Ασθένειες Καναρίνι κάνει θόρυβο με το στόμα του το βράδυ

Chrysa Ch

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2020
Μηνύματα
4
Καλησπέρα σας. Είμαι νέα εδώ και δεν ξέρω πως να δουλεύω στο site, αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έχω 2 καναρίνια αρκετά χρόνια (περίπου 5-6). Το ένα, το θηλυκό, ανά διαστήματα κάνει θόρυβο με το στόμα της, μια φορά το μήνα για περίπου 1 εβδομάδα. Κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι χαρούμενη, τρώει κανονικά και μπορεί να σας φανεί περίεργο, αλλά κελαηδάει. Από τις 7 και μετά αρχίζει να ανοιγοκλείνει το στόμα της και να ακούγεται ένας ήχος σαν να είναι στεναχωρημένη ή κάτι τέτοιο, μέχρι να σκεπάσω το κλουβί και να την βάλω σε ένα δωμάτιο χωρίς πολύ έντονο φως. Μετά από αρκετή ώρα ηρεμεί και κοιμάται. Όταν ξυπνήσει από κάποιο θόρυβο (όχι δυνατό) αρχίζει πάλι. Επίσης, πριν από 3 μήνες είχε δεχτεί επίθεση από ένα πουλί σαν γεράκι και είχε χτυπήσει ελάχιστα λίγο πιο κάτω από το λαιμό της (τώρα, μετά από κατάλληλη θεραπεία, είναι καλά). Δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει τη συμπεριφορά της. Επιπλέον, δεν ξέρω αν είναι κάτι που συμβαίνει κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας. Ανησυχώ γιατί από εκεί που είναι χαρούμενη και παίζει αρχίζει να κάνει αυτό και να νυστάζει. Αν ξέρετε κάτι παρακαλώ ενημερώστε με. Ευχαριστώ.
 
Χρύσα καλησπέρα και καλώς ήρθες. Ξέρεις, μας δίνεις πολλά στοιχεία για το πουλάκι...
Πες μας όσο αναλυτικότερα μπορείς:
  1. Ποια είναι η κατάλληλη θεραπεία που αναφέρεις; (φάρμακο, δοσολογικό σχήμα, διάρκεια θεραπείας). Αν πήρε αντιβίωση, δόθηκε στη συνέχεια κάτι για την αποκατάσταση της χλωρίδας του εντέρου;
  2. Δεν μου είναι κατανοητό τι ακριβώς εννοείς ότι κελαηδάει. Κελαηδάει κανονικά με τρίλιες, κάνει τσίου; κι εκείνον τον ήχο που λες, μήπως θα μπορούσες να μας το ηχογραφήσεις;
  3. Από τις 7 και μετά (εννοείς το απόγευμα 😉 τι συμβαίνει; Αλλάζει κάτι, π.χ. στο σημείο θέσης του κλουβιού ή στο περιβάλλον του; Αυξάνεται η υγρασία; Είναι σε εξωτερικό χώρο; Δεν έχει ήδη κοιμηθεί στις 7 το απόγευμα (αν πρόκειται για απόγευμα); Τον ήχο τον κάνει και όταν κοιμάται;
  4. Κοιμάται ή "πέφτει οργανικά" και μέσα στην ημέρα;
  5. Έχει πτερόρροια; Αν ναι, έχει χάσει πούπουλα ή φτερά από τις φτερούγες και ουρά;
Γενικά θα σου έλεγα να περιγράψεις όσο μπορείς περισσότερο τα συμπτώματα που έχει και τις συνθήκες διαβίωσής της.
 
@ianos
1. Όταν δέχτηκε επίθεση μετά βάζαμε μια αλοιφή στην πληγή του
2. Ναι, κελαηδάει κανονικά με τρίλιες, αύριο θα προσπαθήσω να ηχογραφήσω τον ήχο αν τον κάνει πάλι
3. Ναι, εννοώ το απόγευμα απλά αρχίζει να νυστάζει και το ανέφερα γιατί συνήθως πάνε για ύπνο γύρω στις 9. Το κλουβί βρίσκεται μέσα στο σπίτι, συγκεκριμένα ανάμεσα από την κουζίνα και το σαλόνι και όταν τα σκεπάζω το βράδυ τα βάζω στο δωμάτιό μου.
4. Ορισμένες φορές κοιμάται λίγο και το μεσημέρι
5. Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς αν έχει πτερόρροια απλά βλέπω πούπουλα στον πάτο του κλουβιού
 
Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι φυσιολογικο τα πουλακια να κοιμουνται στις 9, προσπαθησε να το αλλαξεις αυτο και να κοιμουνται με την δυση του ηλιου και μετα αξιολογεις παλι την συμπεριφορα τους.
 
Back
Top