Ασθένειες Καναρίνι με σπασμούς

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Angie8
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Angie8

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2019
Μηνύματα
37
Πόλη
Χανιά
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω αρσενικό καναρίνι, 4 ετών. Εχθές το βράδυ άκουσα έντονα πεταρίσματα από το δωμάτιο που έχω τα καναρίνια και τα παπαγαλάκια και άνοιξα το φως να δω τι συμβαίνει. Είδα το καναρίνι να κάθεται στην κούνια αλλά έμοιαζε να έχει αστάθεια. Λίγο αργότερα κατέβηκε στον πάτο του κλουβιού και έβγαζε έναν παράξενο ήχο και αργότερα άρχισε να έχει σπασμούς στο κεφάλι και στο πόδι.
Οι σπασμοί στο πόδι σταμάτησαν αλλά στο κεφάλι παραμένουν. Του έδωσα και λίγο ζαχαρόνερο μήπως και το τονώσει.
Υπάρχει περίπτωση να φταίει που άναψα το φως;
Όποια βοήθεια πολύτιμη. Ευχαριστώ!
 
Είμαι στα Χανιά, Κρήτη. Είναι στην ίδια κατάσταση. Κάτω στο κλουβί και κάνει σπασμους στο κεφάλι.
 
Δεν είμαι ειδικός, αλλά δεν μου ακούγονται καθόλου καλά τα πράγματα. Πτηνίατρο έχεις στην περιοχή σου; Αν ναι μάλλον πρέπει να τον επισκεφθείς. Κάτι νευρολογικό μου ακούγεται. Του είχες πρόσφατα αμφιβόλου ποιότητας ή για πολύ καιρό μέσα στο κλουβί αυγό?
 
Γνώμη μου. Έφυγες χθες για πτηνιατρο..

Πάρε ενα τηλεφωνο και ρωτα τους εαν εχουν εξειδίκευση στα πουλακια.

https://www.xo.gr/profile/profile-911268600/el/

Υπάρχει και λίστα πτηνιατρων εδώ.. Δεν ξέρω εάν έχει κάποιον από τα Χανιά όμως..

https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Ετσι μοιαζει τουλαχιστον απο την περιγραφη σου αλλα κανεις δεν μπορει να κανει "διαγνωση" απο αποσταση ή χωρις να εχει επαφη με το πουλακι.

Γενικα σε νευρολογικες καταστασεις βοηθα το συμπλεγμα της βιταμινης Β

Οταν λες αβγο για μερικες μερες, φανταζομαι εννοεις οτι γινοταν αλλαγη του πριν αλλοιωθει.
 
Φίλε το πιθανότερο είναι το εγκεφαλικό. Λογικά κάτι το τρόμαξε.
Στο λέω γιατί είχε συμβεί και σε μένα από ένα γεράκι που το πρόλαβα στο τσακ. Από τότε και για περίπου 3-4 μήνες το πουλάκι κούναγε συνέχεια το κεφάλι του και έκανε κύκλους. Το αντιμετώπισα με πολύ καλή διατροφή και τίποτα άλλο.


Καλή ανάρρωση στον μικρό.
[automerge]1547560705[/automerge]
Αργότερα το πουλάκι συνήλθε όπως ήταν πριν. ΥΠΟΜΟΝΉ.
 
Καλημέρα σε όλους. Τον πήγα εχθές στον κτηνίατρο και μου είπε ότι μπορεί να είναι κάποια λοίμωξη ή εγκεφαλικό. Το πιθανότερο όμως είναι εγκεφαλικό. Μου έδωσε κάποιες πολυβιταμινες και ένα φάρμακο που σταμάτα πιθανές αιμορραγίες.
Οι σπασμοι έχουν σταματήσει ευτυχώς. Βλέπουμε και ελπίζουμε για το κάλυτερο!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον!
 
Back
Top