Ασθένειες Καναρίνι μαδάει πούπουλα γύρω από το μάτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Angie8
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Angie8

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2019
Μηνύματα
37
Πόλη
Χανιά
Καλημέρα στην ομάδα και χρόνια πολλά!

Έχω ένα αρσενικό καναρίνι, νεαρό σε ηλικία, το οποίο τις τελευταίες μέρες έχει βγάλει τα πούπουλά του γύρω από το δεξί μάτι και το δέρμα φαίνεται ερεθισμένο.

Παλαιότερα, του είχαν φύγει κάποια πούπουλα κοντά στην κοιλιά και είχε βγάλει αίμα, αλλά μέσα σε λίγες μέρες είχαν βγει ξανά. Έκανα την προηγούμενη φορά το "κόλπο" με τη χαρτοπετσέτα και το ξύδι για να δω αν έχει ψείρες, αλλά δεν βρήκα κάτι. Επίσης, πολλές φορές τρίβει το πρόσωπό του στις πατήθρες. Να είναι όντως ψείρες; Σας επισυνάπτω και φωτογραφία για να έχετε εικόνα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Συνημμένα

  • received_655219248471629.webp
    received_655219248471629.webp
    65,6 KB · Προβολές: 37
  • Like
Αντιδράσεις: pns
@Agg255 το ίδιο ζήτημα αντιμετώπιζα για κάποιο καιρό κι εγώ μ τ θηλυκό...θα προτεινα (συμβουλή κτηνιάτρου) κομπρεσες με φυσιολογικό ορό για τοπικό καθαρισμό... έχεις παρατηρήσει μήπως ξυνεται στις πατιθρες; Αν ναι καλό θα ήταν να τις αποστειρωνεις καθημερινά σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο μικρόβιο πάνω μήπως έχει πάει στο μάτι του... για το ματάκι μπορείς να του βάλεις και κολλυριο αλλά θα έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα τις κομπρεσες, μπορεί να μην χρειάζεται κάτι παραπάνω...
 
Παρε μια-μια πατηθρα βγαλτες, και απο εκει που κουμπωνουν χτυπα τες στην παλαμη σου!αν δεις κατι να σαλευει πανω στο χερι σου ή πανω στα καγκελα εκει που κουμπωνει η πατηθρα ειναι ψειρα! Δες και κατω απο τις ταΐστρες και δες και τα 4 γαντζακια που κουμπωνουν το πλαστικο με το κλουβι!γιατι να τσιμπαει και την κοιλιτσα του κατι το φαγουριζει!αλλιως αν δεν εχει ψειρες και πληρη ολα τα στοιχεια της καλης διαβιωσης (διατροφη-φωτισμο-ωρες που πρεπει να κοιμαται-καθαρισμος κλουβιου κτλ) πρεπει να το δει γιατρος το καναρινακι για να του δωσει οποιο φαρμακο χρειαζεται για το ματακι του!μονο απο το ενα ματακι του ειναι ετσι;αν ναι μεχρι να το πας στον γιατρο πρεπει να καθαριζονται συνεχεια οι πατηθρες γιατι αν ειναι κατι που κολλαει και τριβεται πανω στις πατηθρες θα κολλησει και το αλλο ματακι του!βγαλε μας οποτε μπορεις και ολοκληρο το κλουβακι του! Ευχομαι περαστικα 😁
 
@Agg255 το ίδιο ζήτημα αντιμετώπιζα για κάποιο καιρό κι εγώ μ τ θηλυκό...θα προτεινα (συμβουλή κτηνιάτρου) κομπρεσες με φυσιολογικό ορό για τοπικό καθαρισμό... έχεις παρατηρήσει μήπως ξυνεται στις πατιθρες; Αν ναι καλό θα ήταν να τις αποστειρωνεις καθημερινά σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο μικρόβιο πάνω μήπως έχει πάει στο μάτι του... για το ματάκι μπορείς να του βάλεις και κολλυριο αλλά θα έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα τις κομπρεσες, μπορεί να μην χρειάζεται κάτι παραπάνω...
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις συμβουλές! Ναι, εχω παρατηρήσει να ξύνει το κεφαλάκι του στις πατήθρες.
[automerge]1603886568[/automerge]
@Agg255 Ανέβασε μια φωτογραφία που να φαίνεται ολόκληρο το κλουβί. Σε τι χώρο το έχεις;
 

