Ασθένειες Καναρίνι μαλινουά φουσκώνει το πτέρωμά του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης roti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

roti

PB Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2009
Μηνύματα
204
Πόλη
Κασσανδρεία
Καλησπέρα.

Τρία χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα υγείας ώσπου το τελευταίο δεκαήμερο, δυο προβλήματα υγείας χτύπησαν την πόρτα της μικρής μου εσωτερικής εκτροφής "Μαλινουά".

Για το πρώτο έχω δημοσιεύσει και πήρα βοήθεια, εφαρμόζω θεραπεία. Ευχαριστώ.
Το δεύτερο ζήτημα φαίνεται πιο σοβαρό για τη ζωή του καναρινιού.
Εδώ και ένα δεκαήμερο το πουλάκι φουσκώνει το πτέρωμα του. Τρώει συνεχώς, περισσότερο απ' όλα τα άλλα, αλλά φαίνεται να αδυνατίζει. Είναι νωχελικό. Κάποιες φορές κλίνει τα μάτια του σα να θέλει να κοιμηθεί...
Έβαλα προληπτικά να πιει σκορδόνερο. Ταίζω και αυγό προσπαθώντας να το ενισχύσω..
Δυστυχώς δεν έχουμε κοντά ειδικό σε πουλιά.
Ποια είναι η συμβουλή σας παρακαλώ;
 

Συνημμένα

  • πουλάκι φουσκωμένο 1.webp
    πουλάκι φουσκωμένο 1.webp
    19,4 KB · Προβολές: 43
Οι κουτσουλιές του παρουσιάζουν κάποια διαφοροποίηση; Πίνει περισσότερο νερό από πριν;
 
Το φούσκωμα δείχνει πως το πουλί είναι στο τελευταίο στάδιο κάποιας ασθένειας.
Να ψάξεις αμέσως για βοήθεια από κάποιο ειδικό γιατί φοβάμαι πως σύντομα θα το χάσεις.
Αν θυμάμαι καλά σε άλλη περίπτωση μας είπες πως δεν υπάρχει γιατρός... αλλά πίστεψέ με πως για τη συγκεκριμένη περίπτωση είναι απολύτως απαραίτητος...
Το οτι είναι πολλές μέρες σε αυτή την κατάσταση μας δίνει από τη μια ελπίδες μια και "αντέχει" αλλά κι από την άλλη μας αγχώνει για την επιμονή της ασθένειας...
Θα ήθελα μέχρι να δούμε τι θα κάνεις με το γιατρό να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες όπως αυτές του άλμπουμ με την κοιλιά το στήθος και τα περιττώματα του πουλιού. https://community.petbirds.gr/threads/Φωτογραφίες-κοιλιάς-και-περιττωμάτων-πουλιού.41907/

Να περιμένουμε;
Θα το κάνεις;
 
Το φούσκωμα δείχνει πως το πουλί είναι στο τελευταίο στάδιο κάποιας ασθένειας.
Να ψάξεις αμέσως για βοήθεια από κάποιο ειδικό γιατί φοβάμαι πως σύντομα θα το χάσεις

Οφειλω να συμφωνησω με τον Γιαννη, χωρις να ειμαι κακοπροαιρετος ο χρονος που λειτουργη το πουλι ετσι ειναι παρα πολυς. Εισαι στο τελικο σταδιο να το χασης, ψαξε το λιγο εντονοτερα κ ξεκινα θεραπεια αμεσσα αν κ δεν νομιζω να την γλιτωση.Βαλε καμια φωτο οπως λεει ο Γιαννης κ να θες συνεχισε την ενημερωση να δουμε πως θα εξελιχθη το θεμα
 
Αν δεν μας έλεγες ότι μισοκλείνει τα μάτια του σαν να κοιμάται και ότι είναι νωχελικό θα σου έλεγα απλά να το παρατηρείς. Δε μου φαίνεται για πολύ αδύνατο. Εκτός αν είχε λίπος και στην κοιλιά και το έχασε ξαφνικά.

Πιθανώς κάτι έχει αλλά δε μου φαίνεται να είναι από το γαστρεντερικό. Αν μπορείς σε κάποια φάση ανέβασε κι ένα βιντεάκι να δούμε πως συμπεριφέρεται γενικά. Γιατί καμιά φορά η περιγραφή με γραπτό λόγο μπορεί να οδηγεί σε άλλη εικόνα. Για παράδειγμα η φώτο που έβαλες στο πρώτο ποστ, δε δείχνει πουλάκι που είναι στα τελευταία του. Ενώ η περιγραφή είναι λίγο πιο... Δραματική.
 
Back
Top