Ασθένειες Καναρίνι με πρόβλημα στα πόδια του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mairh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mairh

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2019
Μηνύματα
25
Πόλη
Αργοστόλι
Καλησπέρα κατά καιρούς και σε συχνά διαστήματα το αρσενικό καναρίνι μου έχει πρόβλημα με τα πόδια του, του βάζω ένα μίγμα από βαζελίνη και πεταντιν αλλά αυτή την φορά δείχνει ότι δεν του περνάει και τον πονάει, καμία ιδέα το τι μπορεί να είναι και τι μπορώ να κάνω; Μοιάζει με ακαρεα αλλά και με ποδάγρα. Είμαι από νησί και δεν υπάρχει ιδικός πτηνιατρος, οπότε ότι βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ πολύ
Έχω και ένα βιντεακι και με την κοιλίτσα του
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δεν θα σου πω για το πρόβλημα στα ποδαράκια του γιατί θα σου απαντήσουν οι ειδικοί εδώ μέσα. Καθαρά επιφανειακά, ακάρεα δεν μπορώ να διακρίνω αλλά η αλήθεια είναι πως θολώνει το βίντεο και δεν βλέπω καλά... Είναι πρισμένα; Θα σου πω όμως πως τα νύχια του θέλουν κόψιμο.
Επίσης, τί κάνει και καταλαβαίνεις πως πονάει;
 
Το έχει ψηλά συνέχεια το πατάει για λίγο και μετά ξανά, και όταν του βάζω βαζελίνη με πεταντιν κάνει έναν ήχο όπως όταν τσακώνεται με την θηλυκή.
 

Συνημμένα

  • IMG_20191210_191534__1576002833_59981.webp
    IMG_20191210_191534__1576002833_59981.webp
    30,4 KB · Προβολές: 28
Σίγουρα δεν του είναι ευχάριστο όταν τον πιάνεις για να βάλεις την βαζελίνη οπότε είναι λογικός νομίζω ο ήχος... Και εμένα το έκανε. Τώρα στην φώτο, τα πόδια που κατά την άποψή μου έχουν ακάρεα, φαίνονται ερεθισμένα-κόκκινα. Μπορεί να είναι λόγω του δέρματος που ξεφλουδίζει και αυτό είναι καλό λόγω της θεραπείας, αλλά μήπως του βάζεις παραπάνω δύναμη κατά την εφαρμογή της βαζελίνης;
Περίμενε για μια πιο σίγουρη άποψη...
 
του βάζω ένα μίγμα από βαζελίνη και πεταντιν
Πόσες ημέρες βάζεις αυτό το μείγμα στα πόδια του;
Έχεις δει να φεύγουν κομματάκια από τα πόδια του όταν κάνεις την επάλειψη;
 
Το Betadine μπαινει παντα αραιωμενο γιατι προκαλει εγκαυματα και η βαζελινη με καποιο οριο χρονικο για το ιδιο λογο επισης.

Βεβαια η σωστη διαχειριση για τα ακαρεα γινεται με epithol που περιεχει και καταπραυντικο παραγοντα ακριβως για τους παραπανω λογους.
Καλο θα ειναι να γινεται χρηση του σωστου προιοντος.
 
@mairh Καλημέρα. Τα νύχια είναι υπέρ ανεπτυγμένα και όπως πολύ σωστά παρατήρησε η @mioannou θέλουν κόψιμο. Στη φωτογραφία με τα πόδια, διακρίνω λόγω του υπερβολικά ανεπτυγμένου πίσω νυχιού, το πίσω δάκτυλο να σηκώνεται ελαφρά, ενώ θα πρέπει να αγκαλιάζει την πατήθρα. Πιθανότατα οποιαδήποτε ενόχληση να προέρχεται από εκεί. Όσον αφορά στα ακάρεα των ποδιών, πιστεύω πως με 1-2 επαλειψεις με epithol τα πόδια θα επανέλθουν. Κύριο μέλημα σου πρέπει να είναι το κόψιμο των νυχιών.
 
