Φροντίδα Καναρίνι κοιμάται στον πάτο του κλουβιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Είχα ξανανοίξει θέμα για αυτό το πράγμα αλλά δε μπόρεσα να το βρω οπότε φτου και από την αρχή. Έχω έναν αρσενικό που επιμένει να κοιμάτε στον πάτο του κλουβιού του. Το πουλί δεν είναι άρρωστο, την μέρα είναι δραστήριο, απλά με το που σκοτεινιάζει πάει πάντα στην πίσω δεξιά γωνιά του κλουβιού του και κουρνιάζει. Έχω αλλάξει διαμόρφωση στις πατήθρες ίσα με 10 φορές, αυτός εκεί, τίποτα. Μια μέρα έβαλα μια πατήθρα ακριβώς εκεί που κουρνιάζει, και κοιμήθηκε από κάτω της. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο;
 
Είχα ξανανοίξει θέμα για αυτό το πράγμα αλλά δε μπόρεσα να το βρω οπότε φτου και από την αρχή. Έχω έναν αρσενικό που επιμένει να κοιμάτε στον πάτο του κλουβιού του. Το πουλί δεν είναι άρρωστο, την μέρα είναι δραστήριο, απλά με το που σκοτεινιάζει πάει πάντα στην πίσω δεξιά γωνιά του κλουβιού του και κουρνιάζει. Έχω αλλάξει διαμόρφωση στις πατήθρες ίσα με 10 φορές, αυτός εκεί, τίποτα. Μια μέρα έβαλα μια πατήθρα ακριβώς εκεί που κουρνιάζει, και κοιμήθηκε από κάτω της. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο;
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω τέτοια περίπτωση κατά νου..
Δηλαδή με καλή υγεία πτηνό να κοιμάται κάτω ...
Είναι κόντρα στη φύση τους...
Κόντρα στους νόμους.
Αλλά αφού αυτός εκεί κοιμάται και του αρέσει... εμείς τι να πούμε εκτός από "καληνύχτα"..
 
Είχα ξανανοίξει θέμα για αυτό το πράγμα αλλά δε μπόρεσα να το βρω οπότε φτου και από την αρχή. Έχω έναν αρσενικό που επιμένει να κοιμάτε στον πάτο του κλουβιού του. Το πουλί δεν είναι άρρωστο, την μέρα είναι δραστήριο, απλά με το που σκοτεινιάζει πάει πάντα στην πίσω δεξιά γωνιά του κλουβιού του και κουρνιάζει. Έχω αλλάξει διαμόρφωση στις πατήθρες ίσα με 10 φορές, αυτός εκεί, τίποτα. Μια μέρα έβαλα μια πατήθρα ακριβώς εκεί που κουρνιάζει, και κοιμήθηκε από κάτω της. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο;
Ειλικρινά μου φαίνεται πολύ παράξενο. Εμένα τσακώνονται ποιο θα κοιμηθεί στο πιο ψηλό σημείο του κλουβιου. Θα σου πρότεινα να αλλαξεις κλουβί να δουμε τι θα κάνει.
 
Oπως αναφερεται και στο προηγουμενο πιο παλιο ιδιο θεμα Γιαννη @dread05 ,θα βοηθουσε να υπηρχαν φωτογραφιες του γενικου χωρου που ζει το καναρινι οπως και του ιδιου.
 
Το μόνο που θα μπορούσα να σκεφτώ -εκτός από την ιδιοτροπία του - είναι ότι ενοχλείται από κάτι.
Ίσως από κάποιο ρεύμα αέρα ή παράσιτα...
 
Μπορεις να του αλλαξεις χωρο σε ενα πιο φυσικο περιβαλλον τωρα το καλοκαιρι για λιγες μερες, μηπως κατι το ενοχλει, η' αποκτησε αυτη τη 'συνηθεια' απο καποια ενοχληση η' φοβο η' πεφτει σε σκοταδι ξαφνικά. Μπορεις(δεν ξερω αν ειναι επιτρεπτο) και να του κοψεις το απογευματινο φαγητο αφαιρωντας τις ταιστρες αν τρωει πολυ και αποτομα οπως γραφεις σε παλιο μηνυμα και το βρισκει απο συνηθεια και λογω του χωρου ο υπνος εκει κατω. Παντως μια αλλαγη χωρου θα σε βοηθουσε να βγαλεις καλυτερα συμπερασματα.
 
Την αλλαγή θέσης την δοκίμασα, είτε το βρει η νύχτα στην αποθήκη είτε στον τοίχο έξω πάλι στο ίδιο μέρος κοιμάται. Και τις ταιστρες εχω αλλάξει θέση, πλέον είναι ψηλά στο κλουβί.
 
Back
Top