Ασθένειες Καναρίνι με πρόβλημα στο πτέρωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BabisNL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BabisNL

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουν 2013
Μηνύματα
128
Γειά σε όλους. Μιά φίλη μου έστειλε κάποιες φωτογραφίες του καναρίνου της. Τον είχε βρει πολύ μικρούλη μέσα στα χιόνια, από κάπου θα έφυγε, και τον ταιζε στο στόμα μέχρι να συνέλθει. Τους τελευταίους μήνες όμως ο φουκαράς καράφλιασε. Ξεκίνησε από το κεφάλι, μετά στο σβέρκο και τώρα τελευταία και στις φτερούγες. Τον πήγε σε κτηνίατρο ο οποίος έβαλε κάτι σταγόνες στο σβέρκο του πουλιού, η φίλη δεν ξέρει τι ακριβώς, αλλά δεν είδε καμμία βελτίωση. Στη συνέχεια δοκίμασε μια αλοιφή που της έδωσε ένας γνωστός της, αλλά του έβαλε μόνο δύο φορές. Το καναρίνι έδειχνε ότι το ενοχλούσε η αλοιφή και ξυνότανε με μανία. Οπότε δεν του ξαναέβαλε. Μου είπε ότι το πλασματάκι τρώει και πίνει κανονικά. Το μόνο περίεργο στη συμπεριφορά του είναι ότι έχει γίνει υπερκινητικός και φοβάται λίγο παραπάνω από το συνηθισμένο. Εχει μήπως κανείς καμμία ιδέα του τι μπορεί να κάνει για να τον βοηθήσει;
sakir.webp sakir2.webp
 
Δοκίμασε να βάλει κάτι γενικό για δερματικά παράσιτα στο πουλί;
Γιάννη πιστεύω πως κάτι παρόμοιο του έβαλε γιατί το πήγε σε κτηνίατρο. Δυστυχώς όπως έχω αναφέρει σε άλλα post είναι δύσκολη η πρόσβαση σε πτηνίατρο στην περιοχή που ζούμε. Μπορείς να συστήσεις από την εμπειρία σου κάτι που μπορεί να βοηθήσει και να αγοραστεί σε pet shop?
 
Δυστυχώς δε με βοηθούν οι φωτογραφίες...
Η επιφάνεια του γυμνού δέρματος νομίζω πως δεν είναι εντελώς γυμνή και λεία για να "ψαχτούμε" σε μύκητες κλπ.
Εγώ θα κάλυπτα πρώτα τις περιπτώσεις από ακάρεα ή παράσιτα... και μετά πολυβιταμινούχα σκευάσματα ώστε να καλύψω και τις πιθανές ελλείψεις...
Περίμενε κι άλλες απόψεις...
 
Δυστυχώς δε με βοηθούν οι φωτογραφίες...
Η επιφάνεια του γυμνού δέρματος νομίζω πως δεν είναι εντελώς γυμνή και λεία για να "ψαχτούμε" σε μύκητες κλπ.
Εγώ θα κάλυπτα πρώτα τις περιπτώσεις από ακάρεα ή παράσιτα... και μετά πολυβιταμινούχα σκευάσματα ώστε να καλύψω και τις πιθανές ελλείψεις...
Περίμενε κι άλλες απόψεις...

Ευχαριστώ πολύ! Θα της δώσω από τα δικά μου αποθέματα (τροφή, αντιπαρασιτικό και βιταμίνες) και θα δω και αν ο καναρίνος έχει αρκετές ώρες ύπνου, γιατί νομίζω ότι τον έχει στο καθιστικό. Και πάλι ευχαριστώ.
 
Ομοιοπαθής 😉 ~ Καλημέρα!
 

Συνημμένα

  • rsz_1Διαφάνεια6.webp
    rsz_1Διαφάνεια6.webp
    8,9 KB · Προβολές: 60
  • rsz_Διαφάνεια1.webp
    rsz_Διαφάνεια1.webp
    3,6 KB · Προβολές: 63
  • rsz_Διαφάνεια4.webp
    rsz_Διαφάνεια4.webp
    15,4 KB · Προβολές: 61
  • rsz_Διαφάνεια3.webp
    rsz_Διαφάνεια3.webp
    13,9 KB · Προβολές: 65
Καλό είναι να βρίσκουμε και να ξανα-μελετούμε τα σωστά γραμμένα σχετικά άρθρα. Έτσι είμαστε πάντα ενήμεροι και σιγά - σιγά πιο έτοιμοι για κάθε περίπτωση https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-Πτερόρροια-των-Πτηνών.17665/
γιατί νομίζω ότι τον έχει στο καθιστικό.
Πιθανότατα τότε να χρειάζεται και ηλιακό φως...
Καθαρό ηλιακό φως έμμεσα σε κάποιο μπαλκόνι κλπ..
Ακολούθησε τις οδηγίες
 
Ποια είναι η διατροφή των πουλιών; Σε ποιο χώρο βρίσκονται κατά τη διάρκεια της ημέρας; Έχετε παρατηρήσει τα πουλιά να προσπαθούν να ξυθούν, να τρίβουν το κεφάλι στις πατήθρες κ.λπ.;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλό είναι να βρίσκουμε και να ξανα-μελετούμε τα σωστά γραμμένα σχετικά άρθρα. Έτσι είμαστε πάντα ενήμεροι και σιγά - σιγά πιο έτοιμοι για κάθε περίπτωση https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-Πτερόρροια-των-Πτηνών.17665/

Πιθανότατα τότε να χρειάζεται και ηλιακό φως...
Καθαρό ηλιακό φως έμμεσα σε κάποιο μπαλκόνι κλπ..

Ακολούθησε τις οδηγίες

Από την επαναληπτική μελέτη κοντεύω να τα μάθω απ' έξω, αγαπητέ Γιάννη. Μη μου στερείς τη χαρά να τρυπώνω στα παρόμοια θέματα, κατανοώντας την ανησυχία εκείνων που έχουν παρόμοιο πρόβλημα και συμπάσχοντας μαζί τους... 🙄😉
 
Μήπως είναι πολύ έντονη πτερόροια; Από κει βλέπεις να βγαίνουν νέα φτερά;
 
Back
Top