ότι βοήθεια δεκτή.
Όπως είπαν παραπάνω κόψιμο τα νύχια του επειγόντως υπάρχει κίνδυνος να σκαλώσει κάπου στο κλουβί. Σίγουρα θα δυσκολεύεται να πηγαίνει από το ένα κλαδί στο άλλο.
 
ΤΟΥ βάζω κάθε βράδυ, αλλά μόνο μια φορά έχω δει κομμάτι μικρό
ΤΟΥ βάζω εδώ και 7 με 8 μέρες αλλά ακόμα τίποτα
[automerge]1576077721[/automerge]
Όπως είπαν παραπάνω κόψιμο τα νύχια του επειγόντως υπάρχει κίνδυνος να σκαλώσει κάπου στο κλουβί. Σίγουρα θα δυσκολεύεται να πηγαίνει από το ένα κλαδί στο άλλο.
Ναι προσπαθεί να αποφεύγει τις πολλές μετακινήσεις
[automerge]1576077797[/automerge]
Είναι το ένα ή και τα δύο πόδια;
Το ένα σηκώνει συνήθως
 
@mairh Καλημέρα. Τα νύχια είναι υπέρ ανεπτυγμένα και όπως πολύ σωστά παρατήρησε η @mioannou θέλουν κόψιμο. Στη φωτογραφία με τα πόδια, διακρίνω λόγω του υπερβολικά ανεπτυγμένου πίσω νυχιού, το πίσω δάκτυλο να σηκώνεται ελαφρά, ενώ θα πρέπει να αγκαλιάζει την πατήθρα. Πιθανότατα οποιαδήποτε ενόχληση να προέρχεται από εκεί. Όσον αφορά στα ακάρεα των ποδιών, πιστεύω πως με 1-2 επαλειψεις με epithol τα πόδια θα επανέλθουν. Κύριο μέλημα σου πρέπει να είναι το κόψιμο των νυχιών.
Καλημέρα το φάρμακο αυτό είναι κάτι κτηνίατρικο να φανταστώ, δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω δύσκολο εδώ στο νησί να το βρω, θα ψάξω βέβαια.
 
Καλημέρα το φάρμακο αυτό είναι κάτι κτηνίατρικο να φανταστώ, δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω δύσκολο εδώ στο νησί να το βρω, θα ψάξω βέβαια.
Καλημέρα. Αυτό το φάρμακο, η epithol, είναι κτηνιατρικό αλλά δεν είναι δυσεύρετο. Πιστεύω πως θα έχεις στο νησί, δεν είναι κάτι εξεζητημένο. Εγώ την πήρα 6 ευρώ. Θα σε βοηθήσει πολύ.
 
Καλημέρα το φάρμακο αυτό είναι κάτι κτηνίατρικο να φανταστώ, δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω δύσκολο εδώ στο νησί να το βρω, θα ψάξω βέβαια.
Παιδιά δεν βρήκα το epithol βρήκα το podagrine είναι κάτι σαν βερνίκι νυχιών ελπίζω να κάνει 😔
 
Παιδιά δεν βρήκα το epithol
Ο @ianos σου παρέθεσε το σύνδεσμο για διαδικτυακή παραγγελία. Και από όσο γνωρίζω, καθότι συνεργάζομαι με το συγκεκριμένο E-SHOP, αποστέλλουν τα προϊόντα τους πανελλαδικά.
 
Ο @ianos σου παρέθεσε το σύνδεσμο για διαδικτυακή παραγγελία. Και από όσο γνωρίζω, καθότι συνεργάζομαι με το συγκεκριμένο E-SHOP, αποστέλλουν τα προϊόντα τους πανελλαδικά.
Σταύρο, είσαι ευχαριστημένος από αυτό το κατάστημα;
 
Back
Top