Ασθένειες Καναρίνι περίεργη συμπεριφορά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Καλησπερα αγαπημενη μου παρεούλα θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση παρατήρησα εδώ και δύο μέρες ότι το καναρινάκι μου το ένα , ενώ ήταν συνέχεια δραστήριο χοροπηδούσε από δω και από κει , κελαηδουσε τις τελευταίες δύο μέρες τον βρίσκω συνέχεια να κάθεται στην κάτω γωνία η όρεξη του είναι ίδια τρώει τα πάντα απλά το βλέπω κάπως κακοδιάθετο θα πρέπει να ενημερώσω ότι περνάει πτερροροια το ιδιο και τα αλλα 3 καναρνακια μου σας παραθέτω τη φωτογραφία για να μου πείτε αν βλέπετε κάτι διαφορετικό που δεν μπορώ να το δω εγώ.Αυτη την συμπεριφορα την κανει συνηθως το πρωι
[automerge]1652530044[/automerge]
.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220514_122910_resize_57.webp
    IMG_20220514_122910_resize_57.webp
    44,7 KB · Προβολές: 74
  • IMG_20220514_120922_1_resize_85.webp
    IMG_20220514_120922_1_resize_85.webp
    72 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20220514_120922_resize_90.webp
    IMG_20220514_120922_resize_90.webp
    76,7 KB · Προβολές: 42
Παρόλα αυτά στην πρώτη φωτό διακρίνω νήμα φωλιάς; Είναι η φωτό παλιά ή ταυτόχρονα με την πτερόρροια τους έχεις και φωλιά;
Το πουλάκι είναι φουσκωμένο...τουλάχιστον έτσι βλέπω στη φωτό. Δεν θεωρώ φυσιολογικό αν πρόκειται για ενήλικο καναρίνι να έχει αυτή τη συμπεριφορά το πρωί.
Έτσι λοιπόν...το κακοδιάθετο πτηνό θα έλεγα να το απομονώσεις από τα άλλα και να κάνεις έναν πολύ καλό καθαρισμό των κλουβιών. Να το παρατηρήσεις και αύριο και αν δεις ότι εξακολουθεί και κάθεται κάτω να σκεφτείς να στείλεις δείγματα για εξετάσεις στην Κομοτηνή ή να το πας σε πτηνίατρο ή κτηνίατρο και καλή εμπειρία σε παθολογία πτηνών.
Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι θηλυκό...έτσι δεν είναι;
 
@ianos όντως έχω Νήμα για φωλιά μέσα είναι η φωλίτσα τους επειδή είναι ζευγάρι είναι συνέχεια μαζί την έχουν απλά για να παίζουν χωρίς κάτι ιδιαίτερο.. τα καναρίνια τα έχω ένα χρόνο θεωρώ ότι είναι ενήλικα είναι το ένα αρσενικό και το άλλο θηλυκό το αρσενικό είναι αυτό που κάθεται κάτω μόνο το πρωί μετά το μεσημέρι ανεβαίνει παίζει Χωρίς βέβαια να έχει διάθεση για πολλά-πολλά δεν κελαηδάει ενώ αυτός ήταν ο καλύτερος τραγουδιστής τα καναρίνια τα κάνουμε καθαρισμό πολύ σχολαστικό δύο με τρεις φορές τη βδομάδα γιατί τα λερώνουν πάρα πολύ επειδή έχουμε πάρα πάρα πολλές τροφές μέσα Σίγουρα είναι αρσενικό όμως γιατί το έχουμε τσεκάρει στον πτηνίατρο
 
Χώρισέ τα, πλύνε πολύ καλά το κλουβί και τα διάφορα που υπάρχουν μέσα, και παρατήρησέ το.αν κάθεται κάτω πάνω από δύο πρωινά, φουσκωμένο και για πάνω από 10 λεπτά, πήγαινέ το σε πτηνίατρο.
 
Back
Top