Ασθένειες Καναρίνι κάθε πρωί έχει πολύ βλέννα στο ράμφος

george13

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιαν 2020
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια, μιας και νεος στο forum αλλα και γενικοτερα στην εκτροφη καναρινιων θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση. Ολο το χειμωνα παιδευομαι με το καναρινακι μου... Ειναι συνεχως φουσκωμενο και δεν εχει ορεξη... Το εχω παει και σε πτηνιατρο και μου εχει πει πως ειναι ασθματικο και πως ετσι θα ζει. Μια θα ειναι λιγο καλυτερα και μια θα χειροτερευει.. Εχει κανενας αλλος αυτο το θεμα;Και αν ναι με τι φαρμακα το αντιμετωπησε; Παρατηρω εδω και αρκετο καιρο πως καθε πρωι εχει πολυ βλεννα στο ραμφος του και προσπαθει να την απομακρυνει. Πως μπορω να βελτιωσω την ζωη του;
 
καλο θα ηταν να μην πω δημοσια ονομα αλλα ναι ειναι πτηνιατρος.. Του εχω κανει διαφορες θεραπειες. Του εχω δωσει και το adiasmatico tabernil και το doxiciclina της tabernil και της tafarm το asminine. Το μονο που βελτιωνει λιγο την κατασταση ειναι το doxiciclina.
 
Γιώργο, ένας ειδικευμένος στα πτηνά κτηνίατρος, κανονικός όμως, δεν θα έλεγε ποτέ αυτό ξέροντας ότι το πουλί έχει βλέννα στο ράμφος. 🙂
μου εχει πει πως ειναι ασθματικο και πως ετσι θα ζει. Μια θα ειναι λιγο καλυτερα και μια θα χειροτερευει.
 
Μεχρι και νεφελοποιηση του εχουμε κανει για να υγροποιηθει η βλεννα αλλα και παλι δεν βλεπω να του περναει.. Εχει να προτεινει καποιος κατι;Και κατι αλλο ξερετε κανενα κεντρο για καλλιεργεια κουτσουλιας; Σας ευχαριστω προκαταβολικα...
 
καλο θα ηταν να μην πω δημοσια ονομα αλλα ναι ειναι πτηνιατρος
Φυσικά, αν δεν αισθάνεσαι άνετα. Το ζήτημα όμως είναι, ότι δεν σου ζητώ να αναφερθείς στο όνομά του για να αρχίσουμε να τον "θάβουμε", αλλά για να σου προτείνουμε άλλον.

Και κατι αλλο ξερετε κανενα κεντρο για καλλιεργεια κουτσουλιας;
Τι θα έλεγες να επικοινωνούσες με το εργαστήριο της Κομοτηνής; Θα μπορούσες τηλεφωνικά σε πρώτη φάση να συζητούσες ίσως ακόμα και για τη δυνατότητα λήψης / αποστολής υγρού από το στόμα.
 
. Εχει να προτεινει καποιος κατι;
Βλέννα και κουτσουλιές στην Κομοτηνή. Θα πάρεις τηλέφωνο και θα σε καθοδηγήσουν για τον τρόπο και την ώρα συλλογής.
 
Back
Top