Ασθένειες Καναρίνι με πρόβλημα αστάθειας

Θεοδωρος 55

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2013
Μηνύματα
174
Πόλη
Düsseldorf
Καλησπερα σας
Ενα καναρινη μου αρσενικο που το αγορασα προσφατα, εχει προβλημα ασταθειας, το παθαινει οταν γυρηζει αποτομα το κεφαλι η οταν ενα αλλο πουλι το τρομαξει.
Προσπαθει να καθετε κοντα στο πλεγμα του κλουβιου, η ουρα του γερνει ελαφρως αριστερα και προς τα κατω, ενω φουσκωνει τα πουπουλα του
Εδω εχω ενα Βιντεο απο το πουλι
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ειναι πουλι του 2014
10 μερες το εχω
Αυτος που το πηρα το ειχε εξω αλλα εγω μεσα στο σπιτι
Του δινω αυγο καροτο μηλο και σπορους
Το προβλημα το παρατηρησα οταν το εφερα στο σπιτι μου
Το εχω με ενα σπινο παρεα
Οι κοτσιλιες του δειχνουν μια χαρα
Ξερει κανεις κατι γιαυτο;
 
Πολλές οι αιτίες.. και μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.
Όμως με υποθέσεις δε θα δοθούν λύσεις...
Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς κάποιο ειδικό (πτηνίατρο ή κέντρο) για να σου δώσουν οδηγίες...
Ίσως χρειαστούν εξετάσεις... Θα κάνεις τον κόπο να ψάξεις στους Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | PetBirds Εκεί κάποιος θα είναι κοντά σου και πρόθυμος να σε βοηθήσει...
 
Πολλές οι αιτίες.. και μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.
Όμως με υποθέσεις δε θα δοθούν λύσεις...
Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς κάποιο ειδικό (πτηνίατρο ή κέντρο) για να σου δώσουν οδηγίες...
Ίσως χρειαστούν εξετάσεις... Θα κάνεις τον κόπο να ψάξεις στους Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | PetBirds Εκεί κάποιος θα είναι κοντά σου και πρόθυμος να σε βοηθήσει...
Κατοικω Ντισελντορφ Γερμανια τωρα
Αλλα αποτι καταλαβα φαινετε δυσκολη περιπτωση ε;
ΟΚ θα το παω αυριο
 
Κατοικω Ντισελντορφ Γερμανια τωρα
Αλλα αποτι καταλαβα φαινετε δυσκολη περιπτωση ε;
ΟΚ θα το παω αυριο
Έχεις δίκιο.. Δεν το θυμήθηκα..
Ναι είναι κάπως δύσκολη και σίγουρα χρειάζεται ειδικός...
 
Σε ευχαριστω πολυ
καλη δυναμη και καλες γεννες, τα πουλια σου ειναι καταπληκτικα
Καλή δύναμη σε όλους... Τη χρειαζόμαστε αυτό το διάστημα..
Σ' ευχαριστώ πολύ Θόδωρε!
 
Εγώ δε βλέπω κάτι το τόσο σοβαρό.. Χώρισε το με το καρδερινοκάναρο, σπίνο δε ξέρω τι είναι αυτό που το έχεις μαζί, και βάλτο μόνο του να το παρατηρήσεις καλύτερα.Άσε που αυτά τα συμπτώματα μπορεί να είναι κάποιας κολλητικής ασθένειας... Μόλις πάρεις τηλέφωνο το γιατρό ή το πας από εκεί θέλουμε νεότερα! Μη μας ξεχάσεις!

Περαστικά σας!
 
Γεια σου Μακη
Καλα εισαι;
Μαυρο δειχνει, τι ρολο παιζει αυτο;

Φαίνεται σαν να έχει κάποιου είδους δυσκολία στην όραση
και σκέφτηκα μήπως είναι κοκκινομάτικο και έχει τα κοινά προβλήματα των Σατινέ.
 
Φαίνεται σαν να έχει κάποιου είδους δυσκολία στην όραση
και σκέφτηκα μήπως είναι κοκκινομάτικο και έχει τα κοινά προβλήματα των Σατινέ.
Τι να πω δεν νομιζω
αυτο δεν μπορει να σταθει σταθερο καπου μπρος πισω παει και ξαπλωνει στο ξυλο να ειναι σταθερος και σιγα σιγα παει χειροτερα
και ευτηχως ο γιατρος μου ηταν μεχρι πριν ενα χρονο στο τιαρχαιμ
αυτο ειναι ενα απο τα πολλα κεντρα Ζωων οτιδηποτε ειδους, αλλα Μακη εδω αυτο εχει πολλα καναρινια και παπαγαλους, τα φερνουν οι γερμανοι που τα βαριουνται και αυτος ηταν 10 χρονια μεσα, ελπιζω να βοηθησει
 
Αστάθεια.
Αρτηριοσκλήρωση, δηλητηρίαση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εγώ δε βλέπω κάτι το τόσο σοβαρό.. Χώρισε το με το καρδερινοκάναρο, σπίνο δε ξέρω τι είναι αυτό που το έχεις μαζί, και βάλτο μόνο του να το παρατηρήσεις καλύτερα.Άσε που αυτά τα συμπτώματα μπορεί να είναι κάποιας κολλητικής ασθένειας... Μόλις πάρεις τηλέφωνο το γιατρό ή το πας από εκεί θέλουμε νεότερα! Μη μας ξεχάσεις!

