Ασθένειες Καναρίνι με γερμένο κεφαλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nestoras
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nestoras

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2018
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, εδώ και τρεις τέσσερις μέρες παρατηρησα ότι το καναρίνι μου κάθεται στην πατηθρα με το κεφαλάκι του γερμένο από την αριστερή πλευρά. Ακόμα και όταν αλλάξει θέση συνεχίζει να κοιτάει αριστερά και ελαφρως προς τα πάνω. Τρώει και πίνει νομίζω κανονικά. Στο κελάηδημα δεν εχω παρατηρήσει διαφορά, ουτε και πριν τραγουδούσε πολύ εξάλλου. Μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορεί να έχει και αν μπορώ να κάνω κάτι να το βοηθήσω; Ευχαριστώ.
 
Καλημέρα, αυτός είναι ο ασθενής.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εχω την γνώμη οτι πέρασε κάποιο μικρό εγκεφαλικό. Καλόν είναι να αποφεύγει τις "συγκινήσεις". Εξωτερικές απειλές(πουλιά συνήθως), χέρια στο κλουβί απο διάφορετικά άτομα κλπ.
 
Νέστορα, το πουλί πρέπει να πάει σε γιατρό. Κοίτα αν σε βολεύει κάποιος από τους ακόλουθους : https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Καλές κριτικές έχουν οι περισσότεροι. Καλά λόγια από έμπειρα μέλη έχω ακούσει για Δημητριάδης, Κονταδάκης, Ακρίβος & Γκρέυ
Αν και δεν είναι της ώρας θα σου προτείνω τα ακόλουθα:
  1. Το κλουβί είναι πάρα πολύ μικρό, με ακατάλληλη πόρτα, και ακατάλληλη διάταξη εσωτερικά. Σε πρώτη φάση βγάλε τον κρίκο στο κέντρο και μετακίνησε τη μία πατήθρα χαμηλά, όσο πιο κοντά στα κάγκελα γίνεται χωρίς να ακουμπά όμως η ουρά του πτηνού σε αυτά. Σε δεύτερη φάση πάρε κάτι σαν αυτό που είναι και με αποσπώμενη σχάρα και αποσπώμενο ταψί και πιο εύχρηστο, με μεγαλύτερο χώρο... https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9672.html
  2. Οι ταΐστρες είναι πάρα πολύ γεμάτες, και όπως βλέπεις το πουλάκι διαλέγει τι σπόρους θα φάει, ενώ το περιεχόμενό τους παραμένει μάλλον πολλές ημέρες έως να καταναλωθεί. Φρόντισε να χρησιμοποιείς μία για τους σπόρους και βάζε μια ή δύο κουταλιές της σούπας, μετρώντας πόσο αρκεί για το πολύ δύο ημέρες.
  3. Πες μας τη μάρκα της τροφής που χρησιμοποιείς
  4. Ποτίστρες δεν χρειάζονται δύο. Μία αρκεί με καθημερινή αλλαγή νερού (μετά από πλύσιμό της)
  5. Πές μας τι άλλο ταΐζεις το πουλί, εκτός από τους σπόρους του μείγματος που χρησιμοποιείς.
  6. Πες μας την ηλικία του και την προέλευσή του
  7. Κόκκαλο σουπιάς δεν βλέπω να υπάρχει στο κλουβί. Αν πράγματι όχι, τότε αγόρασέ του ένα και προσάρμοσέ το μόνιμα μέσα στο κλουβί ώστε να μπορεί να τρώει από αυτό όσο και όταν θέλει.
 
Σκέφτομαι να το πάω σε έναν φίλο εκτροφέα να το δει, λες να το αφήσω μην ταραχτεί;
 
Ειδα ότι υπάρχει κάποιος στην Λυκόβρυση που είναι αρκετά κοντά μου.
Τροφή τους βάζω κάθε εβδομάδα αλλά από ότι καταλαβαίνω είναι καλύτερα να αλλαζ
 
αλλάζει πιο συχνά.
Χυμα παίρνω τροφή συν βιταμίνη κοκκινη γιατί η κίτρινη δεν τους πολυαρεσει. Κανένα παστέλι και μαρούλι.
Εγω το έχω 2,5 χρόνια και πρέπει να το ειχαν 1 1,5 χρονο πριν μου το δωσουν.
Κλουβί έψαχνα να του αλλάξω την προηγούμενη εβδομάδα αλλά προέκυψε αυτό.
Σουπιοκοκκαλο του είχα αλλά δεν ασχολήθηκε ποτέ.

Απο ενα λινκ εδώ είδα οτι υπάρχει κάποιος στην Λυκόβρυση
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κανένα παστέλι και μαρούλι.
Όπως αντιλαμβάνεσαι από το προηγούμενο ποστ μου, κάποια ζητήματα θα πρέπει να διευθετηθούν άμεσα. Παστέλι επίσης μην τους δίνεις. Έχει έντονα γλυκαντικές ουσίες που μόνο καλό δεν τους κάνουν. Ομοίως για πάσης φύσεως στικς.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top