Ασθένειες Καναρίνι με ερεθισμένο μάτι και απώλεια πτερώματος τριγύρω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dora1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dora1

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6
καλως σας βρηκα! Εχω ενα αρσενικο καναρινι εδω και 2 μηνες. Το καναρινι τωρα πρεπει να ναι περιπου 5-6 μηνων.. αυτους τους δυο μηνες επαθε αρκετα οποτε σας διαβαζω λιγο.. αρχικα φουσκωσε ειδα εδω οτι ειχε πνευμονια πηρε αντιβιωση εγινε καλα... Τωρα εδω και καιρο ξυνεται σ ραμφος εχασε τ φωνη του τ εβαλα την προηγουμενη βδομαδα pulmosan ακομα δεν εχω δει προοδο.. Κια τωρα ειδα ερεθισμο σ ματι, εχει χασει το πτερωμα τριγυρω απ τ ματι και ειναι καπως θολο..

35928.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πώς κατάλαβες ότι είχε πνευμονία; Τι αντιβίωση του έδωσες; Πώς κατάλαβες ότι είχε ακάρεα και έδωσες pulmosan; Πτηνιατρος έκανε και τις δύο φορές τη διάγνωση και συνέστησε τη θεραπεία;
 
οταν ειχε πνευμονια πηγα σ πτηνιατρο και μου ειπε οτι εχει πνευμονια...ηταν φουσκωμενος και σιωπηλος. Για τα ακαρεα ειδα τα συμπτωματα ειχε χασει τη φωνη του, εκανε θορυβο με τ ραμφος του το ανοιγε σα να χε απνοια και εξυνε συνεχεια τη μυτη του στους πατητηρες οποτε ρωτησα στο πετ σοπ που το ειχα αγορασει και μου ειπε οτι ειχα διαβασει και εδω... Οτι μαλλον εχει ακαραια τραχειας και μου εδωσε το φαρμακο..
 
Με αφορμή το μάτι, θα ήταν καλό να το ξαναπάς στον πτηνιατρο. Μέσα σε δύο μήνες πήρε αντιβίωση και pulmosan. Καλύτερα να αποφύγεις να δώσεις μόνη οποιοδήποτε φάρμακο στο εξής.
 
εδω και το καημενο καναρινι..
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
καλησπερα σας. Ειδικος δεν ειμαι ουτε και πτηνιατρος.

Αντιμετωπισα κι εγω κατι παρομοιο στην εκτροφη μου, με το πτερωμα να λειπει
γυρω απο το ματι και στο επομενο σταδιο να πρηζεται κατω απο το ματι και το ραμφος
και λιγες μερες μετα να χανεται το πουλακι.
κι επειδη σε κτηνιατρους δεν εχω καμια εμπιστοσυνη και θεωρω οτι σχετικα με καναρινια
γνωριζουν πολυ λιγοτερα απο ενα παλιο, καταξιωμενο και εμπειρο εκτροφεα, προτιμησα
να ακουσω την αποψη του(μελος του petbirds), που διεγνωσε τριχομοναδες.
Ειχαν αρπαξει αρκετα πουλακια γιατι δεν ειχα την εμπειρια να το δω εγκαιρα.
Παρ ολα αυτα και χορηγοντας Flagil το προβλημα υποχωρησε και μετα δεκα μερες εξαλειφθηκε
και χαθηκε μονο ενα πουλακι.

Δεν λεω οτι το πουλακι της παραπανω φωτογραφιας εχει κατι τετοιο, αν και θεωρω οτι το συμπτωμα μοιαζει παρα
πολυ στα συμπτωματα που ειχαν τα δικα μου πουλακια.

Απλα παραθετω την εμπειρια μου κι ισως καπου φανει χρησιμη.
 
