Ασθένειες Καναρίνι κάνει σαν να σπάει σπόρους και χάνει φτερά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης texaros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

texaros

PB New Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2013
Μηνύματα
29
Καλησπέρα παιδια, καλή Σαρακοστή. Αυτές τις μέρες παρατήρησα πως το καναρίνι που έχω πάει και "τσιμπάει" σαν να τρώει κάτι από τα κάγκελα του κλουβιού, από το πουθενά δηλαδή και μετά κάνει σαν να σπάει σπόρους ενώ δεν έχει τίποτα στο στόμα του. Επίσης στο κάτω μέρος του κλουβιού βλέπω ολόκληρα πούπουλα συγκεκριμένα από τα φτερά του. Έριξα πρώτα μια ματιά στο φόρουμ και είδα παρόμοιες περιπτώσεις που μιλούσαν για ακάρεα απλά το καναρίνι δεν κάνει αυτές τις κινήσεις σαν να προσπαθεί να βγάλει κάτι από το λαιμό του, όπως είδα στο φόρουμ για αυτό είπα να ανοίξω και νέο θέμα.
 
Η φωνή του πώς είναι; Κελαηδάει κανονικά; Το κάνει όλη τη διάρκεια της ημέρας και τη νύχτα επίσης; Η διατροφή που του παρέχεις ποια είναι; Έχεις άλλα πουλιά;
 
Κελαηδάει "μέτρια" με την έννοια ότι δεν έχει την όρεξη μιας καρδερίνας που έχω για παράδειγμα. έχω μία καρδερίνα και ένα άλλο καναρίνι όμως τις τελευταίες μέρες το απομόνωσα αυτό το καναρινάκι. του δίνω σπόρους της verselle και αυγοτροφή orlux και ανα τακτά χρονικά διαστήματα κανα μήλο, μαρούλι κτλπ. Το παρατήρησα ένα απόγευμα συγκεκριμένα και συνήθως το μεσημεράκι, το βράδυ δεν έχω παρατηρήσει κάτι.
 
Μπορεί να μην είναι ακαρεα της τραχειας για αυτό να μην προσπαθεί να βγάλει κάτι από το λαιμό του... Βγάλε φωτογραφία της κοιλιάς...
 
Καταρχήν θα πρέπει να παρατηρήσεις εάν τα φτερά που βλέπεις στο πάτωμα, τα βγάζει μόνο του και αν ο ήχος που ακούς προέρχεται από μικρά κομματάκια που κόβει από την πένα των φτερών και τα μασάει.

Επίσης, παρατήρησε αν η διάθεσή του είναι καλή η δείχνει άρρωστο. Αν πρόκειται για ασθένεια τότε κατά πάσα πιθανότητα προέρχεται από το αναπνευστικό (ακάρεα, μύκητες κ.λπ.). Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να ανοίξεις το ράμφος του και να φωτίσεις το εσωτερικό του στόματος με ένα φακό για να δεις εάν το δέρμα παντου έχει φυσιολογική ροζ απόχρωση ή αν υπάρχουν επιφάνειες με διαφορετικό χρώμα.
 
