Γενικά Καναρίνι με άγριες διαθέσεις

nautikos52

PB Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2009
Μηνύματα
133
Πόλη
Brussels
Διαθέτω ένα κόκκινο καναρίνι, αρσενικό γεννημένο το 2008. Γενικά είναι σε άριστη κατάσταση (πτέρωμα, παράστημα, κελάηδημα) αλλά την τελευταία εβδομάδα παρατηρώ το εξής περίεργο. Ενώ με τα παιδιά και τη σύζυγο επιδεικνύει σχετική οικειότητα όταν εγώ πλησιάζω τα δάκτυλά μου στο κλουβί ανοίγει τα φτερά και το ράμφος και επιτίθεται. Είναι κάτι φυσιολογικό; Δείχνει αστείο αλλά με έχει προβληματίσει κιόλας.
 
Διαθέτω ένα κόκκινο καναρίνι, αρσενικό γεννημένο το 2008. Γενικά είναι σε άριστη κατάσταση (πτέρωμα, παράστημα, κελάηδημα) αλλά την τελευταία εβδομάδα παρατηρώ το εξής περίεργο. Ενώ με τα παιδιά και τη σύζυγο επιδεικνύει σχετική οικειότητα όταν εγώ πλησιάζω τα δάκτυλά μου στο κλουβί ανοίγει τα φτερά και το ράμφος και επιτίθεται. Είναι κάτι φυσιολογικό; Δείχνει αστείο αλλά με έχει προβληματίσει κιόλας.

Αρκετά πουλιά προστατεύουν τόσο τον ευατό τους όσο και το σπιτικό τους. Για παράδειγμα καρποντάκος (ίδια ηλικία με το δικό σου) έχει αυτή την συμπεριφορά. Πιστεύω είναι καθαρά θέμα αυτοπροστασίας.
 
μηπως το δακτυλο σου μυριζει κατι π.χ καπνο (τσιγαρου);
και εγω ειχα το ιδιο προβλημα και μου εδωσαν αυτη την εξηγηση και οντως ειναι ετσι, απο οτι καταλαβα
 
Φίλε και συνονόματε Νικόλα είμαι φανατικός αντικαπνιστής. Μάλιστα στο σπίτι που μένω τα τελευταία τρία χρόνια δεν έχει εισέλθει τσιγάρο.
 
Κάτι παρόμοιο που είχα με καναρίνι και οφειλόταν σε ταλαιπορία του πτηνού λόγω χρόνιας χορήγησης φαρμακευτικής αγωγής κατάφερα να το εξαλείψω με τη χορήγηση τροφής.
Όταν πλησίαζα το κλουβί κρατούσα μήλο ή αυγό. Έτσι σε επίθεση που έκανε μετακινούσα το δάκτυλο και δάγκωνε τη τροφή. Μετά από 1 εβδομάδα το πτηνό σταμάτησε τις επιθέσεις.
 
Τα καναρινια σου ειναι σε εσωτερικο χωρο ή σε εξωτερικο;
Κοιτα επισης μηπως η τροφη του εχει μεγαλη ποσοτητα καναβουριου
 
Πιστέυω ότι είναι προστατευτικός μπαμπας και θα συμφωνήσω με το Γρηγόρη.Αφού όπως είπες τη συμπεριφορά αυτή την απέκτησε τώρα που έχει οικογένεια.Ας ακούσουμε όμως και κάποιον ποιο έμπειρο. Πάντος να σου ζήσουνε.:cool1:cool14:
 
Η γνωμη μου ειναι να το βαλεις σε καποιο χωρο που βρισκεσστε συχνα, για να μπορεσει να ερθει πιο κοντα σας. Μπορει να εχει τρομαξει απο κατι. Και τελος δεν ειναι και τοσο απαραιτητο να βαζεις το δαχτυλο σου συνεχεια μεσα! Θελει και αυτο την ηρεμια του!😱
 
Τζωρτζίνα κάνει κάτι παρόμοιο με το youtube αλλά σε πολύ μικρότερη κλίμακα.

Κώστα όσον αφορά σε φαρμακευτική αγωγή δεν έχει λάβει ποτέ πλην πολυβιταμίνης (μία σταγόνα της multi της beafar την εβδομάδα).

Φίλε agnos7 εννοούσα τη δική μου γυναίκα και κόρες. Το πουλί είναι γεννημένο 2008 και δεν έχει ζευγαρώσει(σκεφτομαι για την επόμενη χρονιά).

thodoris το πουλάκι ήταν μέχρι τέλος Μάρτη μονίμως εντος του σπιτιού αλλά δίπλα στην μπαλκονόπορτα για να έχει φώς. Ενίοτε με ανοικτή μπαλκονόπορτα και σίτα διότι υπάρχει προηγούμενο με αρπακτικό πτηνό(μένω 6ο όροφο απέναντι από δασύλιο). Στη συνέχεια στο σπίτι ήλθε και ένα καρδερινοκάναρο και την περίοδο αυτή βρίσκονται και τα δύο στο μπαλκονι αντιδιαμετρικά χωρίς να βλέπονται και το βράδυ μπαινουν μέσα(επίσης χωρίς να βλέπονται).

Όσον αφορά την επαφή με το πουλί είναι γεγονός ότι το χειμώνα ήταν μεγαλυτερη γιατί τώρα στο μπαλκόνι βλεπόμαστε λιγότερο αλλά η παρουσία στο μπαλκόνι ενοχλεί πολύ περισσότερο το άλλο πουλάκι.
 
Ξέχασα να σας πω ότι σήμερα το πρωί(0630) και σε σχετικά σκοτεινο χώρο του έβαλα καρότο τριμένο στην αυγοθήκη. Βάζοντας το χέρι μου μέσα ανέβηκε επάνω και με τσίμπησε. Σημειώνω ότι δεν κατέβασα το κλουβί από το ράφι αλλά τοποθέτησα την αυγοθήκη από κάτω.
 
Κώστα όσον αφορά σε φαρμακευτική αγωγή δεν έχει λάβει ποτέ πλην πολυβιταμίνης (μία σταγόνα της multi της beafar την εβδομάδα).
Αυτό το έφερα σαν παράδειγμα. Απλώς δοκίμασε κάθε φορά που θα επιτίθεται να μετακινείς το χέρι και αντί να το τσιμπά να δοκιμάζει κάποια τροφή, όπως το καρότο που ανέφερες ή μήλο.
 
Back
Top