Ασθένειες Καναρίνι πέθανε ξαφνικά

Crazy Bird Lady

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2018
Μηνύματα
51
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Τον είχα 4 χρόνια. Πόσο ακριβώς ήταν δεν μπορώ να ξέρω, δεν είχε δαχτυλίδια στα πόδια που να έλεγαν ημερομηνία γέννησης.

Συμπτώματα καμίας μορφής δεν είχε παρουσιάσει, μέχρι πριν λίγες ώρες κελαηδούσε.
Πριν από κάποια ώρα λοιπόν παρατηρώ πως το κλουβί είναι γυρισμένο λίγο περίεργα, πάω να δω, τον βρίσκω στο πάτωμα. Έκανε κάτι βραχνούς ήχους και σα να έβηχε, σα να μη μπορούσε να αναπνεύσει. Τον έπιασα να δω την κοιλιά του, το στήθος του κλπ δεν είδα κάτι. Τον βάζω στο κλουβί, πηδάει λίγο από δω κι από κει, χάνει την ισορροπία του, πέφτει, να μην τα πολυλογούμε μετά από λίγο ξεψύχησε.

Έχει δει κανείς κάτι παρόμοιο...;
 
Το κλουβί ποιος το έκανε να "στέκει παράξενα";
Έξω το είχες;

Ναι ήταν έξω στο μπαλκόνι.
Αυτό είναι το θέμα, ότι εγώ το κρέμασα εκεί πριν λίγες ώρες και ήταν οκ. Στο μπαλκόνι ήταν και ο μπαμπάς μου, αλλά όχι συνέχεια και σκέφτηκα μήπως κάτι του επιτέθηκε και το τρόμαξε (είναι γνωστό πόσο εύκολο είναι να "σκάσει" καναρίνι από το φόβο του) όσο δε βλέπαμε, ή κάποιο έντομο το τσίμπησε, ή κατάπιε κάτι και του στάθηκε στο λαιμό, αν αυτό βγάζει νόημα...

Να τονίσω πως δεν το έβλεπε ο ήλιος το κλουβί.
 
ο φταίχτης της "μετακίνησης" του κλουβιού
Σωστά.
Είμαι σίγουρος πως κάποιο αρπακτικό έκανε όλα όσα φανταζόμαστε.. και δεν είναι απαραίτητο να είναι τετράποδο.
Μια καρακάξα για παράδειγμα μπορεί άνετα να το σκοτώσει.
 
Μήπως έπαθε θερμοπληξία από την ζέστη; Πάντως πολύ λυπάμαι!😖
[automerge]1561310351[/automerge]
Μήπως έπαθε θερμοπληξία από την ζέστη; Πάντως πολύ λυπάμαι!😖
Πιθανόν αλλά αναφέρει "γυρισμένο κλουβί" το οποίο δεν το έβλεπε ο ήλιος για αυτό αποδίδουμε το θανατικό σε πιθανή επίθεση...
 
Μήπως έπαθε θερμοπληξία από την ζέστη; Πάντως πολύ λυπάμαι!😖
[automerge]1561310351[/automerge]
Μήπως έπαθε θερμοπληξία από την ζέστη; Πάντως πολύ λυπάμαι!😖

Μου πέρασε από το μυαλό, αλλά δεν χτυπούσε καθόλου το κλουβί ο ήλιος. Υπάρχει περίπτωση να πάθουν θερμοπληξία ακόμα κι έτσι...; :O
 
Μου πέρασε από το μυαλό, αλλά δεν χτυπούσε καθόλου το κλουβί ο ήλιος. Υπάρχει περίπτωση να πάθουν θερμοπληξία ακόμα κι έτσι...; :O
Ναι εάν η θερμοκρασία είναι υψηλή και το νερό το πολύ ζεστό θα μπορούσε. Εξαρταται από την ευαισθησία του πουλιού.
[automerge]1561311577[/automerge]
Πιθανόν αλλά αναφέρει "γυρισμένο κλουβί" το οποίο δεν το έβλεπε ο ήλιος για αυτό αποδίδουμε το θανατικό σε πιθανή επίθεση...
Δίκιο έχεις.Αλλα προσπαθώ να εξιχνιασω το έγκλημα!👿
 
Έτσι όπως σας ακούγεται, υπάρχει πιθανότητα να είχε κάποιο πρόβλημα που δεν εμφάνισε νωρίτερα συμπτώματα...;
Φοβάμαι λίγο για το άλλο μου καναρίνι. Δεν είχαν την παραμικρή επαφή, πέραν του ότι ήταν στο ίδιο δωμάτιο και το ένα κλουβί ήταν κάτω από το άλλο αλλά μου έχει κολλήσει η σκέψη πως μπορεί να είχε κάτι, να το μετάδωσε στον άλλο και να τον χάσω κι αυτόν 😢

Πληροφοριακά, οι κουτσουλιές του ήταν φυσιολογικές, δεν είχε παρουσιάσει δύσπνοια ποτέ στη ζωή του πριν και όταν έλεγξα την κοιλιά, την καρίνα κλπ, φαινόντουσαν όλα φυσιολογικά. Πέρασα μια βόλτα από τα forums για τις ασθένειες καναρινιών και πέρα από τα ακάρεα που δεν υπήρχε περίπτωση να είχε δε βρήκα κάτι άλλο που να μεταδίδεται αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
 
Είμαι σίγουρος πως κάποιο αρπακτικό έκανε όλα όσα φανταζόμαστε..

