Ασθένειες Καναρίνι με συνεχή πτερόρροια

antigoni33

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2010
Μηνύματα
41
Πόλη
Σέρρες
Καλημέρα, έχω ένα καναρίνι εδώ και περίπου ένα χρόνο και δεν έχει σταματήσει να χάνει φτερά.
Τρώει πολύ άμμο, όλο από πάνω είναι, αλλά κατά τα άλλα κελαϊδάει, τρώει , οι κουτσουλιές φαίνονται εντάξει, αλλά έχει όλο το χρόνο πτερόροια και ας του δώσω βιταμίνες. Έχετε να προτείνετε κάτι;
 
@antigoni33
Καλημέρα.
Το καναρίνι σου βρίσκεται σε εσωτερικό χώρο;
Κοιμάται με την δύση του ήλιου σε ήσυχο και σκοτεινό περιβάλλον;
Ποιά είναι η διατροφή του;
Του βάζεις μπανιέρα;
Όταν λες άμμο εννοείς το υπόστρωμα που βάζουμε στο πάτο του κλουβιού ή το grit ;
Αν θέλεις ανέβασε φωτογραφίες του με το κλουβί και τα περιττώματα του.
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορούν να προκαλέσουν παρατεταμένη πτερρορια στα καναρίνια.
Διάβασε το σχετικό άρθρο.
 
Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το κλουβί είναι στο σαλόνι, κατά τις 10.30 κλείνουμε φώτα.
Τον έβγαζα έξω το καλοκαίρι, αλλά τον έβαζα μέσα την νύχτα γιατί τον βρήκε και ένα κουνούπι ένα βράδυ (λέω πάει θα ψοφήσει).
Είχε πιάσει ψείρες πέρυσι το καλοκαίρι που τον έβγαζα έξω, χωρίς να έχει επαφές με άλλα πουλιά, του κάναμε σπρέι.
Του βάζω μπανιέρα τακτικά γιατί ξέρω υποφέρει. Παλιά την άφηνα μέσα, κακώς, τώρα την βγάζω μόλις κάνει μπάνιο.
Άμμο τρώει αυτή που βάζουμε στην θηκούλα την άσπρη, από σουπιοκόκκαλο δεν είναι; Κι όχι δεν την βάζω υπόστρωμα.
Διατροφή έχω σπόρους που παίρνω από το pet shop, ένα μιξ που πουλάει, λέω να πάρω όμως συσκευασμένους.
Επίσης έχω αυγοτροφή συνέχεια και την άμμο που την ξεσκίζει. Αυγό δεν τρώει, όσες φορές του έβαλα, βάζω φρούτα και λαχανικά μια φορά τη βδομάδα. Το κλουβί του είναι μεγάλο, νομίζω 50χ35
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Τα κύρια αιτία μιας παρατεταμένης πτερόρροιας είναι:
κακή φωτοπερίοδος (ακόμα και το να αναβοσβήνει το φως την ώρα που κοιμάται δεν βοηθάει)
Συνεχής αλλαγή περιβάλλοντος
Απότομες αλλαγές θερμοκρασίας
Όταν δεν κοιμάται σωστά, δηλαδή την ώρα που νυχτώνει να έχει σκοτάδι και όχι ημίφως η φως (προανέφερα κάτι σχετικό πιο πάνω)
Και έπειτα είναι η διατροφή έλλειψη ασβεστίου βιταμινών κλπ...
Μετά πάνε πιο ειδικές περιπτώσεις που γίνεται να τις μάθεις μόνο αν επισκεπτεις έναν κτηνίατρο που να κατέχει από παθολογία των πτηνών
Ελπίζω να έριξα λίγο φως στην υπόθεση 🤗
 
@antigoni33
Η γνώμη μου είναι ότι το πουλάκι θα πρέπει να κοιμάται νωρίτερα, με την δύση του ήλιου και να ξυπνά με την ανατολή σε ένα ήσυχο περιβάλλον και όχι στο σαλόνι.
Αν δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο τότε είναι καλύτερα να το βγάλεις έξω με προστασία από τα αρπακτικά και τα κουνούπια.
Το ημερήσιο πρόγραμμα Ανατολής Δύσης για το 2021 είναι το παρακάτω.
 
Το κλουβί είναι στο σαλόνι, κατά τις 10.30 κλείνουμε φώτα.
Διάβασε αν θέλεις την άποψή μου σχετικά με τις ώρες ύπνου των πουλιών.

Διατροφή έχω σπόρους που παίρνω από το pet shop, ένα μιξ που πουλάει
Διάβασε κάτι σχετικά με τους χύμα σπόρους των πουλιών.

