Φροντίδα Καναρίνι κοιμάται πολλές φορές μέσα στη μέρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vicky1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vicky1

PB New Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2022
Μηνύματα
52
Πόλη
αθηνα
Καλησπέρα σε όλους!
Πριν 2 μέρες απέκτησα 2 καναρινακια που είναι στο ίδιο κλουβί κ το ένα μάλλον είναι θηλυκό Γτ δεν τραγουδάει καθόλου.. το πρόβλημα είναι ότι κοιμάται πολλές φορές μέσα στην Μέρα δεν μ φαίνεται άρρωστη Γτ είναι πάντα πάνω στο ξυλάκι της και τρώει κ πίνει κανονικά..απλά επειδή δεν είμαι σίγουρη για Αυτό ρωτάω εσάς που είστε πιο έμπειροι .. δεν γνωρίζω ηλικία στα καναρινακια καθώς τα βρήκα κάτω από το σπίτι μου δίπλα στον κάδο σκουπιδιών μέσα στο κλουβάκι τους…
 
@vicky1
κάτω από το σπίτι μου δίπλα στον κάδο σκουπιδιών μέσα στο κλουβάκι τους…
Τα είχαν πετάξει δίπλα στα σκουπίδια; 🤯🤬😡😠
Ευτυχώς που τα περιμάζεψες πριν ψοφήσουν από την ζέστη, τις γάτες, τα ποντίκια, άλλους παλιανθρώπους, κλπ.
το πρόβλημα είναι ότι κοιμάται πολλές φορές μέσα στην Μέρα δεν μ φαίνεται άρρωστη
Δεν είναι καλό σημάδι αυτό. Το σωστό είναι να τα χωρίσεις κ αφού το έκανες το τόσο καλό, πήγαινε τα σε ένα πτηνιατρο. Βάζε τους μπανιέρα, πιθανότατα είναι σε πτερόροια κ μία πολυβιταμίνη στο νερό.
Άρα τώρα έχεις τρία καναρινάκια; Να τα χαίρεσαι τα τυχερούλια σου.
 
Ναι κάποιος καλός άνθρωπος τα άφησε μέσα στον καύσωνα😡😡
Ναι τους έχω βάλει κ μπανιέρα κ αντί στρες στο Νερο τους .. δεν τα είχα χωρίσει για να μην τα αγχωσω περισσότερο γιατί είναι πολύ αγαπημένα μεταξύ τους τα γλυκουλια κάθονται συνέχεια μαζί στο κλαδάκι τους 🥰
Πολύ βιταμίνη έχεις να μ προτείνεις κάποια ;;
Ναι τώρα έχω τρία 😅
 
Τα πήγα στον γιατρό τα εξέτασε και μ είπε ότι είναι μια χαρά .. η μικρούλα όμως συνεχίζει και κοιμάται πολλές φορές μέσα στην μέρα εκεί π κάθεται βάζει μέσα το κεφάλι κ κοιμάται …δεν κάθεται κάτω όμως όπως τα άρρωστα πουλάκια … πάντα στην κούνια της .. τι να πω ελπίζω να είναι εντάξει
 
Σε ένα κτηνίατρο στην περιοχή π μένω .. αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένη να πω την αλήθεια .. την Δευτέρα θα την πάω στον κ ακριβό στο περιστέρι π είχε πάει το άλλο μ καναρινι όταν είχε θέμα στο πόδι τ και το έδωσε
 
Δυστυχώς παιδιά το γλυκουλι μ πέθανε σήμερα…το βρήκα μόλις ξύπνησα … στον 2ο γιατρό π το είχα πάει την αρχή της βδομάδας μ είπε ότι η συμπεριφορά του ήταν μάλλον λόγω ηλικίας δεν είχε κάτι η υγεία τ… έχω στενοχωρηθεί παρα πολύ.. 12B6E3AE-69BB-4A83-B85B-C390F3661AD7.webp
 
@vicky1 λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. 😢Άρα έφυγε γιατί ήταν η ώρα του λόγω ηλικίας. Εσύ έκανες ότι μπορούσες κ ουσιαστικά το έσωσες κ του προσφερες αγάπη κ φροντίδα όλες αυτές τις τελευταίες μέρες που το είχε τόσο ανάγκη..
 
@vicky1 λυπάμαι πολύ Βίκυ 😥. Δεν ήταν της μοίρας της γραφτό. Εσύ ότι μπορούσες το έκανες. Τι εννοείς λόγω ηλικίας; Ο κτηνίατρος το θεωρούσε ηλικιωμένο; Τουλάχιστον ένοιωσε φροντίδα όταν το γλίτωσες από τα σκουπίδια.
 
@MARY58 δεν είχε δαχτυλίδι για να είμαστε σίγουροι για την ηλικία τ…το εξέτασε δεν του βρήκε κάτι και μ είπε ότι αφού τρέφεται κανονικά και δεν κάθεται κάτω στο κλουβί δεν το ενοχλεί κάτι από θέμα αρρώστιας…όποτε μάλλον ήταν μεγάλο και απλά δεν είχε δυνάμεις για αυτό κοιμόταν αρκετά…η φωτογραφία π ανέβασα ήταν απο χθες το απόγευμα το είχα βγάλει και καθόταν μαζί μ στο κρεβάτι…το είχα λίγες μέρες αλλά το είχα αγαπήσει
 
@vicky1 Βίκυ να είσαι σίγουρη ότι κ αυτό σε ειχε αγαπήσει κ φαίνεται ότι σε εμπιστευοταν... Καταλαβαινε ότι το έσωσες. Ποιος ξέρει ποιος παλιάνθρωπος το παράτησε στα σκουπίδια.. φαντάσου πώς ζούσε! Μαζί σου ένιωσε έστω κ για λίγο τι θα πει φροντίδα κ αγάπη, μόνο αυτό κράτα στο μυαλό κ στην καρδιά σου.. επίσης ήταν πανέμορφο 🥺
 
@vicky1 να είσαι καλά Βίκυ! Κ να επικεντρωθείς τώρα στα δύο καναρινάκια σου με όλη αυτήν την αγάπη που έχεις μέσα σου γι αυτά! Καλή δύναμη στην διαχείριση της απώλειας...
 
Back
Top