Ασθένειες Καναρίνι με αναπνευστικό πρόβλημα;

passenger

PB Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2014
Μηνύματα
440
Πόλη
Ζάκυνθος
Μόλις μου έφερε μια φίλη ένα όμορφο κόκκινο καναρίνι. Το πουλί έχει το εξής πρόβλημα: ανασαίνει βραχνιασμένα θα έλεγα, ενώ κάθεται στο ξυλάκι του. Όταν, δε, το κρατάω στο χέρι μου και λαχανιάζει από τον φόβο το ''λαχάνιασμα'' του ακούγεται αρκετά. Σαν να τρίβεις τζάμι με πανί, στο περίπου. Είναι σε πτερόρροια προς το τέλος της. Τρώει κανονικά. Το άφησα λίγο ελεύθερο στο δωμάτιο και το είδα αρκετά κινητικό, περίεργο, υγιές σαν εικόνα. Οι κουτσουλιές του κανονικές. Όταν, όμως, το ψηλαφίζω ακουμπάω καρίνα. Η οποία όμως δεν εξέχει των φτερών, ούτε είναι ακάλυπτη από πούπουλα. Επίσης η φίλη μου μου λέει ότι κάποιες φορές (σπάνια σχετικά) το έχει ακούσει να... φτερνίζεται; βήχει; κάτι τέτοιο

Επίσης φοβάμαι μην κολλήσει τα δικά μου καναρίνια, γιατί μου το άφησε εδώ!
 
Νίκο βάλε το πουλάκι σε ένα δικό του κλουβάκι και δεν νομίζω να κολλήσουν, μην αγχώνεσαι.. Απλά βάλε το κλουβάκι του λίγο πιο μακριά από των δικών σου. Εγώ με αυτά που ακούω το μυαλό μου πάει σε αναπνευστικό πρόβλημα, υποθέτω πνευμονία. Είχε πάθει ένα δικό μου καναρινάκι πριν χρόνια ακριβώς το ίδιο.. Μπορώ να σου πω τι έδωσα εγώ στο δικό αφού το πήγα σε κτηνίατρο φυσικά, 7 μέρες antiasmatico, 5 μέρες βιταμίνες και επανάληψη 7 μέρες antiasmatico. Αλλά το καλύτερο είναι να το πας σε ένα γιατρό γιατί μπορεί να είναι κάτι άλλο ή να θέλει άλλη θεραπεία.. Μη σε πάρω στο λαιμό μου και εσένα και το καναρινάκι!

Μέχρι να το πας στο γιατρό βάλτο μέσα στο σπίτι σε ζεστό μέρος, ήσυχο χώρο, χωρίς θορύβους ή καπνό, να κοιμάται όταν δύει ο ήλιος και να ξυπνάει με το φως του ήλιου, και δώστου πέρα από το μείγμα σπόρων, περίλλα, κία, καμελίνα, λιναρόσπορο, νίζερ και βρώμη. Καλό θα του κάνουν! Επίσης σίγουρα θα βοηθήσει ένα Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση | PetBirds
όπως και αν κάνει εισπνοές ατμού με κάποιο βότανο: http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=24300&subid=2&pubid=63640462 Αυτά φυσικά δεν είναι θεραπεία, είναι κάποια πράγματα που θα το βοηθήσουν, αλλά πιστεύω πρέπει να πας σε Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | PetBirds

Αν μπορείς αύριο βγάλε φώτο την κοιλιά του, το στέρνο του, αφού βρέχοντας τα δάχτυλα σου απομακρύνεις τα πούπουλα της κοιλιάς, και τις κουτσουλιές του! Σίγουρα θα μας βοηθήσουν!
 
Έχω στο σπίτι Tabernil doxiciclina και beaphar bogena astricycline. Μπορεί κάποιο από αυτά να αντικαταστήσει το antiasmatico ; Δυστυχώς εδώ δεν υπάρχουν πτηνίατροι ☹ οι διαθέσιμοι κτηνίατροι έχουν πολύ τυπικές γνώσεις πάνω στα πτηνά. Αύριο θα κοιτάξω το στέρνο και τη κοιλιά όπως μου είπες και θα σου πω τι εξελίξεις υπάρχουν. Σευχαριστώ πολύ!
 
Astricycline - Bogena Beaphar | PetBirds
Αυτό λέει πως είναι για αναπνευστικά προβλήματα... Το άλλο δε ξέρω καν για ποιες ασθένειες κάνει.. Τι να σου πω.. Εγώ με το antiasmatico σώθηκα αλλά δε ξέρω αν θα κάνει δουλειά στο καναρινάκι σου.. Αλλά εσύ αποφασίζεις και ρισκάρεις δυστυχώς.. Στην Ελλάδα σ αυτό το κομμάτι είμαστε πολύ πίσω.. Κάνε πρώτα τα υπόλοιπα με τα βότανα και ίσως να του κάνει καλό! Άσε το φάρμακο ως τελευταία λύση! Περιμένουμε φώτο!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δυστυχώς δεν μπορώ να περάσω κάποια φωτογραφία. Κοίταξα τη κοιλιά και το στήθος του. Θεωρώ ότι είναι φυσιολογικά κόκκινα, δε βλέπω κάτι... Παράξενο. Υπάρχει όμως καρίνα. Μέτρια θα έλεγα. Το καναρίνι συνεχίζει να έχει το βράχνιασμα που είχε. Όταν λαχανιάζει είναι ακόμα πιο έντονο. Στη κοιλιά και στο στέρνο ψάχνω να βρω κάτι συγκεκριμένο;
 
Back
Top