Καλησπέρα παιδια, καλή Σαρακοστή. Αυτές τις μέρες παρατήρησα πως το καναρίνι που έχω πάει και "τσιμπάει" σαν να τρώει κάτι από τα κάγκελα του κλουβιού, από το πουθενά δηλαδή και μετά κάνει σαν να σπάει σπόρους ενώ δεν έχει τίποτα στο στόμα του. Επίσης στο κάτω μέρος του κλουβιού βλέπω ολόκληρα πούπουλα συγκεκριμένα από τα φτερά του. Έριξα πρώτα μια ματιά στο φόρουμ και είδα παρόμοιες περιπτώσεις που μιλούσαν για ακάρεα απλά το καναρίνι δεν κάνει αυτές τις κινήσεις σαν να προσπαθεί να βγάλει κάτι από το λαιμό του, όπως είδα στο φόρουμ για αυτό είπα να ανοίξω και νέο θέμα.
Το πρόβλημα με τα ακάρεα της τραχείας έχει απασχολήσει πάρα πολλές φορές και πάρα πολύ κόσμο.
Είναι εξαιρετικά ευαίσθητο θέμα και απαιτούνται εκτός από εμπειρία, σχετικές γνώσεις... και δεξιότητες όπως αυτές στο προηγούμενο πόστ.
Θα πρέπει λοιπόν κάποιος που γνωρίζει να κάνει είτε μικροσκοπική εξέταση της τραχείας του πτηνού... είτε νυχτερινή επίσκεψη στο χώρο του πτηνού για να ακούσουμε αν το πτηνό συνεχίζει τον θόρυβο που περιγράφεις και το βράδυ.
Θα σε προέτρεπα αφού ακολουθήσεις τις συμβουλές του @Stavros να παρακολουθήσεις τη γενική εικόνα του πτηνού και να μας περιγράψεις την συμπεριφορά του.
Σίγουρα θα βρεθούν κάποιοι που απο τις φωτογραφίες ή τις περιγραφές θα μπορέσουν να συμπεράνουν κάτι.
Επικουρικά της απορίας σου αναφέρω πως στην ομιλία του ο εξειδικευμένος πτηνίατρος dr Coutteel (έγινε στην Αθήνα το Νοέμβριο αν θυμάμαι καλά του 2013) αναφέρθηκε και στο θέμα των ακάρεων της τραχείας λέγοντας πως ενώ έχει κάνει πολλές χιλιάδες νεκροψίες σε πουλιά μόνο ελάχιστα μετρούμενα στα δάκτυλα των χεριών έπασχαν από αυτά.
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα τα ελένξω όλα όσα μου είπατε και θα επιστρέψω με περισσότερες πληροφορίες. Μία τελευταία ερώτηση, το ράμφος πώς θα το ανοίξω για να το δω με φακό, μου φαίνεται αρκετά δύσκολο...

Edit: Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι είναι το ίδιο καναρίνι που του ήρθε πτερόροια αρχές καλοκαιριού και είχα ανοίξει θέμα για αυτό κιόλας. Να σημειώσω πως άργησε αρκετά να του τελειώσει μιας και μέχρι το φθινόπωρο άλλαζε φτερά και άρχησε να είναι πιο δραστήριο. Τώρα όμως παρατήρησα και αυτό...
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα τα ελένξω όλα όσα μου είπατε και θα επιστρέψω με περισσότερες πληροφορίες. Μία τελευταία ερώτηση, το ράμφος πώς θα το ανοίξω για να το δω με φακό, μου φαίνεται αρκετά δύσκολο...

Edit: Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι είναι το ίδιο καναρίνι που του ήρθε πτερόροια αρχές καλοκαιριού και είχα ανοίξει θέμα για αυτό κιόλας. Να σημειώσω πως άργησε αρκετά να του τελειώσει μιας και μέχρι το φθινόπωρο άλλαζε φτερά και άρχησε να είναι πιο δραστήριο. Τώρα όμως παρατήρησα και αυτό...
Αυτά είναι για όλους δύσκολα... άρχισε αν θες από την νυχτερινή επίσκεψη και το άκουσμα των θορύβων που βγάζει το πουλί...
Αν υπάρχουν ή έχεις υποψίες πως μπορεί να υπάρχουν.. Τότε θα δούμε πως θα κινηθείς.
 
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι είναι το ίδιο καναρίνι που του ήρθε πτερόροια αρχές καλοκαιριού και είχα ανοίξει θέμα για αυτό κιόλας. Να σημειώσω πως άργησε αρκετά να του τελειώσει μιας και μέχρι το φθινόπωρο άλλαζε φτερά και άρχησε να είναι πιο δραστήριο
Που βρίσκεται το πουλί, σε τι χώρο; Εσωτερικό, εξωτερικό, με θέρμανση, χωρίς, ανάβουν φώτα το βράδυ;
 
Σε εξωτερικό χώρο, συγκεκριμένα κάτω από το υπόστεγο στην αυλή μου. Είναι γύρω γύρω καλυμμένο οπότε και να φυσάει δεν το πιάνει και είναι δροσερά το καλοκαίρι και όχι τόσο κρύο το χειμώνα. Απλά τις τελευταίες μέρες που έπεσε αρκετά η θερμοκρασία, πήγε μείον, το είχα μέσα στο σπίτι.
 