Συνημμένα

  • received_482789652680409.webp
    received_482789652680409.webp
    86 KB · Προβολές: 25
Παρε μια-μια πατηθρα βγαλτες, και απο εκει που κουμπωνουν χτυπα τες στην παλαμη σου!αν δεις κατι να σαλευει πανω στο χερι σου ή πανω στα καγκελα εκει που κουμπωνει η πατηθρα ειναι ψειρα! Δες και κατω απο τις ταΐστρες και δες και τα 4 γαντζακια που κουμπωνουν το πλαστικο με το κλουβι!γιατι να τσιμπαει και την κοιλιτσα του κατι το φαγουριζει!αλλιως αν δεν εχει ψειρες και πληρη ολα τα στοιχεια της καλης διαβιωσης (διατροφη-φωτισμο-ωρες που πρεπει να κοιμαται-καθαρισμος κλουβιου κτλ) πρεπει να το δει γιατρος το καναρινακι για να του δωσει οποιο φαρμακο χρειαζεται για το ματακι του!μονο απο το ενα ματακι του ειναι ετσι;αν ναι μεχρι να το πας στον γιατρο πρεπει να καθαριζονται συνεχεια οι πατηθρες γιατι αν ειναι κατι που κολλαει και τριβεται πανω στις πατηθρες θα κολλησει και το αλλο ματακι του!βγαλε μας οποτε μπορεις και ολοκληρο το κλουβακι του! Ευχομαι περαστικα 😁
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα τις ακολουθήσω τις συμβουλές σας, για να δω τι συμβαίνει. Γενικά εγω τα κλουβιά τα καθαρίζω ανά δύο μέρες και τις πατήθρες τις βάζω σε καυτό νερό για λίγα λεπτά και μετά τις ξεπλένω. Δεν προσθέτω κατι στο νερό γιατί είμαι πολύ επιφυλακτική. Είχα διαβάσει στο παρελθόν για καθαρισμό με μηλόξυδο. Ενδείκνυται;
 
@Agg255 εγώ στο καυτό νερό προσθέτω ξύδι... δεν μου αρέσουν τα χημικά οπότε είναι ο,τι καλύτερο έχω βρει μέχρι τώρα
Ακριβώς το ίδιο κι εγώ. Τα φοβάμαι τα χημικά. Την επόμενη φορά θα βάλω κι εγώ μηλόξυδο. Ευχαριστώ!
 
Οι πατήθρες, ο έλεγχος για ψείρα και όλες οι ενέργειες για καθαριότητα κ.λ.π είναι απαραίτητα στοιχεία φυσικά για καλή διαβίωση , αλλά τώρα το θέμα είναι οτι τo πουλάκι είναι άρρωστο . Αυτό το μάτι παραπέμπει είτε σε Ευλογιά, είτε σε ορνίθωση, είτε σε αρχή προσβολής απο τριχομονάδα, ίσως και κάποιο αναπνευστικό. Κάνε ένα τηλέφωνο ΕΔΩ να σε κατευθύνουν όσο υπάρχει χρόνος.
 
@Agg255 Οτι σου ειπε ο κυριος Μακης @mgerom παρε τηλεφωνο γιατι το ματακι του παραπεμπει σε ενα απο αυτα που σου ανεφερε να το προλαβεις οσο ειναι αρχη!

Να γινει καλα το καναρινακι και συζηταμε τα υπολοιπα αργοτερα!συχνοτερος καθαρισμος στις πατηθρες μεχρι να μαθεις τι συμβαινει με το ματακι του! Καυτο νερο - μηλοξυδο και με ενα πανι (καυτο νερο-μηλοξυδο) και τα καγκελα γιατι σιγουρα δεν θα τριβεται μονο στις πατηθρες θα τριβεται και στα καγκελα! Ευχομαι γρηγορα περαστικα! Θα περιμενουμε νεοτερα!
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Αύριο με το καλό θα κάνω μια επίσκεψη στον κτηνίατρο, ο οποίος είναι εξαιρετικός, για να δούμε ποιο είναι το θέμα. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι και θα σας κρατάω ενήμερους. Εύχομαι να γίνει καλά!
 
Καλησπέρα σε όλους!

Συγγνώμη για την καθυστέρηση. Λοιπόν, πήγα στον κτηνίατρο, ο οποίος εξετασε το καναρινάκι και μου πρότεινε να του χορηγήσω για 5 μέρες την αντιβίωση tabernil σε σταγόνες και μετα το πέρας της θεραπείας να τον επισκεφτώ ξανά για επανεξέταση. Επίσης, βρήκε μία μικρή φούσκα πάνω από το μάτι, από την οποία προσπάθησε να συλλέξει υγρό προκειμένου να το στείλει για ανάλυση, αλλά ήταν πολύ μικρή και δεν μπόρεσε να τραβήξει τόσο υγρό, όσο χρειάζεται για τον εργαστηριακό έλεγχο. Επιπλέον, αγόρασα και την κρέμα tobrex για να του κάνω τοπική εφαρμογή, ώστε να ανακουφιστεί η περιοχή. Τέλος, ακολούθησα τη διαδικασία για ψείρες που προτάθηκε σε ενα από τα σχόλια, όμως δεν βρήκα τίποτα!
 
@Agg255 Καλησπερα! Ευχομαι γρηγορα περαστικα και ολα θα πανε καλα! Θα περιμενουμε οποτε μπορεσεις να μας ενημερωσεις για την πορεια του! Και παλι ευχομαι περαστικα και να γινει γρηγορα καλα.
 
Back
Top