Ασθένειες Καναρίνι με κλειστά μάτια σκεπασμένα από πούπουλα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stra.tsa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stra.tsa

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2019
Μηνύματα
172
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα! Κάτι πολύ παράξενο παρατήρησα σήμερα το πρωί και θα ήθελα την άμεση βοήθειά σας. Το καναρίνι ξύπνησε με τα μάτια κλειστά από πούπουλα που έχουν σκεπάσει τα μάτια του. Δεν ξέρω τί ακριβώς συμβαίνει. Πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο. Κάθεται ακίνητο στην πατήθρα του και στην ουσία δε βλέπει. Ακόμη και όταν πλησιάζω το χέρι μου, για να το πιάσω, δεν αντιδρά καθόλου, γιατί είναι τυφλό. Τί θα μπορούσα να κάνω ; Τα πούπουλα στα μάτια του που τα σκεπάζουν φαίνεται να είναι το πρόβλημα.
 
Διάβασε το παρακάτω για να εχεις κατά νου κάποια πράγματα και περίμενε τις γνώμες των υπολοίπων φίλων.

Για πτηνίατρο, υπάρχει στην θεσσαλονίκη ο Σαντοριναίος που έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο forum. Ίσως κάποιος από τα μέρη σου μπορεί να σου συστήσει και κάποιον άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα έλεγα TOBREX ΑΛΟΙΦΗ άμεσα και βλέπουμε.Αν είναι και τα δύο μάτια, πρωί στο ένα, βράδυ στο άλλο. Μόνο σπόρια και αυγοτροφή, μεγάλη καθαριότητα ιδιαίτερα στα πάτηθρα.
 
Θα έλεγα TOBREX ΑΛΟΙΦΗ άμεσα και βλέπουμε.Αν είναι και τα δύο μάτια, πρωί στο ένα, βράδυ στο άλλο. Μόνο σπόρια και αυγοτροφή, μεγάλη καθαριότητα ιδιαίτερα στα πάτηθρα.
Ευχαριστώ πολύ ! Στο μεταξύ το καναρίνι έχει παρουσιάσει θεαματική βελτίωση. Τα μάτια του άνοιξαν σχεδόν πλήρως και έχει αρχίσει εδώ και ώρα να πηδάει από πατηθρα σε πατηθρα. Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Ίσως ήταν τελικά κάτι παροδικό.
 
Ίσως ήταν τελικά κάτι παροδικό.
Συγκρατημένη αισιοδοξία, ότι σου είπε ο Κος Μάκης και να έχεις το νου σου! Στα καναρίνια όλα συμβαίνουν. Γρήγορα!
 
Συγκρατημένη αισιοδοξία, ότι σου είπε ο Κος Μάκης και να έχεις το νου σου! Στα καναρίνια όλα συμβαίνουν. Γρήγορα!
Ναι, εγώ θα πάρω όσο πιο γρήγορα γίνεται την αλοιφή που πρότεινε ο κύριος Μάκης, γιατί είναι πιθανόν να Χρειαστεί να τη χρησιμοποιήσω. Το παρακολουθώ.
 
Λήξη συναγερμού ! Επέστρεψα στο σπίτι από τη δουλειά. Ο καναρίνι με τα μάτια ορθανοιχτα και χαλάει τον κόσμο με το κελαηδημα. Τι να πω ; Παρ'όλα αυτά την αλοιφή θα την πάρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top