Θα το πάω αύριο και στο γιατρό αλλά θέλω να ρωτήσω το flagil πως το χπρηγησατε;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
κι επειδη σε κτηνιατρους δεν εχω καμια εμπιστοσυνη και θεωρω οτι σχετικα με καναρινια
γνωριζουν πολυ λιγοτερα απο ενα παλιο, καταξιωμενο και εμπειρο εκτροφεα, προτιμησα
να ακουσω την αποψη του(μελος του petbirds), που διεγνωσε τριχομοναδες

Οι τριχομοναδες ανιχνευονται με εργαστηριακες εξετασεις πολυ ευκολα, για καθε κακο επαγγελματια εκει εξω υπαρχουν 10 καλοι.

Κανενα μελος κανενος φορουμ δεν κανει διαγνωσεις ή δεν θα επρεπε να κανει και ποσο μαλλον να χορηγει φαρμακα.
Αποψεις κατατίθενται αλλα διαγνωσεις δεν γινονται, διαφορετικα γινομαστε ιδιοι με τον γιατρό που δεν μπορει να διαγνωσει τις τριχομοναδες.
 
Θα το πάω αύριο και στο γιατρό αλλά θέλω να ρωτήσω το flagil πως το χπρηγησατε;
μια καψουλα σε εναμιση λιτρο νερο για επτα συνεχεις μερες...
[automerge]1562695829[/automerge]
Οι τριχομοναδες ανιχνευονται με εργαστηριακες εξετασεις πολυ ευκολα, για καθε κακο επαγγελματια εκει εξω υπαρχουν 10 καλοι.

Κανενα μελος κανενος φορουμ δεν κανει διαγνωσεις ή δεν θα επρεπε να κανει και ποσο μαλλον να χορηγει φαρμακα.
Αποψεις κατατίθενται αλλα διαγνωσεις δεν γινονται, διαφορετικα γινομαστε ιδιοι με τον γιατρό που δεν μπορει να διαγνωσει τις τριχομοναδες.
, αγαπητε μου μη πιανεσαι απο μια λεξη (διαγνωση)
Ειναι κακως διατυπωμενη απο εμενα και μαλλον ατυχης 🙂
Την αποψη του μου ειπε. Απο εκει και μετα το γιατι την ακολουθησα το
γραφω στο σκεπτικο μου...
 
Χαιρομαι που ξακαθαριζεις οτι προκειται περι κακης διατυπωσης :)

Να κανω και μια ερωτηση, σε περιπτωση που δεν ειναι τριχομοναδες, γιατι θα πρεπει να επιβαρυνθεί το πουλακι με εναν κύκλο αντιβίωσης;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
🙂. Δεν θελω να επαναλαβω το σκεπτικο μου. Δε χρειαζεται...
σεβομαι τους επιστημονες αλλα σεβομαι περισσοτερο την αποψη του φιλου μου
για την συγκεκριμενη περιπτωση και το ανελυσα.
απ εκει και περα ο καθενας παιρνει τα ρισκα του και κανει οτι νομιζει οτι ειναι σωστο.
εγω αυτο εκανα.
Παντως δε φαινεται να εκανε και λαθος ο αγαπητος μου φιλος.
Κι επειδη ειναι και πολυ σεβαστο προσωπο, πιστευω οτι αν δεν ηταν σιγουρος,
θα μου ελεγε, δεν ξερω...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το σκεπτικό σου το καταλαβα σε οτι αναφορα την δικη σου περιπτωση, δικο σου και το ρισκο που πηρες.

Το κρισιμο κομματι στο οποιο αναφερομαι είναι να ξεφευγουμε απο την δικη μας περιπτωση και ξεκινα μια αλυσιδα "διαγνωσεων" επειδη φαινομενικα ταιριαζουν καποια συμπτωματα.
Οι φιλοι μας οφειλουν να ειναι σεβαστοι αλλιως δεν θα ηταν φιλοι μας 😛 αλλα αυτο ειναι τελειως υποκειμενικό ως προς την ικανοτητα και γνωση της διαγνωσης.

Σε καθε περιπτωση, νομιζω η ενδιαφερομενη θα πραξει το καλυτερο και ευχομαστε ολοι ενα καλο αποτελεσμα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top