Ασθένειες Καναρίνι με όγκο - κύστη δίπλα στην ουρά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chriserr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

chriserr

PB New Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
26
Πόλη
Σέρρες
το καναρινι μου ειναι αρσενικο κιτρινο το ειχα παρει περυσι το πασχα απο pet shop μετα απο 3 /4 μηνες σταματησε το τραγουδι μεχρι τον οκτωμβριο 08 λογω πτεροροιας. Πριν ενα μηνα ειδα οτι εχει βγαλει διπλα απο την ουρα του ενα ογκο κυστη δεν ξερω τι ειναι ακριβως οπως επισης σταματησε παλι το τραγουδι και βλεπω εδω κ μια εβδομαδα ριχνει παλι τα φτερα του ξεχασα να σας πω οτι τον ειχα παει κ στο pet shop που τον αγορασα και μου ειπε οτι ειναι ενταξει κ η κυστη θα πεσει μονη της δεν εχει κανενα προβλημα το πουλι παρα μονο θελει διαιτα επειδη ειχε λιπος στην κοιλια του. Τωρα τελευταια ακουω κατι ηχους σαν νασπαει σπορους αλλα χωρις να εχει κατι στο στομα του και η φωνη του ειναι βραχνη οποιος γνωριζει κατι ας μου απαντησει ευχαριστω
 
Αναφέρεσαι στον ουροπηγικό αδένα.
Αν δεν γνωρίζεις την διαφορά μεταξύ του φυσιολογικού και
του ασθενούς μη τον αγγίξεις διότι θα δημιουργήσεις πρόβλημα.
Ενας έμπειρος με τα πουλιά θα μπορεί να κάνει αυτόν τον διαχωρισμό.
Εσύ διάβασε αυτό και όλες τις παραπομπές και άρθρα που θα βρείς.
Λοίμωξη του ουροπυγικού αδένα
 
Αναφέρεσαι στον ουροπηγικό αδένα.
Αν δεν γνωρίζεις την διαφορά μεταξύ του φυσιολογικού και
του ασθενούς μη τον αγγίξεις διότι θα δημιουργήσεις πρόβλημα.
Ενας έμπειρος με τα πουλιά θα μπορεί να κάνει αυτόν τον διαχωρισμό.
Εσύ διάβασε αυτό και όλες τις παραπομπές και άρθρα που θα βρείς.
Λοίμωξη του ουροπυγικού αδένα
ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι ο ουροπυγηκος αδενας ειναι πιο πανω απο αυτον ακριβως εκει που ειναι περιπου το τελειωμα της φτερουγας
 
ο ηχος που ακους ειναι πιθανοτατα ακαρεα της τραχειας.Αρα μαλλον εχεις διπλο προβλημα καλη θα ηταν μια επισκεψη στον πτηνιατρο.
 
το καναρινι μου ειναι αρσενικο κιτρινο το... εδω κ μια εβδομαδα ριχνει παλι τα φτερα του και η φωνη του ειναι βραχνη οποιος γνωριζει κατι ας μου απαντησει ευχαριστω
Στο γιατρό το πήγες; (αφού δεν είναι αυτό που σου είπε ο κ. Μάκης -mgerom, σύμφωνα με τις περιγραφές σου); Eπειδή κάποιο απ'τα προβλήματα που αναφέρεις (φτερά, φωνή, ήχος, κύστη), μπορεί να μην είναι απλό, ή να έχει διαφορετικές προσεγγίσεις, μήπως θα έπρεπε να το πας, χωρίς καθυστέρηση, για να μη θέσεις σε κίνδυνο τη ζωούλα του;
 
ναι τον πηγα και μου ειπε οτι ο ηχος πιθανον οφειλεται στην παχυσαρκια και πρωτα του αρχισαμε διαιτα για να δουμε πως θα παει η κατασταση του. αν και σημερα δεν ακουω κατι στην αναπνοη του.
 
αν ο ηχος σαν σπασιμο σπορων εξακολουθει τοτε εχεις σιγουρα ακαρεα της τραχειας και ο γιατρος μη εμπειρια σε πτηνα αλλα σε μεγαλυτερα ζωα 😉

του ανεφερες ομως τους ηχους αυτους; Τι ειπε;
 
πριν ενα μηνα ειδα οτι εχει βγαλει διπλα απο την ουρα του ενα ογκο κυστη


... Εκει που ειναι περιπου το τελειωμα της φτερουγας

Τελικά που βρήσκεται ο όγκος; Διοτι η ουρά με την φτερούγα είναι
σε τελείως διαφορετικές θέσεις, νομίζω!

Μήπως να έβαζες μια φωτογραφία του σημείου; Θα βοηθούσες πολύ την
συζήτηση και θα έπερνες και πιο ακριβείς πληροφορίες.
 
Τι ράτσα είναι το καναρίνι σου;
Ρίξε μια ματιά και εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Κύστεις-σε-καναρίνι-norwich.1526/
φιλε incα ειναι κιτρινο χρωμα απλο καναρινι.η φωτο που ειδα ειναι ιδια περιπτωση με το δικο μου στο ιδιο σημειο ακριβως απλα δεν ειναι τοσο κιτρινη η κυστη
 
Καλό θα είναι μία φωτό γιατί πολύ απλά μπορεί να είναι ερεθισμένος ο ουροπυγικός αδένας ( ή να βλέπεις τον ίδιο τον αδένα και να νομίζεις ότι είναι σπυρί, τη έχω πατήσει). Ο θόρυβος μπορεί να είναι άκαρι αλλά αν υπάρχει όντος κύστη ή πρησμένος αδένας, λόγω κνησμού αφαιρεί μόνο του τα φτερά και τα μασά. Κάθε πράγμα σιγά σιγά. Χωρίς φωτό δεν είναι εύκολο να σε κατατοπίσουμε χωρίς να κάνουμε λάθος
 
Back
Top