Γενικά Καναρίνι με δύο δαχτυλίδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mpikis

PB Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2008
Μηνύματα
900
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας! Πήγα σε ένα πετ σόπ σήμερα σε κεντρικότατο σημείο της Θεσσαλονίκης και είδα ένα καναρίνι που έιχε δύο δαχτυλίδια, στο δεξί ποδι κόκκινο και στο αριστερό πράσινο! Το έχετε ξαναδεί αυτό?Αν ΝΑΙ τι σημαίνει;
 
Το ένα είναι το επίσημο δαχτυλίδι που φέρει τα στοιχεία του πουλιού και το άλλο δαχτυλίδι που δεν γράφει κάτι (τις περισσότερες φορές ανοιχτού τύπου) το οποίο το χρησιμοποιεί ο εκτροφέας για διάφορους λόγους (αναγνώριση φύλου ή οικογένειας κλπ.)
 
αναλογα το ενα μπορει να ηταν για ξεχωριζει ο εκτροφεας ποια ειναι τα αδελφακια και το αλλο ηλικιας; Μαλλον..
 
Α είπα κι εγω τι αλλο θα δούμε... Παρα είμαι καχύποπτος μου φαίνεται! Σας ευχαρίστω για τις απαντήσεις!
 
καλα κανεισ και εισαι καχυποπτος δυστυχος στις μερες μας δεν πρεπει να εμπιστευομαστε τιποτα και κανενα...
 
Καλησπέρα σας! Πήγα σε ένα πετ σόπ σήμερα σε κεντρικότατο σημείο της Θεσσαλονίκης και είδα ένα καναρίνι που έιχε δύο δαχτυλίδια, στο δεξί ποδι κόκκινο και στο αριστερό πράσινο! Το έχετε ξαναδεί αυτό?Αν ΝΑΙ τι σημαίνει;

Δεν είναι δακτυλίδια συλλόγου και τα δύο.
Αρα είτε υπάρχουν είτε όχι είναι ένα και το αυτό.
Μόνον για το κόκκινο υπάρχει μια πιθανότης αν το πουλάκι
είναι γεννημένο 2006.Αλλά πετ-σόπ που να έχει πουλιά 3ων
ετών πίσω δεν νομίζω οτι υπάρχει.
 
Αλλά πετ-σόπ που να έχει πουλιά 3ων
ετών πίσω δεν νομίζω οτι υπάρχει.

Και ομως κ. Μάκη υπάρχουν (οχι οτι είναι σύνηθες). Και μάλιστα τις περισσότερες φορές τα πουλιά αυτά είναι σε άθλια κατάσταση και τα εχουν σε κλούβες μαζί με αλλα (με οτι μπορεί αυτο να συνεπάγεται).
 
εγω οταν ρωτησα μου ειπαν οτι στα θηλυκα βαζουν 2 δαχτυλιδια... Μηπως ειναι θηλυκο;
 
Και ομως κ. Μάκη υπάρχουν (οχι οτι είναι σύνηθες). Και μάλιστα τις περισσότερες φορές τα πουλιά αυτά είναι σε άθλια κατάσταση και τα εχουν σε κλούβες μαζί με αλλα (με οτι μπορεί αυτο να συνεπάγεται).

Λευτέρη, σε τέτοιο πετ-σόπ δεν μπαίνεις, ΒΓΑΙΝΕΙΣ!:D
 
παιδιά και εγώ προχτές είδα μία θηλυκιά είχε 3 δαχτυλίδια στα πόδια της και κουφάθηκα...ρε μπας και τα βάζουν επιγονατίδες να τα στείλουν στον πόλεμο;:D
 
Υπαρχουν παιδια τα οποια δε ειναι γραμμενα σε συλλογους.Βαζουν τα δακτυλιδακια αυτα που λετε για να ξεχωριζουν τα πουλια. Εγω βαζω στα καναρινια τετοια δακτυλιδια μεταλλικα. Στους νεοοσους του καθε ζευγαριου επιλεγω ενα χρωμα ωστε να γνωριζω πια ειναι αδερφια. Στα πουλια της πρωτης γεννας το δακτυλιδι το βαζω στο αριστερο ποδι ενω της δευτερης στο δεξι. Οταν φτανει η στιγμη για το ποια πουλια θα κρατησω και πια θα χαρισω υπαρχουν πολλες φορες που εχω δυο πουλια με ιδιο δακτυλιδι τοτε βαζω ακομα ενα στο αλλο ποδι για να τα ξεχωριζω αν δε μπορω να κανω αλλιως.Αυτο ειναι ενα παραδειγμα του διπλου δακτυλιδιου. Το τι υποδειλωνει το καθενα μονο ο ιδιος ο εκτροφεας το ξερει.
Τελος επειδη αυτου του τυπου τα δακτυλιδια δε βγαινουν σε ενα καρο χρωματα μη σας φαινεται παραλογο και το τριτο δακτυλιδι
 
Back
Top