Ασθένειες Καναρίνι με γρομπαλάκι στο δάχτυλο

IOANNA POTARI

PB New Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2015
Μηνύματα
66
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα, καλο φθινωπορο. Εχω 6 ... Πουλακια 4 παπαγαλακια κοινα και ενα ζευγαρακι καναριινια. Εδω και 15 μερεσ το αρσενικο καναρινι εχει βγαλει ενα γρομπαλακι στο μεσσαιο δαχτυλακι του κοντα στο νυχι. Του εβαζα αλοιφη για τα τσιπμηματα καθε βραδι για 5 μερεσ ομωσ δεν ειδα μεγαλη διαφορα. Τωρα βαζω μπεταντιν. Δεν ξερω τι αλλο να κανω! 🙄

σπυρί_δάχτυλο_καναρινιού.webp
 
Καλως ηρθες και να χαιρεσαι τα πουλακια σου!
Για αρχη ανεβασε μια φωτογραφια να δουμε το δαχτυλακι του.
ΕΙναι σαν σπυρακι;
Μπεταντιν σε τη μορφη βαζεις;
 
Καλως ηρθες και να χαιρεσαι τα πουλακια σου!
Για αρχη ανεβασε μια φωτογραφια να δουμε το δαχτυλακι του.
ΕΙναι σαν σπυρακι;
Μπεταντιν σε τη μορφη βαζεις;
ευχαριστω πολυ, το σπυρακι ειναι κατακοκκινο και καποιες φορες το κραταει το ποδαρακι του. το μπεταντιν το βαζω σε υγρη μορφη πανω σε μπατονετα τωρα για φωτογραφια δεν ξερω πως να το κανω θα προσπαθησω . Το σπυρακι ειναι πρησμενο
 
Να χρησιμοποιήσεις betadine σε κρέμα (αλοιφή) γιατί μένει περισσότερη ώρα πάνω στο πόδι.
Η περιγραφή σου μου θυμίζει την ξηρή ευλογιά αλλά χωρίς εικόνα...
Περιμένω κι εγώ μαζί με τους υπόλοιπους τη φωτογραφία του.
 
Να χρησιμοποιήσεις betadine σε κρέμα (αλοιφή) γιατί μένει περισσότερη ώρα πάνω στο πόδι.
Η περιγραφή σου μου θυμίζει την ξηρή ευλογιά αλλά χωρίς εικόνα...
Περιμένω κι εγώ μαζί με τους υπόλοιπους τη φωτογραφία του.

Eιναι κολιτικό για το άλλο πουλάκι;
 
Eιναι κολιτικό για το άλλο πουλάκι;
Χωρίς φωτογραφία δεν ξέρω... καλού κακού όμως... ας το βάλεις ξέχωρα.
Κι αν είναι αυτό που υποψιάζομαι... άργησες...
 
Πολύ καλός καθαρισμός στα κλαδάκια καθημερινά, ιωδιούχο γλυκερίνη και μετά betadine κάθε βράδυ πριν πέσει για ύπνο. Πολυβιταμίνες στο νεράκι και σε 7 περίπου μέρες αυτό το γρομπαλάκι να μαυρίσει και θα πέσει! Περαστικά σας!
 
Πολύ καλός καθαρισμός στα κλαδάκια καθημερινά, ιωδιούχο γλυκερίνη και μετά betadine κάθε βράδυ πριν πέσει για ύπνο. Πολυβιταμίνες στο νεράκι και σε 7 περίπου μέρες αυτό το γρομπαλάκι να μαυρίσει και θα πέσει! Περαστικά σας!

Ευχαριστω παρα πολυ
 
Back
Top