@Crazy Bird Lady καλησπέρα. Λάβε άμεσα μέτρα προστασίας, γιατί όπως πολύ σωστά ανέφερε ο @misalouris αρπακτικό έκανε τη ζημιά. Θα είναι κρίμα να θρηνήσεις κ το άλλο...
 
Πάντως ο φταίχτης της "μετακίνησης" του κλουβιού ίσως να ευθύνεται και για τον χαμό του, όπως λέει και ο Γιάννης...

Συμφωνώ με τον Σπύρο... Κρίμα για την απώλεια σου..
 
Πάω το λέω στη μάνα μου παιδιά και μου λέει κατευθείαν πως έχει δει καρακάξα να κάθεται πάνω στο δέντρο, ακριβώς μπροστά στο μπαλκόνι που είχαμε το κλουβί, αλλά δεν ήξερε ότι οι καρακάξες μπορεί να πειράξουν τα καναρίνια για να με προειδοποιήσει 😤 Βρήκαμε και τον υπαίτιο...
[automerge]1561314509[/automerge]
Συμφωνώ με τον Σπύρο... Κρίμα για την απώλεια σου..

Σε ευχαριστώ πολύ 😢
[automerge]1561314536[/automerge]
Λυπάμαι πολύ... Όλοι μας έχουμε χάσει πουλακι και καταλαβαίνουμε πως νιώθεις. Πολύ κρίμα. ☹

Να'σαι καλά 😔
[automerge]1561315023[/automerge]
Παρεμπιπτόντως, σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας, δε θα είχα σκεφτεί καν την καρακάξα αν δεν είχα ανοίξει το θέμα στο φόρουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάω το λέω στη μάνα μου παιδιά και μου λέει κατευθείαν πως έχει δει καρακάξα να κάθεται πάνω στο δέντρο, ακριβώς μπροστά στο μπαλκόνι που είχαμε το κλουβί, αλλά δεν ήξερε ότι οι καρακάξες μπορεί να πειράξουν τα καναρίνια για να με προειδοποιήσει 😤 Βρήκαμε και τον υπαίτιο...

Μερικές φορές, οι άνθρωποι που δεν ασχολούνται με τα καναρίνια όσο εμείς, δεν μπορούν να αξιολογήσουν σωστά όλους τους κινδύνους... Ένας θεός ξέρει πόσες φορές έχω τσακωθεί με τους δικούς μου, ώστε να μην διανοηθούν καν να μου βγάλουν το κλουβί έξω τώρα που δεν έχουμε ούτε καν τέντα...
Αλλά μην την καθιστατε υπεύθυνη για κάτι που δεν γνώριζε... Είμαι σίγουρη ότι θα είναι ήδη πολύ στεναχωρημένη... ☹

Δεν ξέρω κατά πόσο σωστό είναι αυτό... Αλλά το καναρίνι σας τουλάχιστον έφυγε μονάχα από το σοκ , χωρίς πόνο, όπως το καναρίνι που πήγε από επίθεση γάτας...
Λυπάμαι πολύ για το καναρίνι σας... Ελπίζω να μην σας ξανασυμβεί.
 
Όχι σε καμία περίπτωση δεν την θεώρησα υπεύθυνη- ο "υπαιτιος" ηταν η καρακαξα που πιθανον επιτεθηκε. Η ενημέρωση πάνω σε τέτοια θέματα δεν είναι κάτι που βρίσκεις εύκολα άλλωστε, που να ηξερε η γυναικα, εδω εγω δεν το σκεφτηκα καθολου και ναι, η αλήθεια είναι ότι στεναχωρήθηκε πολύ.
Το μήνυμά σας είναι όμορφο και παρήγορο. Ευχαριστώ πολύ!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Την καλησπέρα μου! Εγώ δεν μπορώ να σε κατευθύνω για την εξακρίβωση της αιτίας του θανάτου του.

Απαντώ στην συζήτηση για να πω ότι λυπάμαι πολύ για τον ξαφνικό και θλιβερό χαμό του... Πολύ κρίμα... 😥
 
Μην με ευχαριστείς, αλίμονο! Για αυτό είμαστε εδώ!

Όταν πήγα στο γιατρό για άλλο πουλάκι και περιέγραψα τα συμπτώματα μου είπε πως ακουγόταν σα κρίση άσθματος από το φόβο.
Σοβαρά; Μου ακούγεται πολύ περίεργο. Μακάρι να αποκαλυφθεί σύντομα η ακριβής αιτία του θανάτου του.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top