Περαστικά σας!
Σε ευχαριστω πολυ Αλικη
Λοιπον πριν λιγο ηρθα απο το Γιατρο
Ο μικρος εχει το πιο πιθανον σκουλικια ειπε, αν και εχει κι αλλες πιθανοτητες, οπως Στρες, κατι που δεν το νομιζω διοτι ετσι το αγορασα
Του εδωσε με μια σιδερενια πιπετα ενα υγρο διαλυμα, το οποιο ειναι για ολα η τουλαχιστον για πολλες τετοιες περιπτωσεις, σε 4 μερες θα ειναι λεει μια χαρα
Μου εδωσε V22 για το νερο, σε ολα τα πουλακια, για τον ασθενη μας εδωσε και ενα πικτο υγρο να ριχνω 3 σραγονες μεσα στην ταιστρα
Εγω δεν μιλαω Γερμανικα και με βοηθαει η Γυναικα μου, οποτε εχω δυσκολια οπως καταλαβαινεις, αλλα προσπαθω να σας τα μεταφερω οσο πιο καλα μπορω
 
Σε ευχαριστω πολυ Αλικη
Λοιπον πριν λιγο ηρθα απο το Γιατρο
Ο μικρος εχει το πιο πιθανον σκουλικια ειπε, αν και εχει κι αλλες πιθανοτητες, οπως Στρες, κατι που δεν το νομιζω διοτι ετσι το αγορασα
Του εδωσε με μια σιδερενια πιπετα ενα υγρο διαλυμα, το οποιο ειναι για ολα η τουλαχιστον για πολλες τετοιες περιπτωσεις, σε 4 μερες θα ειναι λεει μια χαρα
Μου εδωσε V22 για το νερο, σε ολα τα πουλακια, για τον ασθενη μας εδωσε και ενα πικτο υγρο να ριχνω 3 σραγονες μεσα στην ταιστρα
Εγω δεν μιλαω Γερμανικα και με βοηθαει η Γυναικα μου, οποτε εχω δυσκολια οπως καταλαβαινεις, αλλα προσπαθω να σας τα μεταφερω οσο πιο καλα μπορω
Μια χαρά τα λες... εγώ καταλαβαίνω και σίγουρα και οι υπόλοιποι.
Οπότε κινούμαστε για καλύτερα.
Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση... και φυσικά απόλυτη αποκατάσταση.
 
Μπράβο σου Θεόδωρε που δεν το άφησες στην τύχη του! Περαστικά σας! :)
 
Μπράβο σου Θεόδωρε που δεν το άφησες στην τύχη του! Περαστικά σας! :)
Α αυτο απο τοτε που συνηδητοποιηθηκα με τη φυση γενικοτερα Αλικη δεν ξαναπειραξα ζωακι, και οταν βλεπω αρωστα τα βοηθαω
Αυτον τον πηρα τηλεφωνο και του το ειπα, η απαντηση του ηταν ελα να σου δωσω ενα αλλο
Αλλα εδω εμεις δεθηκαμε με το πουλακι, ειναι μελος της οικογενειας και θα κανουμε οτι μπορουμε
Φαντασου οτι εδω και 11 χρονια εχω κοψει το κρεας
Θα ανεβασω αυριο φωτο με ενα σκυλακι που σωσαμε απο βεβαιο θανατο και θα γραψω και κατι γιαυτο
 
Καλησπερα σας φιλοι μου
Με τον ασθενη μας δεν παει πολυ καλα, αλλα ουτε ασχημα
Η ασταθεια υποχωρησε λιγο και ετσι πηγαμε σημερα στο γιατρο για δευτερη φορα
Του εδωσε για τα σκουλικια ενα διαλημα και κατι βιταμινες σε φακελεκι KORViMiN ZVT+REPTIL
Εγω νομιζω οτι αυτος που αγορασα το πουλι το ειχε παει στους αγωνες, και επειδη δεν καταφερε να κανει τα αναμενομενα του κατι θα του εκανε που το στρεσαρησε, το λεω επειδη οταν το αγορασα απο αυτον τα πουπουλα του φουσκωναν λιγο
Και απο την αλλη, αυτος δεν ασχολειτε πολυ αν αρωστησουν, μου ειπε να παω να παρω ενα αλλο και αυτο να μην το παω στο γιατρο και δινω τσαμπα χρηματα και οτι πριν καιρο ειχε το ιδιο προβλημα κι αυτος και μετα απο 10 μερες του πεθανε
Και τα εχει τα μικρα σε εξωτερικη κλουβα, που εδω στη Γερμανια εχει χιονια και πολυ υγρασια, τα ταλεπωρει για μενα
Εγω και η Ριτα δεν αφηνουμε στην τυχη τους τα ζωακια μας, ειναι μελοι της οικογενειας μας και αυτο το πουλακι θα ζηση και θα γινει κορυφαιο
 
Back
Top