιά και αρχίζεις να της βάζεις καθημερινά μπάνιο, μερικές αλλαγές στην διαρρύθμιση του κλουβιού και ίσως και κάποια αλλαγή στην θέση του κλουβιού θα βοηθήσουν να ξεπυρώσει.

Όπως και να έχει για σιγουριά δώσε υγρό ασβέστιο στο νερό της για 4-5 ημέρες (σύμφωνα με τις οδηγίες)
 
Η συνέχεια στην ιστορία είναι οτι πήρα φωλιά με τσόχα και νήμα, πήρε λίγο από το νήμα, έστρωσε στη φωλιά, κούρνιαξε μια φορά για κάποιες ώρες και μετά ξαναγύρισε στη γωνία στον πάτο του κλουβιού. Χτες έβγαλα το ταψάκι για καθάρισμα και είδα κομμάτια από το κέλυφος ενός αυγού. Να έσπασε κατά λάθος; Υπάρχει περίπτωση να το έσπασε για να το φάει;
Πόσο να περιμένω μήπως κάνει άλλα αυγά για να βγάλω τη φωλιά; Το λέω γιατί ο χώρος είναι περιορισμένος.
Και κάτι άλλο, με αυτή τη ζέστη να τη βάλω μέσα; Της βάζω μια φορά τη μέρα μπάνιο αλλά είναι αρκετό να δροσιστεί;
 
Καλησπέρα και πάλι. Το καναρινάκι έκανε ακόμα ένα αυγό εκτός φωλιάς, το οποίο το έβαλα μέσα στη φωλιά. Έχουν περάσει τόσες μέρες και κάθεται τις περισσότερες ώρες τις ημέρας πάνω του. Προφανώς το ένστικτό της λέει οτι θα κάτσει μέχρι να εμφανιστεί ο νεοσσός. Επειδή όμως πουλάκι δεν πρόκειται να βγει, τι κάνω; Το αφαιρώ μαζί με τη φωλιά;
 
Back
Top