Επίσης έχω αυγοτροφή συνέχεια
Μην του δίνεις συνέχεια. Η τροφή των καναρινιών είναι οι σπόροι, όχι η αυγοτροφή ή η άμμος. Οτιδήποτε πέραν από τους σπόρους δεν πρέπει να το τρώει καθημερινά αλλά περιστασιακά, ανάλογα την εποχή - περίοδο της ζωής του.

αυγοτροφή συνέχεια και την άμμο που την ξεσκίζει
Ποιες είναι οι μάρκες των προϊόντων;
 
Σταύρο έχεις δίκιο για τις ώρες ύπνου, το έχω σκεφτεί κι εγω. Θα δω τι μπορώ να κάνω. Να το σκεπάζω μπορώ; Δεν ξέρω αν μπορώ να βρω σκοτεινό μέρος στο σπίτι καθώς περιφερόμαστε και έξω δεν τολμάω να τον αφήσω, δεν έχω ούτε τέντες.

Αυγοτροφή έχω συσκευασμένη, δεν είμαι σπίτι τώρα για να σου πώ


Άμμο παίρνω την χύμα.

Πάντως δείχνει να την χρειάζεται την άμμο. Κάποια στιγμή που μας τελείωσε και τον άφησα 3 μέρες χωρίς, στεκότανε στο ένα ποδαράκι, που σημαίνει πονούσε. Μόλις του ξανάδωσα έστρωσε.

Μήπως έχει κάτι εντερικό;

Σπόρους λέω να πάρω αυτούς:

photo-3.jpg
 
@antigoni33 σαν εναλλακτική λύση γίνεται να το σκεπάσεις με ένα σκούρο πανί που να μη περνάει φως, εγώ τα πουλάκια μου όταν πρέπει να ανοίξω φως και είναι ώρα ύπνου για αυτά πρώτα τα σκεπάζω και μετά ανοίγω φως αφού έχω σιγουρευτεί ότι δεν περνάει καθόλου φως στο κλουβί από πουθενά, αν έχεις αναμμένο φως και πας και το σκεπάσεις χωρίς να έχει πέσει για ύπνο υπάρχει μεγάλη περίπτωση να αγχωθεί με αυτή τη ξαφνική εναλλαγή, οπότε κάνε ένα προγράμματακι και βόλεψε το έτσι ώστε να το καλύπτεις το κλουβί αφού έχει ήδη κουρνιασει και λίγο πριν ανάψεις φως (αυτές τις ώρες που σκοτεινιαζει εσύ βλέπεις και αυτό όχι οπότε κατά τη γνώμη μου είναι οι πιο κατάλληλες ώρες για σκέπασμα)
 
Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το κλουβί είναι στο σαλόνι, κατά τις 10.30 κλείνουμε φώτα.
Τον έβγαζα έξω το καλοκαίρι, αλλά τον έβαζα μέσα την νύχτα γιατί τον βρήκε και ένα κουνούπι ένα βράδυ (λέω πάει θα ψοφήσει).
Είχε πιάσει ψείρες πέρυσι το καλοκαίρι που τον έβγαζα έξω, χωρίς να έχει επαφές με άλλα πουλιά, του κάναμε σπρέι.
Του βάζω μπανιέρα τακτικά γιατί ξέρω υποφέρει. Παλιά την άφηνα μέσα, κακώς, τώρα την βγάζω μόλις κάνει μπάνιο.
Άμμο τρώει αυτή που βάζουμε στην θηκούλα την άσπρη, από σουπιοκόκκαλο δεν είναι; Κι όχι δεν την βάζω υπόστρωμα.
Διατροφή έχω σπόρους που παίρνω από το pet shop, ένα μιξ που πουλάει, λέω να πάρω όμως συσκευασμένους.
Επίσης έχω αυγοτροφή συνέχεια και την άμμο που την ξεσκίζει. Αυγό δεν τρώει, όσες φορές του έβαλα, βάζω φρούτα και λαχανικά μια φορά τη βδομάδα. Το κλουβί του είναι μεγάλο, νομίζω 50χ35
Θεωρώ ότι η χορήγηση λαχανικών και φρούτων 1 φορά την εβδομάδα, είναι αραιή. Ειδικά αν είναι σε περίοδο πτερόρροιας. Αυτή την στιγμή που σου γράφω (19:40), ο δικός μου ετοιμάζεται για ύπνο μιας και έχει δύσει ο ήλιος. Πιστεύω ότι το 22:30 είναι πολύ αργά.
 
Back
Top