Ασθένειες Καναρίνι μεγαλώνει το ράμφος του συνέχεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Petran
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Petran

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2006
Μηνύματα
109
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας,
έχω ένα θηλυκό καναρίνι που μεγαλώνει το ράμφος του συνέχεια, το κόβω και πάλι μεγαλώνει.
Του λείπει κάτι στη διατροφή; Πρέπει να χορηγήσω κάποιο φάρμακο;

Γενικά του έχω μέσα πέτρα για να τρίβει το ράμφος του, βιταμίνες και αυγοτροφή υπάρχουν μέσα στο κλουβί του πάντα... υπάρχει η κατάλληλη περιποίηση...
 
φιλε μου καλο θα ηταν να του βαλεις και ενα σουπιοκοκαλο! Επισης μπορεις να τοποθετησεις πατηθρες απο ξυλο λευκας που μπορει να τριβει την μυτη του! Ακομα και τα στικ ειναι μια καλη ιδεα!
 
Το πρόβλημα αυτό, αν και δε νομίζω πως είναι πρόβλημα, το έχω και εγώ με κάποια πουλιά μου. Γενικά, όποιο πουλί το εμφανίζει και κόψω το ράμφος, μετά ξαναμεγαλώνει. Δηλαδή δε λύνεται το θέμα. Απλώς το ξανακόβω και η ιστορία συνεχίζεται. Άλλα πουλιά μου ποτέ δεν είχαν τέτοιο θέμα. Γενικά πάντως δε μου φαίνεται σαν πρόβλημα κια δε του δίνω σημασία. Σε μια συζήτηση με ένα φίλο, μου είπε πως φταίει η χορήγηση υπερβολικής πολυβιταμίνης και αυγοτροφής αλλά δε ξέρω αν αυτός είναι ο λόγος.
 
Καλησπέρα σας,
έχω ένα θηλυκό καναρίνι που μεγαλώνει το ράμφος του συνέχεια, το κόβω και πάλι μεγαλώνει.

Αν αυτό γίνεται μετά την πάροδο 5-6 μηνών απο το τελευταίο κόψιμο, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Το να υπάρχουν πάντα καθαρές πατήθρες, σουπιοκόκκαλο και συχνό μπάνιο
είναι κάτι που βοηθάει.
Αν παρατηρείς να συμβαίνει πολύ πιο συχνά και ταυτόχρονα να υπάρχουν ανομιομορφίες
στο πάχος, στην βάση του ράμφους(κοντά στα μάτια) και αν σου μένει στο χέρι, όταν πιάσεις
την μύτη του πουλιού, μια υπόλευκη σκόνη, ΤΟΤΕ υπάρχει παρουσία του ακάρεως
(knemidocoptes pilae). Η Bogena συστήνει σ' αυτήν την περίπτωση, χορήγηση βιτ.Α και
επάλειψη με Epithol.
Γενικότερα μιά πιο ισορροπημένη διατροφή με ένα καλό μείγμα σπόρων και
με αποφυγή πολλών λιπαρών,όπως λέει και ο Λευτέρης (scorp), μόνο καλό θα κάνει.
 
Back
Top