Μέσα στο σπίτι τι θερμοκρασία έχετε; Μήπως νόμιζε πως με την απότομη ζέστη πρέπει να μπει σε φάση πτεροροιας; Τώρα που το έχεις το πουλάκι;
 
Μέσα στο σπίτι τι θερμοκρασία έχετε; Μήπως νόμιζε πως με την απότομη ζέστη πρέπει να μπει σε φάση πτεροροιας; Τώρα που το έχεις το πουλάκι;

Δεν υπήρξε απότομη αλλαγή θερμοκρασίας, πρωί πρωί το έβαλα στο σπίτι, πάνω κάτω ίδια θερμοκρασία είχε με εκεί που το έχω, συνήθως το βράδυ πέφτει η θερμοκρασία πολύ. Το πρόσεξα αυτό, μη το πάω για παράδειγμα απο τη παγωνιά στο καλοριφέρ και μου κρυώσει!

Το ράμφος δυστυχως δε μπορώ να το ανοίξω, τελικά είναι πολύ δύσκολο. Ανέβασα όμως φωτογραφίες να δείτε το φτερό του. Το βράδυ δε το άκουσα να κάνει κάποιον παρόμοιο ήχο καθώς κοιμόταν όμως θα το παρατηρήσω και τις επόμενες μέρες να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.


1.webp 2.webp
 
Φαίνεται σαν να είναι σε φάση πτερόροιας το φτέρωμα του! Μήπως πέρασε κάποιο στρες; Κάτι που το άγχωσε πολύ;
 
Φαίνεται σαν να είναι σε φάση πτερόροιας το φτέρωμα του! Μήπως πέρασε κάποιο στρες; Κάτι που το άγχωσε πολύ;

Όχι, τίποτα. Αυτό είναι το θέμα μου, σαν να έχει "αιώνια" πτερόροια το καναρινάκι μου και με ανυσηχεί μήπως είναι κάτι. Σαν να φταίει κάτι αλλά δε ξέρω τι... Είχα δοκιμάσει και το "κόλπο" με τη νωπή χαρτοπετσέτα το βράδυ μήπως είναι ψείρες αλλά τίποτα... Τις τελευταίες μέρες θα το παρατηρώ όσο πιο συχνά μπορώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Παιδιά έχω update. Παρατήρησα στο κλουβί μαύρα μικρά στίγματα σαν σκόνη, σαν βρωμιά που λέμε. Στις φωτός μπορείτε να τα δείτε πολύ λίγο αν ζουμάρετε κάτω από τη πατήθρα. Προσπάθησα να βγάλω καλύτερη αλλά δε γίνεται γιατί είναι μικρά και δε τα πιάνει καλά η κάμερά μου. Είναι σημαντικό στοιχείο αυτό? Σημειώνω πως τα σημάδια είναι σε εκείνο το σημείο που τσίμπαγε σαν να έτρωγε το πουλάκι και έκανε τον ήχο που κάνει όταν τρώει κανονικά σπόρους. Έιχα κάνει το τεστ με τη χαρτοπετσέτα πριν αρκετούς μήνες και δεν είχε κάποια στίγματα πάνω το πρωί που την έλενξα.
 
Έιχα κάνει το τεστ με τη χαρτοπετσέτα πριν αρκετούς μήνες και δεν είχε κάποια στίγματα πάνω το πρωί που την έλενξα.
Το τεστ το κάνουμε βράδυ για την κόκκινη ψείρα. Αν έχεις μαύρη είναι ορατή δια γυμνού οφθαλμού τόσο στο κλουβί όσο και πάνω στο πουλάκι. Πιάσε το και κοίταξέ το.
Φωτογραφία δεν φαίνεται.
 
Back
Top