Ασθένειες Καναρίνι κοιμάται πάρα πολύ ή κουρνιάζει με κλειστά μάτια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης garouf
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

garouf

PB New Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2008
Μηνύματα
9
Πόλη
Θεσσαλονίκη
paidia elava pro 1 mhna dwro ena zwhro kai mikro kanarini (mou eipa oti einai katw apo 12 mhnes) ;exei mia ebdomada twra konta mporei kai parapanw pou to kanarini koimatai para polu,kourniazei kai koimatai...merikes fores to ksupnaw kai ta matia tou ta exei kleista, mono an plhsiasw kai tou sfuriksw ta anoigei ,tou milaw kelaidaei ligaki kai afou apomakrunthw pali ksanakoimatai...kai episis kanei mia kinhsh sunexeia sto kladaki apo to kloubi panw katw panw katw...genika trwei kai pinei alla me anhsuxei to gegonos oti koimatai sunexeia kai oti krataei kai ta matia tou kleista !den einai zwhro opws htan ... ti na kanw ; na anhsuxisw ; na to paw se enan kthniatro; please msg me...😕
 
σιγουρα κατι εχει, για να κοιμαται τοσο πολυ. 🙂
οτι κ αν εχει,θα χειροτερεψει αν δεν το κοιταξεις.

για να περασει μονο του ειναι μαλλον απιθανο.

αυτα που περιγραφεις ειναι ενδειξεις αδυναμιας.

μπορει να εχει παρασιτα στο εντερο μπορει να μην διατρεφεται σωστα μπορει χιλια δυο...
απο τι προερχεται θα στο πει ενας γιατρος με γνωσεις πανω σε πτηνα, αφου εξετασει κ το ιδιο το πουλι αλλα κ δειγματα κουτσουλιας, που θα εχεις συλλεξει σε χαρτι(γιαλιστερο κ μη απορροφητικο-πχ εξωφυλλο περιοδικου, η αλουμινοχαρτο) αφου πρωτα το τοποθετησεις στον πατο του κουβιου.
 
Το ότι άλλαξε η συμπεριφορά του πιθανόν να είναι σημάδι ασθένειας.

Εκτός απ' αυτά τα συμπτώματα που αναφέρεις έχεις παρατηρήσει κάτι άλλο; Τα περιττώματά του είναι κανονικά ή υδαρά; Μήπως το είχες εκτεθειμένο σε ρεύματα αέρα και κρύωσε;

Το ότι τρώει και πίνει είναι πολύ θετικό.

Αν το έχεις σε εξωτερικό χώρο θα ταν καλύτερα να το μετέφερες σε εσωτερικό χώρο. Δίνε του πρόσθετες βιταμίνες, πιάστο στην περιοχή της καρίνας για να δεις αν είναι αδυνατισμένο ή όχι, βάλε και ένα λευκό χαρτί για να παρατηρείς τις κουτσουλιές του.
 
χρησιμοποιω αμμο... Και το θεμα ειναι οτι βρισκομαι εκτος ελλαδας και εδω που βρισκομαι δεν ξερω που να απευθυνθω... Το καναρινι βρισκεται σε εσωτερικο χωρο... Και απο θεμα διατροφης τα εχει ολα και καλη ποιοτητας απο την αποψη συσκευασιας και μαρκας + οτι του δινω και βιταμινες στο νερο...
 
Το δωμάτιο που το έχεις μήπως είναι σκοτεινό και γι' αυτό θέλει να κοιμάται; 😕🙄
 
.. Και το θεμα ειναι οτι βρισκομαι εκτος ελλαδας και εδω που βρισκομαι δεν ξερω που να απευθυνθω...
αν θες πες κ σε ποιο μερος βρισκεσαι, μηπως μπορει καποιος αλλος απο δω να σε βοηθησει. 🙂
εγω ειδα που γραφεις πολη θεσ/νικη στα στοιχεια σου, γι αυτο σου εδωσα το θεμα με τους κτηνιατρους..

