Γενικά Καναρίνι κοιμάται διπλα μου. Είναι κουρασμένο ή με εμπιστεύεται;

mariannita22

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
39
Πόλη
Αθήνα
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζι σας τον ενθουσιασμό μου, που πιθανότατα να είναι κ χαζομάρα!
Σήμερα το καναρινακι μου κοιμήθηκε κανονικά ενώ ήμουν δίπλα του (εχω το κλουβί δίπλα στο γραφείο μου ). Άλλα καναρινάκια που είχα, δεν υπήρχε περίπτωση να κοιμηθούν αν δεν έκλεινα το φως ή αν δε σκέπαζα το κλουβί. 😱
Επίσης έχει πλάκα γιατί κάθε λίγο ξυπνάει και αλλάζει το ποδαράκι στήριξης ( μια το ένα, μια το άλλο κ μια κ τα 2 μαζι ) κ αλλάζει τη πλευρά που βάζει το κεφαλάκι του στα πούπουλα!
Αυτό το γεγονός σημαίνει εμπιστοσύνη ή απλά έτυχε να ήταν τόσο κουρασμένο; 😕
 
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζι σας τον ενθουσιασμό μου, που πιθανότατα να είναι κ χαζομάρα!
Σήμερα το καναρινακι μου κοιμήθηκε κανονικά ενώ ήμουν δίπλα του (εχω το κλουβί δίπλα στο γραφείο μου ). Άλλα καναρινάκια που είχα, δεν υπήρχε περίπτωση να κοιμηθούν αν δεν έκλεινα το φως ή αν δε σκέπαζα το κλουβί. 😱
Επίσης έχει πλάκα γιατί κάθε λίγο ξυπνάει και αλλάζει το ποδαράκι στήριξης ( μια το ένα, μια το άλλο κ μια κ τα 2 μαζι ) κ αλλάζει τη πλευρά που βάζει το κεφαλάκι του στα πούπουλα!
Αυτό το γεγονός σημαίνει εμπιστοσύνη ή απλά έτυχε να ήταν τόσο κουρασμένο; 😕

Aν αυτό το κάνει κάποιες στιγμές τις μεσημεριανές ώρες είναι φυσιολογικό.
Αν το κάνει πρωί ή απόγευμα, που είναι ώρες δραστηριότητος των πουλιών,
πρέπει να ανησυχείς και να το παρακολουθήσεις μήπως δείς και κάτι άλλο
παράξενο, στην συμπεριφορά του.Αλλαζε συχνά το Α4 χαρτί στον πάτο
και παρακολούθησε πως είναι οι κουτσουλιές του, πρόσεξε μήπως ταυτόχρονα
είναι και φουσκωμένο, αν πίνει τακτικά νερό και πόσο,τα πόδια, τα μάτια, και όποιες άλλες μικρολεπτομέρειες μπορείς.
Καλόν θα είναι επείσης να το πάρεις κάποια στιγμή στο χέρι σου για να καταλάβεις αν είναι αδύνατο ή όχι.
 
Ευχαριστώ πολυ για τισ απαντήσεις! Αυτή τη συμπεριφορά την κάνει μόνο το βράδυ! Το μεσημέρι απλά κάθεται στο ένα ποδαράκι πότε-πότε. Γενικά είναι πολύ δραστήριο κ το αφήνω να πετάει στο σπίτι. Φουσκώνει μόνο όταν κάθεται στο ένα ποδαρακί του κ όταν κοιμάται. Τρώει συνέχεια και τα πάντα. Θα τον πιάσω να τον ελέγξω αν κ τιν τελευταία φορά δεν καταφέρα να δω κ πολλά γιατι οταν τον έπιασα εβγαζε φωνούλες απελπισίας κ τον άφησα γιατι το λυπήθηκα... Όταν το πιάσω του φυσάω τα πούπουλα για να δω την κοιλίτσα του;
 
δεν το καταλαβα; Τ οτι διαβαζω τα παλια για να μαθαινω δε σημαινει πως εχω ορεξη να σκαλιζω αρχαιολογιες... Κ φυσικα θα προτεινω κατι ιατρικα γιατι ειναι η δουλεια μου κ εχω δει κατι που δεν εχεις δει εσυ
 
δεν το καταλαβα; Τ οτι διαβαζω τα παλια για να μαθαινω δε σημαινει πως εχω ορεξη να σκαλιζω αρχαιολογιες... Κ φυσικα θα προτεινω κατι ιατρικα γιατι ειναι η δουλεια μου κ εχω δει κατι που δεν εχεις δει εσυ

Καλα κανεις και διαβαζεις παλια θεματα, αυτος εξαλλου ειναι και ο σκοπος που τιποτα δεν διαγραφεται, αλλα επειδη προσεξα οτι απαντας σε θεματα πενταετιας και σε μη ενεργα μελη πια δινοντας τους συμβουλες που δεν θα διαβασουν κατα πασα πιθανοτητα αφου τους απευθυνεσαι προσωπικα, θεωρησα καλο σε ενημερωσω για την παλιοτητα των θεματων διοτι πιστεψα οτι δεν το ειχες προσεξει. 😉
 
Back
Top