Ασθένειες Καναρίνι με ένα κόκκινο σημάδι στο πίσω δάχτυλο του ποδιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RED
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RED

PB Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2008
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο Δυστηχώς, ομως, για εμένα δεν ξεκίνησε καλά. Ενα απο τα φετινα καναρίνια μου εδω και μια εβδομάδα είχε εμφανίσει ενα μικρο κόκκινο σημάδι στο πίσω δάχτυλο του ποδιού του. Του βάζω epithol καθημερινά αλλά δεν είδα κάποια βελτίωση. Το σημάδι φαίνεται οτι είναι εσωτερικό και έχει μεγαλώσει. Απο σήμερα το πρωί κρατάει το ποδαράκι του σηκωμένο. Θα ήθελα την γνώμη σας.
 
Ειναι ευκολο να βγαλεις μια φωτογραφια;Ετσι που το περιγραφεις ακουγεται σαν ευλογια.
 
Περιμένουμε την φωτό.Αν είναι καθαρή ίσως βγεί κάποιο συμπέρασμα.
 
Mεχρι να ανεβάσει Φoτο θα πρότεινα να σταματήσει το epithol και να του βάλει λίγο πεταντιν τίποτα άλλο για αρχή μέχρι να δούμε την Φoτο... Τι λες Μάκη;
 
Δεν έχω αντίρρηση. Μάλιστα, καλύτερα θα έλεγα...
Το βράδυ πριν κοιμηθεί μια ελαφρά επάλοιψη με epithol.
Την ημέρα, απ'το πρωί βάμα ιωδίου σε όλο το δάκτυλο.
Καθαριότητα κλουβί, σκεύη, πατήθρες εννοείται,έτσι;
 
Ετσι που το περιγραφεις μαλλον για ευλογια γερνει η ζυγαρια... Εχει λιγοτερες πιθανοτητες να ειναι καποιος μυκητας η και σταφυλοκοκκος.Αλλα ανεβασε και μια φωτο να δουμε.Αν ειναι ευλογια εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχειθεραπεια παρα προληπτικος εμβολιασμος. Αν δεν εχεις βαλει σε καραντινα το πουλακι σου βαλτο γιατι η ευλογια ειναι κολλητικη και συμβουλεψου αν μπορεις πτηνιατρο.
 
Δείτε και τις φωτο. Περιμένω την γνώμη σας. Το ξέρω οτι δεν είναι καλές αλλά δεν μπορώ να βγάλω καλήτερες.
 

Συνημμένα

  • Picture 1 027.webp
    Picture 1 027.webp
    26,5 KB · Προβολές: 87
  • Picture 1 028.webp
    Picture 1 028.webp
    25,1 KB · Προβολές: 77
  • Picture 1 029.webp
    Picture 1 029.webp
    26 KB · Προβολές: 74
  • Picture 1 030.webp
    Picture 1 030.webp
    27,3 KB · Προβολές: 83
  • Picture 1 031.webp
    Picture 1 031.webp
    26,2 KB · Προβολές: 81
επειδη οι φωτογραφιες δεν ειναι και πολυ καθαρες εχει δημιουργηθει πρηξιμο και αν ναι τι χρωμα εχει;
 
Τι είδους πατήθρες χρησιμοποιείς; Ξύλινες, πλαστικές,ίσιες ή αυτές που μοιαζουν με ομοίωμα κλαδιού;
 
Εχει πρηστεί το δάχτυλο και έχει κοκκινήσει.

Απο αυτές τις φωτό δεν μπορεί να βγεί συμπέρασμα☹
Προσπάθησε με κάποια φωτογραφική με -macro-.Kάποιος φίλος σου να σε βοηθήσει;
 
Αυτές που μοιαζουν με ομοίωμα κλαδιού χρησιμοποιώ.
 
η πατηθρες αυτες ειναι ακαταληλες βαλε απο φυσικο ξυλο!
απο την στιγμη που εχει πριξιμο σιγουρα υπαρχει φλεγμωνη πιθανον απο βακτηρια μικρη ποσοτητα απο μια αντιβιοτικη αλοιφη (fucidin) ιδανικη για μολυνση απο σταφυλοκοκκους για 1 εβδομαδα 1-2 φορες την ημερα θα λυση το προβλημα συμπληρωματικα μπορεις να χορηγησης για 3-4 ημερες και βιταμινη Α στην αυγοτροφη του
 
Back
Top