πρεπει να κανεις κατι για το πουλακι ομως.
αφου ουτε οι πολυβιταμινες το βοηθησαν ιδιαιτερα, ακομα ενας λογος που μπορει να σκεφτει κανεις, οτι χρειαζεται θεραπεια...
 
οχι ειναι φωτεινο, στο σαλονι διπλα ακριβως στο παραθυρο που ειναι κλειστο... Ξεχασα να αναφερο αλλο ενα συμπτωμα... καθως κανει την κινηση πανω κατω στα κλαδακια του ανοιγοκλεινει συνεχως στο στομα θαρρεις και πνιγεται να το πω, δεν ξερω πωσ να το χαρακτηρισω!
 
το ξερω και θελω να το βοηθησω εννοειται, σπουδαζω στο εξωτερικο και συγκεκριμμενα ρουμανια...
 
Αυτή την κίνηση την κάνει με το κεφάλι του; Μήπως προσπαθεί να κάνει εμετό;
Όταν κελαηδάει η φωνή του πώς είναι; Είναι κανονική ή βραχνή; Αναπνέει κανονικά ή με συριγμούς;
 
ναι σαν να πνιγεται μπορεις να το πεις,θαρρεις και θελει να κανει εμμετο, δεν κελαηδαει παρα μονο το ηχο που κανουν και τηα θηλυκα καναρινια ενα "τσιου"και ειναι κανονικο.. αναπνεει κανονικα...
 
κ με τα 2α που περιγραφεις θα μπορουσε απο απλο κρυολογημα(δυσκολο..🙄), εως αναπνευστικο, η ακαρεα τραχειας!😎

η θεραπεια τελικα ειναι εντελως απαραιτητη.

αλλα θα πρεπει να ψαξεις καποιον που να το δει κ να ξερει... Καποιον ειδικο κιολας.

διαγνωση με ποστ δεν μπορει να γινει.
κ μενα παλια, καποια πουλια μου ειχαν ολες τις ενδειξεις ακαρεων, αλλα τελικα ηταν αναπνευστικο κ πηραμε αντιβιωση.

ολα ειναι αντιμετωπισιμα αρκει να τα προλαβεις εγκαιρως.

περαστικα
κ σου ευχομαι να μπορεσεις να βρεις καποιον γιατρο. 🙂
 
καλα θα ηταν ν ανεβαζες ενα...
αλλα αν θελεις μια σιγουρη απαντηση, ισχυουν αυτα που σου ειπα κ πριν, για το καλο του πουλιου περισσοτερο.🙄:)
εγω τοτε ειχα χορηγησει ιβερμικτινη, ενω δεν ηταν τελικα ακαρεα.😕

γιατι να φορτωνουμε τα πουλια μας με φαρμακα (πιθανον ισχυρα εως κ ... Δηλητηρια, οπως η ιβερμικτινη) κ να μην προσπαθησουμε το σωστο;
 
Αφού είσαι απο Θεσ/νίκη μπορείς να πας το καναρινάκι στον γιτρό που σε γράφω παρακάτω. Είναι πτηνίατρος! Εγώ σώθηκα απο τότε που τον έμαθα!

PET HOYSE
Θεωδορίδης Νικόλαος
Αρχαιολογικού Μουσείου 17 (Ενα στενό πριν το Radio City) - Θεσσαλονίκη
2310-834-274

Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος είναι κτηνίατρος και έχει ιδικότητα στα πτηνά! Τον έχω επισκευτεί αρκετές φορές και είναι πολύ καλος!

Μ.Φ.Χ
Don_Gr __________________
________
 
σας ενημερωνω φιλοι μου οτι σημερα πηγα στο κτηνιατρο! Ο κτηνιατρος μου δεν ξερω τι εχει... Και μου ειπε να τον παω στο πανεπιστιμιο και να βρω μια γιατρο με ειδικευση στα καναρινια! Οποτε θα σας πω αυριο!
 
Back
Top