Ασθένειες Καναρίνι με το ένα μάτι κλειστό, κόκκινο και λίγο ερεθισμένο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης GIOUL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

GIOUL

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2009
Μηνύματα
4
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα! Εχω ένα καναρινακι λίγο μεγαλο σε ηλικια χωρις αυτο ποτε να μου χει δημιουργησει πρόβλημαΣήμερα παρατήρησα το ένα του ματακι το εχει κλειστο κ ειναι λιγο κόκκινο ερεθισμένο. Είναι καποια μόλυνση η χτύπημα; σε αναλογη περίπτωση στο παρελθον ο κτηνιατρος μου ειχε δώσει σταγόνες garamat ανθρώπινες. Αυτο που μου κάνει εντύπωση ειναι οτι τωρα κοιμηθηκε ενω μεσημερι δεν κοιμουνται ποτε.. Μήπως ειναι χειρότερο απ ότι φανταζομαι; Ευχαριστω
 
αν μπορεις ανεβασε μια φωτογραφια. Μπορεις να του δωσεις σταγονες tobrex χωρις κορτιζονη.
 
Δυστυχώς η δική μου περίπτωση δεν έχει καλή έκβαση. Το μάτι της πρήστηκε υπερβολικά, μάζεψε υγρό(πύον;.), ενώ έκλεισε και το άλλο μάτι. Νομίζω ότι είναι σχεδόν τυφλή. Δείχνει απάθεια, φουσκώνει και τρέφεται πηγαίνοντας στις τα'ί'στρες ενστικτωδώς.Άλλο από φυσιολογικό ορό, χαμομήλι και Tobrex, καθώς και αντισηπτικό(Bendatine)δεν της έβαλα. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω δεν γνωρίζω.
 
Όχι Τζωρτζίνα, δεν κατάφερα τελικά να την πάω. Προσωπικοί-οικογενειακοί λόγοι απορρόφησαν τον χρόνο μου και αμέλησα. Ξέρω, είμαι απαράδεκτος
 
Να θυμάστε πως πληγή στο μάτι που δεν οφείλεται σε τραυμα μπορεί να υποδηλώνει ορνίθωση-τη μοναδική ασθένεια των πουλιών που κολλάει στον άνθρωπο. Γι'αυτό καλό είναι να το βλέπει το πουλί εξειδικευμένος κτηνίατρος.
 
Back
Top