Ασθένειες Καναρίνι κοιμάται πολλές ώρες στο πάτωμα του κλουβιού

primitIve

PB New Member
Εγγραφή
24 Μαϊ 2008
Μηνύματα
6
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας και παλι
Όπως προανεφερα στο μυνημα καλωςορισματος οι συνθηκες γνωριμιας μου με το φορουμ δεν είναι και η καλητερες και για να μην μακρυγορω θα μπω κατευθειαν στο θεμα. Εχω δυο κοκατιλ την Καρλα η Καρλιττα και τον Μπουφυ, τον Μπουφυ τον αγορασα πριν από εννα τριμηνο περιπου. Όπως είναι φυσιολογικο η αλλαγη περιβαλλοντος εκανε τον Μπουφυ να είναι λιγο διστακτικος και τρομαγμενος αυτό κρατησε για λιγες ημεερες όμως 4-5 μεχρι να συνηθησει το νέο του χωρο και την νεα του φιλη. Γρηγορα αρχισε να προσαρμοζεται και να λειτουργει όπως κάθε υγειης παπαγαλος με μεγαλη ορεξη για παιχνιδι κυριως με την Καρλιττα και διαθεση να επεξεργαζεται τα παντα στο νέο του περιβαλλον. Συντομα ξεκινησε και τα ερωτικα καλεσματα προς την Καρλιττα τραγουδοντας της και επιδεικνιοντας τα φυσικα του χαρισματα και ομολογω πως ηταν από τα καλυτερα θεαματα που εχω δει στη ζωη μου, ένα πραγματικα πολύ διασκεδαστικο πουλι οσπου εδώ και μια εβδομαδα περιπου η διαθεση του επεσε δεν τρωει με την ιδια ορεξη σταματησε να τραγουδαει και το ποιο ανησυχητικο κοιμαται πολλες ωρες στο πατωμα του κλουβιου με το κεφαλι γυρισμενο στις φτερουγες. Παρατηρησα πως το φτερωμα του είναι αρκετα φουντοτο και αστατο ιδιαιτερα στο κεφαλι δε του λειπουν πουπουλα αλλα είναι σα μη περιποιηται ποια την εμφάνιση του. Δε γνωρίζω σχεδόν τίποτα για τις ασθένειες των πουλιών αλλά διάβασα κάπου ότι το να κοιμάται πολλές ώρες στο πάτωμα του κλούβιου αποτελεί σύμπτωμα ασθένειας όμως ποιας; Αν κάποιος η κάποια από εσάς έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο η γνώμη σας θα είναι ιδιαίτερα σημαντική. Λατρεύω αυτά τα πούλια και δε θέλω να πάθουν τίποτα. Να επισημάνω ότι η Καρλιττα δεν παρουσιάζει τίποτα ανησυχητικό παραμένει φυσιολογική και υπερδραστήρια. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Γιάννης.
(Υ. Γ) Ήταν που δεν θα μακρηγορουσα :)
 
Αυτό το κάνει συνέχεια;
Επίσης τα περιττώματα του είναι φυσιολογικά; Αν δεν μπορείς να τα ξεχωρίσεις, βάλε μια ή δυο χαρτοπετσέτες κάτω στον πάτο του κλουβιού και παρατήρησέ τα.

Εγώ θα σε συμβούλευα να πας σε έναν κτηνίατρο τον Μπούφυ για να είσαι σίγουρος.
Το είχε πάθει και η δικιά μου και της έδινα καποιες τονωτικές σταγόνες για λίγες μέρες και της πέρασε.
 
αμα εχεις αλλο κλουβι χωρισε τα και αστα σε αποσταση αμα εχει κατι αν μην κολλησει και το αλλο.
 
primitIve είπε:
εδώ και μια εβδομαδα περιπου η διαθεση του επεσε δεν τρωει με την ιδια ορεξη σταματησε να τραγουδαει και το ποιο ανησυχητικο κοιμαται πολλες ωρες στο πατωμα του κλουβιου με το κεφαλι γυρισμενο στις φτερουγες. Παρατηρησα πως το φτερωμα του είναι αρκετα φουντοτο και αστατο ιδιαιτερα στο κεφαλι δε του λειπουν πουπουλα αλλα είναι σα μη περιποιηται ποια την εμφάνιση του. Δε γνωρίζω σχεδόν τίποτα για τις ασθένειες των πουλιών αλλά διάβασα κάπου ότι το να κοιμάται πολλές ώρες στο πάτωμα του κλούβιου αποτελεί σύμπτωμα ασθένειας όμως ποιας;
Τα συμπτώματα που περιγράφεις θα μπορούσαν να είναι ένδειξη για ένα σωρό ασθένειες. Δυστυχώς όμως, τα συμπτώματα αυτά εμφανίζονται όταν η ασθένεια έχει προχωρήσει αρκετά διότι τα πουλιά έχουν την έμφυτη τάση να κρύβουν τις ασθένειες τους προκειμένου να μην δείχνουν ευάλωτα και αποτελέσουν στόχο για τα αρπακτικά και εμφανίζουν τα συμπτώματα που περιγράφεις μόνο όταν δεν μπορούν πλέον να κρύβουν την ασθένεια.

Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι καιρός για υποθέσεις και εικασίες σχετικά με την ασθένεια που μπορεί να έχει. Θα σου πρότεινα και εγώ επίσης να επισκεφθείς έναν ειδικευμένο τα πτηνά κτηνίατρο, ο οποίος να μπορεί να κάνει τις κατάλληλες εργαστηριακές εξετάσεις. Ακόμη, να χωρίσεις τα πουλιά όπως είπε και ο Νάσος και να καθαρίσει - απολυμάνεις το κλουβί και τα σκεύη τροφής και νερού του υγιούς πουλιού.

Εύχομαι περαστικά :)

Αναγνώριση ασθενειών στα Waterslager και τα άλλα καναρίνια
 
Sigoura prepei na ton pas ston giatro! Elpizo tha ne kala o Mpoufou...
Kita ligo edo: kiklos.info/kot-check.html
 
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Απο σήμερα ξεκινά αγωγη με αντιβιοτικο Aviomycine και πολυβιταμίνες που μου έδωσε ο γιατρός ελπίζω να επανέλθει γρήγορα θα σας ενημερώσω για την πορεία του και πάλι σας ευχαριστώ πολύ.
 
Ο Μπουφυ is alive and Kickin!
Φιλε Wind-sa συγνωμη για την καθυστερηση αλλα το αγχος της εβδομαδας για δουλειες και Μπουφυ δε μου επετρεψε να μπαινω και να τσεκαρω μυνηματα ο γιατρος δε μου μιλησε για καποια συγκεκριμενη ασθενεια οπως ανεφερε και ο Σταυρος ολα τα συμπτωματα που σας περιεγραψα παραπεμπουν σε πολλες ασθενειες, παρολαυτα ο γιατρος που τον ειδε ηταν αρκετα καθυσηχαστικος και απλα μου εδωσε τη συγκεκριμενη αγωγη και τωρα ο μικρος ειναι back to busyness :), τρωει κανονικα και ακαταπαυστα stimes, κοιμαται νορμαλ τραγουδαει, αρχισε τις βολτες του εντος κι εκτος κλουβιου και πανω απολα τρελαινεται που δεν τον αφηνω να πλησιασει την Καρλιττα ακομα..υπομονη μικρε χεχε. Σας ευχαριστω παιδια για την υποστηριξη σας!
 
Ελπίζω να συνεχίσει να είναι καλά και σύντομα με την Καρλίττα του!

Για να κάνω εγώ τη διόρθωση: η Wind-sa είναι γυναίκα (Πωλίνα)!
 
ξερω οτι ειναι παλιο το θεμα αλλα ειπα να μην ανοιξω αλλο. το κοκατιλ μου εχει αυτο ακριβως το προβλημα. Δεν τρωει. Απο κουτσουλια μονο ουρα και λευκο υγρο. Καθεται στον πατω του κλουβιου και τρεμει και κοιμαται ολη μερα. Πρωτο βημα εβαλα το κλουβι μπροστα στο καλοριφερ(σταματησε να τρεμει) και διπλα ενα μπωλ νερο γιατι δεν εχουμε καθολου υγρασια. μετα εφτιαξα σκορδονερο και το εφαρμοσα σημερα το πρωι (πινει μπολικο νερο). μηπως επρεπε να το χωρισω απο το αλλο πουλι; Επισης πηρα τον γιατρο και μου ειπε για μια σκονη μεσα στο νερο. τωρα ομως που εβαλα σκορδονερο; Μαζι και τη σκονη;
 
Εννοειται πως πρεπει να το χωρισεις απο το αλλο πουλι. Τι σκονη συνεστησε ο κτηνιατρος, την πηρες; Με ποιον γιατρο μιλησες και γιατι δεν το πηγες να το εξετασει;
 
αυριο το πρωι θα την παρω ερυθρομικινη νομιζω την ειπε. απο τηλεφωνο μιλησα και εδωσα περιγραφη ηταν αδυνατον να παω σημερα εκει. Οταν λες να το χωρισω, και σε αλλο δωματιο;
 
αυριο το πρωι θα την παρω ερυθρομικινη νομιζω την ειπε. απο τηλεφωνο μιλησα και εδωσα περιγραφη ηταν αδυνατον να παω σημερα εκει. Οταν λες να το χωρισω, και σε αλλο δωματιο;

Καλυτερα ναι σε αλλο δωματιο, αν ειναι κατι κολλητικο και δεν εχει κολλησει ηδη το αλλο αξιζει να το προστατεψεις. Με ποιον γιατρο μιλησες, στο Βολο ειναι;
 
ναι στο βολο στα παλαια. απλα μενω πολυ μακρυα και δεν εχω μεσον. με το σκορδονερο τι γινεται; να το βγαλω ή μαζι με το φαρμακο. και τωρα που το αλλαξα κλουβι να βαλω και σε αυτο σουπιοκοκαλο; Προφανως.
 
Ονομα δεν εχει ο γιατρος; 3 φορες σε ρωτησα, επιτρεπεται να αναφερεις το ονομα του αλλιως δεν θα σε ρωτουσα. Καλο θα ηταν να δει το πουλακι ο Μιχαηλ, πισω απο τον AB Βασιλοπουλο στη 2ας Νοεμβριου. Εγω οσες φορες χρειαστηκα κατι αυτον συμβουλευτηκα κι ειμαι ευχαριστημενος. Λιγοι εχουν γνωσεις γυρω απο τα πουλια.

Οταν βαζουμε φαρμακα στο νερο τα βαζουμε παντα σε καθαρο νερο χωρις τιποτε αλλο. 😉
 
Νικος Βενετης λεγεται και ειμαι ευχαριστημενη.
 
Back
Top